Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6204
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chłopaki na medal

Czwartek, 26 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 26 kwietnia 2007, 9:38
Autor: Angela
Jelenia Góra: Chłopaki na medal
Fot. Angela
W „Mechaniku” lwia część uczniów to panowie, którzy udowodnili, że nie tylko panie potrafią wygrywać konkursy i brać udział w innych działaniach niekoniecznie związanych z profilem szkoły. I odnoszą sukcesy.

Wśród nich między innymi są Maciej Janasz, Seweryn Popławski i Mateusz Runo.
Maciej Janasz z klasy Ia Technikum Mechanicznego został jednym z laureatów VI Edycji Konkursu Kronika Rodzinna Dolnoślązaka, organizowanego przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu.
Napisanie pracy dotyczącej dziejów jego rodziny zajęło mu miesiące. Zapowiada jednak, że na tym nie poprzestanie.

– Byłem ciekawy historii mojej rodziny i teraz wiem, ze jeszcze bardziej powinienem to zgłębić – powiedział nam Maciej Janasz. Dzięki temu konkursowi dowiedziałem się ciekawych rzeczy.
Praca Macieja, w której zawarł on materiały dotyczące historii swojej rodziny to ponad czterdzieści kilka stron.

– Uczestnictwo w tym konkursie wymagało od Maćka sporej pracy – mówi Izabela Jasion – opiekun organizator eliminacji szkolnych konkursu. – Po pierwsze trzeba był namalować drzewo genealogiczne. Poza tym należało wykonać kronikę opartą o tło historyczne i geograficzne oraz popartą dokumentami, fotografiami rodzinnymi. Maciek miał sporo pamiątek, które przetrwały w jego rodzinie – dodaje.

Innym przykładem chętnych i otwartych umysłów są Seweryn Popławski i Mateusz Runo, którzy reprezentowali powiat jeleniogórski na konkursie we Wrocławiu. Wojewódzki konkurs wiedzy o prawie i higienie pracy, bezpieczeństwie pracy i ochronie zdrowia zorganizowany został wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska.

W konkursie udział mogły wziąć wszystkie szkoły z Jeleniej Góry i okolic - powiedziała nam wicedyrektor i opiekun uczestników konkursu, Krystyna Młodnicka. Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” był jednak jedyną szkołą, która reprezentowała powiat jeleniogórski.

Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Jak mówi K. Młodnicka udział w tym konkursie jest częścią programu nauczania szkoły.
Uczniowie już teraz świadomie zadbali o swoje bezpieczeństwo w przyszłej pracy poprzez zdobycie informacji związanej z ewentualnymi zagrożeniami. Jesteśmy szkołą zawodową i musimy szkolić uczniów pod kontem bezpieczeństwa, mamy różne zawody mechaniczne i budowlane i w przyszłości im to się przyda.

Szkoła poza konkursami realizuje program „Bezpieczna szkoła”. – Kilka dni temu zorganizowano turniej bezpieczeństwa na drogach, w czwartek w PCK nasza drużyna ratownicza będzie rywalizować w zakresie ratownictwa medycznego – powiedział wicedyrektor szkoły Zbigniew Gotowała. Młodzież jest chętna i zaangażowana. Poza konkursami biorą udział w akcjach ratowniczych, działają w TPD, pomagają w wolnym czasie w szkole i chętnie organizują imprezy dla innych szkół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group