Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6827
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chcą zamknąć park przy sanktuarium

Wtorek, 23 grudnia 2008, 9:59
Aktualizacja: Środa, 24 grudnia 2008, 8:43
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Chcą zamknąć park przy sanktuarium
Fot. TEJO
– Będziemy dążyli do tego, aby w godzinach nocnych nie można było przechodzić przez teren przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego – zapowiada Wojciech Kapałczyński, szef delegatury Służby Ochrony Zabytków.

Zdaniem służb konserwatorskich tylko taki krok zapobiegnie dalszej dewastacji zabytkowych kaplic funeralnych, które są systematycznie niszczone i rozkradane. Często także pod osłoną nocy.

– Naszym celem jest urządzenie w remontowanych wnętrzach kaplic rodzaju skansenu z płytami nagrobnymi poniemieckich cmentarzy, które w regionie uległy dewastacji – usłyszeliśmy od konserwatora. Obiekty będą remontowane stopniowo. W tym roku blask odzyskały dwie kaplice. Być może w następnym uda się wyremontować kolejne.

Konserwator podkreślą, że zamykanie na noc takich terenów jak ten jest normalną praktyką w innych miastach i nie widzi powodu, dlaczego nie zrobić tak w Jeleniej Górze. Taki krok w pewnym sensie odetnie drogę skrótem ludziom idącym w stronę Zabobrza, ale też uniemożliwi rabunki i akty wandalizmu na terenie dawnego cmentarza. W przyszłości teren ma także zostać objęty monitoringiem wizyjnym. Służby konserwatorskie od lat postulują zamykanie furt odgradzających teren w godzinach nocnych i mają nadzieję, że w przyszłym roku uda się to w końcu zrealizować.

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group