Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 7374
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chcą walczyć z trądzikiem: otwarcie i razem

Piątek, 4 marca 2011, 8:40
Aktualizacja: 8:40
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Chcą walczyć z trądzikiem: otwarcie i razem
Fot. Angela
Do niedawna wstydliwy temat, obecnie to problem, z którym młodzież chce walczyć i zamierza się o nim jak najwięcej dowiedzieć – mowa o trądziku. Wczoraj do ogólnopolskiej akcji prewencyjnej włączyli się uczniowie pięciu jeleniogórskich szkół.

Powiedz „nie” trądzikowi – tak nazywa się ogólnopolska akcja, której realizatorem jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Współorganizatorami na terenie Jeleniej Góry jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz zespoły szkół: Ekonomicznych i Turystycznych, Technicznych „Mechanik”, Licealnych i Zawodowych nr 1, Ogólnokształcących i Technicznych, a także Ogólnokształcących nr 1.

– W tym roku była to druga edycja akcji i programu edukacyjnego „Powiedz trądzikowi nie”, podczas której chcieliśmy przekazać młodzieży jak najwięcej wiedzy na temat przyczyn i sposobów leczenia trądzika oraz pielęgnacji skóry z problemami. Chcemy też zachęcić tych młodych ludzi do wizyty u dermatologa. Stąd w tym roku oferujemy bezpłatne porady dermatologiczne. W naszym „dermobusie”, który zaparkował w centrum miasta przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze każdy z uczniów może zostać przebadany i uzyskać bezpłatną konsultację u lekarza dermatologa – powiedziała Zofia Lipka, przewodnicząca Terenowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Jeleniej Górze.

Lekarz dermatolog poza zapoznaniem się z indywidualnymi problemami młodych ludzi, radził jak dbać o skórę twarzy, jakie kosmetyki można stosować, a jakich należy unikać. Tłumaczył również, że nieleczony trądzik może się pogłębiać i prowadzić do zmian nieodwracalnych na skórze. Osoby z trądzikiem powinny ograniczać słodycze czy potrawy tłuste.

Niewielu uczniów chciało publicznie wypowiedzieć się dlaczego zgłosiło się do akcji i skorzystało z porad dermatologa. Ci, którzy taką odwagę mieli, mówią wprost: – Problem dotyczy naprawdę ogromnej liczby osób, ale dla wielu z nich w dalszym ciągu jest to wstydliwy temat. Dlatego my postanowiliśmy, że pójdziemy na te badania całą klasą, by nikt nikogo nie wytykał palcami. Ważne, by nie udawać, że nie ma problemu. Takie akcje są bardzo potrzebne. Każdy, kto chciałby skorzystać z porady dermatologa, musiałby za wizytę zapłacić około 100 zł. Nie wszystkich stać na taki wydatek, a u jest to za darmo – mówią Aneta, Kasia, Dominika i Justyna z ZSEiT w Jeleniej Górze.
Młodzi ludzie przyznają, że trądzik to problem, który wpływa nie tylko na wygląd, ale i samopoczucie, pewność siebie i rozwój.

Dyrekcja szkoły, pod którą zaparkował autobus z lekarzem dermatologiem przyznaje, że akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem i jest bardzo dobrą formą uzupełnienia profilaktyki zdrowotnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group