Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7956
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chcą oddychać czystym powietrzem

Środa, 18 listopada 2009, 7:56
Aktualizacja: Czwartek, 19 listopada 2009, 9:25
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Chcą oddychać czystym powietrzem
Fot. Angela
W maskach na twarzy i z ulotkami w ręku – tak o nie zatruwanie środowiska w Dniu Czystego Powietrza walczyła ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów i ichopiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 11. Grupa młodych ekologów z Eko–Klubu przemaszerowała ulicami Zabobrza, by przemówić do wyobraźni dorosłych.

Dzień Czystego Powietrza w Szkole Podstawowej nr 11 został uczczony już po raz czwarty. Jeleniogórscy młodzi ekolodzy rozpoczęli od przygotowania gazetki okolicznościowej, ulotek informacyjnych, haseł i plakatów do barwnego korowodu.

Dzieci w maseczkach na twarzy zaprotestowały przeciwko emisji trucizn i chciały przemówić do wyobraźni dorosłych. W marszu m.in. w okolicach marketów i miejskiego targowiska uczniowie rozdawali ulotki informacyjne mówiące o szkodliwym wpływie dymu ze spalanego plastiku, styropianu, gumy, starych mebli itp. na zdrowie człowieka.

Rozmawiali z przechodniami przybliżając im temat spalania śmieci w domowych piecach. Spotkali się w większości z sympatią i zainteresowaniem przechodniów. Dorośli chętnie odbierali ulotki i dyskutowali na temat zanieczyszczeń powietrza – mówią Zofia Fryc i Mirosława Biegus, organizatorki akcji.

Sobotni przemarsz to nie jedyne działanie w tym kierunku. Jak zapowiada grupa ekologów z „jedenastki” ulotki będą rozdawane w szkole jeszcze przez kilka kolejnych dni. Trafią one do rąk rodziców i opiekunów, którzy pojawią się w placówce.

– Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do podniesienia świadomości dorosłych w zakresie bezmyślnego spalania odpadów i wytwarzania trucizn. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze powietrze będzie czystsze – mówią. W Jeleniej Górze, choć pretenduje do rangi miasta turystycznego, różnie z tą czystością bywa. Zwłaszcza teraz i zimą, kiedy domy ogrzewane są piecami a z kominów dymi niemiłosiernie, jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group