Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2817
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cesarska poczta na placu Piastowskim

Środa, 23 kwietnia 2008, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cesarska poczta na placu Piastowskim
Fot. TEJO
Poniemiecki napis nad portalem gmachu cieplickiej poczty przypomina o rodowodzie budynku. Niestety, jego stan nie jest najlepszy, a wskazówki na zegarze od dawna nie pokazują mijającego czasu.

Jedyna poczta w uzdrowiskowej części miasta wygląda jak przygotowana jako element scenografii do filmu o Warmbrunnie. Szpecący kasetonowy napis „poczta” zniknął znad drzwi i odsłonił resztki dawnej inskrypcji: Keiserspostamt (cesarski urząd pocztowy).

Zegar pod sygnaturką gmachu, też jedyny w tej części uzdrowiska, jest zepsuty. I chyba tylko dzięki klinkierowej cegle, która nie wymaga tynku, budynek jako tako wygląda. Od dawna nie był remontowany. I nie zanosi się na rychłą jego modernizację.

Poczta w Cieplicach została zbudowana (według projektu E. Waltera) w 1885 roku za pieniądze z kontrybucji, którą Prusom zapłacili Francuzi za przegraną wojnę francusko-pruską (w sumie 5 miliardów franków w złocie). Z tej puli powstało większość gmachów użyteczności publicznej na Śląsku. W Jeleniej Górze – sąd i areszt przy ul. Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group