Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 3869
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Centrum informacji nie będzie. Wyburzono stację benzynową przy al. Wojska Polskiego

Poniedziałek, 26 listopada 2012, 7:06
Aktualizacja: Wtorek, 27 listopada 2012, 7:27
Autor: Angela
Jelenia Góra: Centrum informacji nie będzie. Wyburzono stację benzynową przy al. Wojska Polskiego
Fot. SMAWP
Kiedy w 2010 roku jedna z najstarszych stacji benzynowych w Jeleniej Górze została zamknięta, Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego marzyło o stworzeniu w niej mini muzeum oraz informacji turystycznej. Mimo, że pomysł spodobał się wówczas samorządowcom nie doprowadzono do jego realizacji. W minionym tygodniu stacja na rogu al. Wojska Polskiego i ul. Modrzejewskiej została wyburzona.

Nad wyburzeniem obiektu ubolewają przede wszystkim miłośnicy ulicy, przy której stacja funkcjonowała od 1936 roku.

- Stacja benzynowa CPN, a ostatnio ORLEN-u została rozebrana po tylu latach – pisze z żalem prezes stowarzyszenia Jędrzej Hałatek, który przesłał nam zdjęcia z rozbiórki. - Chcieliśmy stworzyć w tym miejscu centrum informacji turystycznej zlokalizowane w dogodnym miejscu, z łatwym dojazdem. W urzędzie mówiono nam, że to dobry pomysł. Tyle, że to był teren ORLEN-u. Sąsiad tej stacji chciał w tym miejscu zrobić punkt gastronomiczny, ale Orlen nie był tym zainteresowany. Pytałem robotników, czy w tym miejscu powstanie kolejna „Biedronka”, usłyszałem, że póki co będzie to pusty plac. Ach, jak szybko na tej Alei Wojska Polskiego wszystko się zmienia! Który następny obiekt pójdzie do rozbiórki ? – pyta retorycznie.

Stacja przy al. Wojska Polskiego podzieliła los innych stacji niegdyś funkcjonujących w centrum miasta. Jedną, także otwartą w 1936 roku, po wojnie mieszczącą się przy dawnym placu Bohaterów Stalingradu – dziś kard. Wyszyńskiego – zamknięto w latach 80. XX wieku. W opuszczonym budynku do dziś działa minibar. Inna stacja, po której pozostały tylko wspomnienia, znajdowała się na rogu ulic 1 Maja i Wincentego Pola. Przed 1945 rokiem działała pod szyldem Lena, a wcześniej – Petroleum Speicher. Placówkę Centrali Przemysłu Naftowego zlikwidowano na początku lat 90. XX wieku. Pozostał po niej plac i parking. Niewidoczną pamiątką po obydwu są zbiorniki na paliwo, wbudowane w ziemię.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group