Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 3876
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Centrum głośne i ruchliwe

Piątek, 4 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 sierpnia 2006, 11:07
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Centrum głośne i ruchliwe
Fot. Arkadiusz Piekarz
Poziom hałasu oraz liczbę przejeżdżających samochodów sprawdzano w czwartek przy fragmencie ulicy 1. Maja między Wojska Polskiego, Okrzei i Kubsza. Badania przeprowadzono też w innych punktach miasta. Wyniki poznamy wkrótce.

Jak się okazało, miejsce tylko z pozoru wydaje się mało ruchliwe. Jak podpatrzyliśmy, doliczono się – między godzinami 12 a 13 30 – 511 pojazdów, które tym fragmentem ulicy przejechały. Średni poziom hałasu wynosił około 70 decybeli.

Miernicy dokonywali pomiarów na zlecenie urzędu miasta: mieli profesjonalne urządzenia: mikrofon na statywie, miernik natężenia dźwięku, GPS oraz elektroniczny licznik, który rejestrował przejeżdżające pojazdy. Tylko wszystkie dane musieli zapisywać na blankietach ręcznie.

Z badań wynika, że natężenie ruchu jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. To jednak i niewiele w porównaniu z tym, co dzieje się na pobliskiej ulicy Wojska Polskiego. Tamtędy przez dobę przejeżdża ponad dziesięć tysięcy pojazdów, w tym autobusy miejskie i hałaśliwe ciężarówki.
Powoduje to drgania w okolicznych, zabytkowych kamienicach. Projektanci nie przewidywali aż takich zagrożeń.

Ruch rozładowałaby obwodnica północna, która ułatwiłaby przejazd ciężkim pojazdom kierującym się w stronę Karpacza. Nie wiadomo, jednak, kiedy ta inwestycja drogowa powstanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group