Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5535
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cenowa rewolucja na przedgórzu

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 17 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 17 czerwca 2006, 9:02
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Fot. Archiwum
Koniec awantur przy bramie wejściowej do Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyrodnicy dogadali się z właścicielem kolei linowej na Kopę, by tysiące turystów nie musiało kupować najpierw wejściówki do parku, a później biletu na wyciąg – donosi sobotnie Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Od wakacji dwie opłaty ma zastąpić jedna. Teraz turyści, zanim usiądą na krzesełku wyciągu, jadącego na szczyt Kopy, muszą co najmniej trzy razy sięgnąć do portfela. Najpierw opłata za parking, później za wejściówkę do Karkonoskiego Parku Narodowego (osoba dorosła 4 zł, dzieci 2 zł).
Gdy docierają do dolnej stacji kolei linowej, muszą jeszcze kupić bilet na wyciąg, ten kosztuje 18 zł, a po godzinie 13.00 – 16 zł.

Większość turystów jest zaskoczona, że za wstęp do parku należy zapłacić.Bileter, przy bramie wejściowej, co chwila informuje wchodzących o tym obowiązku. Nieraz dochodzi do awantur. Wycieczkowicze swą złość wyładowują najczęściej na bileterach.

– Wiemy, jak bardzo irytuje to turystów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby zniknął szlaban, a opłatę parkową wliczyć do ceny biletu na wyciąg – mówi Waldemar Draheim, dyrektor spółki Miejska Kolej Linowa.
Tak jest w Zakopanem, karnet na wyciąg jest zarazem biletem wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Andrzej Raj, pełniący obowiązki dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego, uważa, że to dobry pomysł. Według wstępnych deklaracji kasa biletowa w Karpaczu miałaby zniknąć już na początku wakacji.

Wstęp do karkonoskiego parku będzie o połowę niższy niż teraz. Zmaleją, bowiem koszty pobierania opłat. Ale płacić za wstęp będą też wszyscy, również mieszkańcy gmin: Jelenia Góra, Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba, Podgórzyn i Piechowice, którzy teraz nie muszą kupować biletów.

Zdaniem Andrzeja Raja, cenę wejściówki trzeba jeszcze dokładnie skalkulować, by wpływy do kasy parku nie były niższe niż w latach ubiegłych. Co roku do kasy Karkonoskiego Parku Narodowego wpływa z biletów 2 mln zł brutto. Pieniądze te są przeznaczane na remonty szlaków, budowę wiat, odnawianie znakowania i edukację ekologiczną. Sporo funduszy pochłania też sprzątanie po turystach, którzy na szlakach zostawiają tony śmieci.

Pomysłem połączenia opłat za korzystanie z wyciągu i wstęp do KPN nie jest zainteresowany właściciel kolei linowej w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~przemek 17-06-2006 13:15
Czyli jezeli nie chce jechac w gory kolejka linowa to biletu do parku kupowac nie musze:)) fajnie, tylko zima bedzie gorzej!
~miszkaniec Jeleniej Góry. 17-06-2006 13:21
A puknijcie wy się w łeb miejscowe p...py. Ja tu mieszkając płacę tu podatki również i na cele karkonoskiego parku. Ni mam zamiary płacić kilkakrotnie za ten sam towar.
~Tomex 17-06-2006 16:54
Rok temu byłem sobie rowerem w Karpaczu i wjechałem do tego Parku i wiecie co mnie zdziwiło?? Że nikt nawet niespojżał na mnie i nie kazał płacić więc fajnie wjechaliśmy sobie i już. A drugim takim przypadkiem niepłacenia było gdy wracaliśmy rowerami ze Szklarskiej Poręby i chcieliśmy zajechać na szklarke ale jak sie okazało zawcześnie skręciliśmy ale jakoś lasami udało nam się dojechać dobra zrobiliśmy zdjęcia zjężdżamy już właściwą drogą i wyjeżdżamy tam koło parkingu ja się obracam patrze a tam pisze wstęp płatny i babka stałą z tym na kase co się na pas zakłada wtedy to już mnie powaliło na kolana że trzeba wszędzie płacić.
~jeleniogórzanin 18-06-2006 9:32
nawiązuję do wypowiedzi "przemek" ja razem z rodziną praktycznie wchodzę do Parku Karkonowskiego tuż przy wyciągu w Karpaczu i idę sobie przez Biały Jar w góry czy i wtedy będę musiał płacić za wejście to dla mnie głupota przecież my tutaj zyjemy i mieszkamy
~górollllll 18-06-2006 11:46
polecam wejście w karpaczu droga Bronka Czecha zielony szlak kolo wyciągu w karpaczu tam nigdy nie kasują. a co do wejścia na biały jarczranym szlakiem to za wodospadem w wakacj stawiaja sobie stoliczek i kasuja :)
~domi 19-06-2006 10:41
Skoro tutaj mieszkacie to po co jakiekolwiek podchody?? Będąc mieszkańcami gmin wymienionych w artykule NIE MUSICIE PŁACIĆ za wstęp do Parku Narodowego, nawet jeśli ktoś was upomni wystarczy pokazać dowód tożsamości z adresem zameldowania... Jedynym miejscem gdzie trzeba płacić jest wodospad Kamieńczyk.
~gość 19-06-2006 12:51
no teraz mieszkańcy tych gmin nie muszą płacić ale w artykule jest napisane, że zgodnie z nowym pomysłem będą musieli płacić - więc o co chodzi???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group