Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8007
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Cena OC w Jeleniej Górze – ile trzeba zapłacić za obowiązkową polisę

Wtorek, 6 sierpnia 2019, 13:39
Aktualizacja: Środa, 7 sierpnia 2019, 14:30
Autor: TS
Polska: Cena OC w Jeleniej Górze – ile trzeba zapłacić za obowiązkową polisę
Fot. TS
Cena obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych aspektów, które wpływają na jej wysokość, jest miejsce zamieszkania właściciela auta. Czy w takim razie Jelenia Góra jest miastem przyjaznym kierowcom pod względem cen OC? Przeprowadźmy kalkulację i spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC
Jak wiadomo, wysokość składki ubezpieczeniowej jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy, mimo że zakres gwarantowanej przez OC ochrony pozostaje zawsze bez zmian i obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w ruchu drogowym. W praktyce oznacza to, że podczas gdy jeden kierowca płaci za polisę 500 zł, inny musi za nią wyłożyć 2000 zł, choć obaj otrzymują identyczny produkt. Dlatego aby móc rzetelnie porównać wysokość składki ubezpieczeniowej w zależności od miejsca zamieszkania, konieczne jest przeprowadzenie kalkulacji dla tego samego kierowcy i identycznego auta.

Na potrzeby kalkulacji stworzyliśmy profil kierowcy i jego auta, dla którego sprawdziliśmy ceny OC w kalkulatorze ubezpieczeniowym dostępnym pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. Najpierw zweryfikowaliśmy wysokość składki dla miasta Jeleniej Góry, a następnie dla innych miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców – Siedlec, Konina, Mysłowic i Inowrocławia. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić, w jaki sposób zmienna, którą jest miejsce zamieszkania, wpływa na cenę OC.

Cena OC w Jeleniej Górze
Jako przykładowego kierowcę wskazaliśmy 40-letniego, żonatego mężczyznę z dwojgiem dzieci, który posiada prawo jazdy od ponad 10 lat, pracuje jako inżynier, od 6 lat wykupuje OC, 2 lata temu wyrządził szkodę w ruchu drogowym i posiada 50% zniżek za bezszkodową jazdę. Nasz kierowca chce wykupić ubezpieczenie dla 5-letniej Mazdy CX-5 napędzanej benzynowym silnikiem o pojemności 2,0 l i przebiegu 80 tys. km.

Po otwarciu porównywarki ubezpieczeniowej https://kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl/kalkulator/oc-ac/, uzupełnieniu wymaganego formularza o wskazane powyżej informacje na temat auta oraz kierowcy i wpisaniu miejsca zamieszkania jako Jeleniej Góry wyświetlił się ranking, w którym najtańsze OC kosztowało 822 zł. Aby sprawdzić, czy to dużo, czy mało, wykonaliśmy identyczną kalkulację, zmieniając jedynie miejsce zamieszkania na inne miasta o podobnej wielkości.

Stawki w innych miastach
Gdyby wskazany kierowca mieszkał w Siedlcach, zapłaciłby za to samo ubezpieczenie co najmniej 709 zł, czyli wyraźnie mniej niż w Jeleniej Górze. Z kolei w przypadku zamieszkania w Koninie cena wyniosłaby 689 zł, a więc nawet mniej niż w Siedlcach. W Mysłowicach obowiązkowe OC kosztowałoby go zaś zł 647 zł, podczas gdy w Inowrocławiu – 689 zł.

Jak widać, na tle kilku miast z różnych województw i regionów Polski, których liczba mieszkańców wynosi ok. 80 tys., Jelenia Góra okazała się najdroższa. Ten sam kierowca za identyczne OC musiałby bowiem zapłacić prawie 200 zł mniej, gdyby tylko przeprowadził się z Jeleniej Góry do Mysłowic. Skąd ta różnica? Przyczyny należy upatrywać w fakcie, że Jelenia Góra jest położona w województwie dolnośląskim, w którym ceny OC należą do najwyższych w porównaniu ze wszystkimi innymi województwami.

Dlatego tym bardziej mieszkańcy dolnośląskiego miasta powinni skupić się na poszukiwaniu najtańszych ofert, w czym niezastąpioną pomoc oferują wymienione wcześniej kalkulatory internetowe. Najkorzystniejsze OC można znaleźć także przy wsparciu agenta ubezpieczeniowego, który dysponuje własnym kalkulatorem. Krótko mówiąc, nie można zapominać o porównaniu cen polis, jeśli nie chce się niepotrzebnie przepłacać.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
8
89%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
393
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group