Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 3550
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Całują klamki i domofony

Wtorek, 5 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 5 czerwca 2007, 8:11
Autor: Angela
Jelenia Góra: Całują klamki i domofony
Fot. Archiwum
Szczują psami ankieterów urzędu statystycznego.

Pracownicy urzędu statystycznego pukają do drzwi wylosowanych rodzin jeleniogórzan. Chcą zapytać o podstawowe rzeczy: co kupujemy, ile miesięcznie wydajemy na leki, ile na opłaty. Dane te są potrzebne do corocznych opracowań, sporządzanych przez urzędy statystyczne w całej Polsce.

Pukanie to jednak nie przynosi skutków, bo mieszkańcy nie życzą sobie odwiedzin ankieterów w swoich czterech kątach.
Jak mówią zainteresowani, bywa, że wysłannicy US są wyzywani, a nawet straszeni policją.
– Niedawno mieszkańcy poszczuli naszego pracownika psami – mówi Beata Sałdyka z urzędu. – Staramy się zdobyć zaufanie ludzi, ale z różnym skutkiem.

– Wpuszczę kogoś do mieszkania i okradnie mnie albo jeszcze zrobi mi jakąś krzywdę – tłumaczy Aleksandra Borek. – Mam już swoje lata. Kiedyś też nie wpuściłam ankieterów. Po co mi to.

– Nasi pracownicy zawsze taką legitymację mają przy sobie – mówi Beata Sałdyka. – Na niej jest zdjęcie pracownika, upoważnienie do przeprowadzenia badania oraz numer telefonu do urzędu. Można zadzwonić i go sprawdzić. Ponadto wylosowani mieszkańcy zostają przed wizytą pisemnie powiadomieni o takich ankietach.

Odmowy zależą też m.in. od tematu badań. – Ludzie często obawiają się ujawnić swoje dochody i w ogóle boją się obcych. Może to mieć związek z różnymi oszustami i domokrążcami, z którymi utożsamia się ankieterów – usłyszeliśmy.

Badania przeprowadzone przez statystyków są anonimowe. Nie podaje się w nich żadnych nazwisk. Ankieter operuje tylko i wyłącznie symbolami.

<b> Kogo wpuścić, a kogo nie? </b>
Jak informują policja oraz straż miejska, wyjątkowo ostrożnie należy zachowywać się wobec wszystkich obnośnych sprzedawców, wróżek, osób żądających jakichkolwiek pieniędzy i podających się za pracowników firm świadczących usługi.
Zanim wpuścimy kogoś do mieszkania powinniśmy go wylegitymować. Legitymacja powinna być ze zdjęciem, danymi, oraz pieczątką firmy, którą reprezentuje przychodząca do nas osoba.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group