Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12207
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cała Kamienna będzie bezpieczna

Poniedziałek, 22 marca 2010, 9:27
Aktualizacja: 9:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Cała Kamienna będzie bezpieczna
Fot. Angela
Dziesięć i pół kilometra brzegów rzeki Kamiennej w Jeleniej Górze zostanie wzmocnione jeszcze w tym roku. Wniosek na dofinansowanie tego zadania przeszedł już formalną ocenę merytoryczną. Koszt całej inwestycji to ponad 8 mln zł, z czego 6mln 488 tys. zł ma stanowić dofinansowanie z RPO.

Wzmocnienie brzegów rzeki Kamienna od Bobru do zbiornika przeciwpowodziowego w Sobieszowie zostanie przeprowadzone do końca tego roku. Wniosek pod nazwą pn. „Remont zabudowy regulacyjnej rzeki Kamiennej w km 0+000-10+500 w miejscowości Jelenia Góra” zarząd złożył rok temu. Obecnie jest on po pozytywnej ocenie merytorycznej uzyskując 13,50 punktów i został przekazany do oceny strategicznej dokonywanej przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

– Będzie to drugi etap remontu rzeki Kamienna w Jeleniej Górze na odcinku dziesięciu i pół kilometra. Dwa lata temu wspólnie z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i miastem przeprowadzone zostały prace w ramach udrożnienia koryta rzeki i przywrócenia jej drożności – mówi Janusz Pośpiech, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Wówczas wycięte zostały wszelkie drzewa i krzewy, które porastały koryto, pogłębiono również koryto rzeki usuwając z niego naniesiony przez wodę muł, przebudowano jaz koło Młyna w Cieplicach, rozebrany został jaz przy Aniluxie i obniżono jaz przy byłej Celwiskozie II etap tych prac, w ramach których wystąpiliśmy o dofinansowanie dotyczy remontu ubezpieczeń brzegowych i ich wzmocnienie.

Jak podkreślał Włodzimierz Belta, naczelnik centrum zarządzania kryzysowego urzędu miasta w Jeleniej Górze, odcinek Kamiennej, na którym wykonano I etap prac i planowany jest ich kontynuowanie w II etapie, przez lata był zmorą okolicznych mieszkańców. Przy większych wezbraniach wody byli systematycznie podtapiani. Ostatnia powódź okolicznych domów miała tam miejsce w 2006 roku.

Już pierwszy etap prac przyniósł oczekiwane efekty, jednak bez wzmocnienia, zniszczone brzegi mogą naporu wody nie wytrzymać. Wniosek o dofinansowanie tego zadania kwotą niemal 6 mln 489 tys. zł został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Priorytet 4. „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska (Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne)”, Działanie 4.4, „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
803
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group