Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6763
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Były kolejarz pisze o regionie, bo go kocha

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 marca 2011, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Władysław Banach zajmuje się pisaniem opowiadań, wspomnień oraz wierszy dotyczących m.in. Kotliny Jeleniogórskiej. Pisze o Jelenie Górze, Cieplicach, Janowicach Wielkich, Wojcieszycach, Sobieszowie, Chojniku, Karkonoszach, czy też Śnieżce.

Będący już na emeryturze pan Władysław, z zawodu kolejarz, napisał książkę m.in. o swoich przygodach w Jeleniej Górze i okolicach, w której zamieścił zarówno historie z czasów powojennych, jak i sny o przyszłości naszego regionu i kraju, o drzemiącym, a nie wykorzystanym w pełni potencjale naszego miasta, o uzdrowisku w Cieplicach i właściwościach leczniczych wody.

– Pisanie o naszym regionie sprawia mi bardzo wiele radości. Na książkę składają się opowiadania o tematyce kolejowej, ponieważ pracowałem na kolei, zamieszczone są w niej także wątki polityczne lat powojennych, turystyczne oraz przygody z niemieckim narodem, który niegdyś bardzo licznie odwiedzał tereny Kotliny Jeleniogórskiej – wyznał Władysław Banach.

Przez historie, które niegdyś Władysław Banach opisywał o wydarzeniach na terenie Rosji, komunistyczna władza groziła mu bardzo przykrymi konsekwencjami. Opowiadania, które wysłał do jednej z krakowskich drukarni zostały zniszczone przez ówczesnych cenzorów, ale nie poddał się i pisał kolejne.

Od młodości pisze także wiersze zarówno białe, jak i rymowane, z których część dotyczy również Jeleniej Góry i okolic. Ich tytuły: „Co za góry”, „Koło gospodyń”, „Jadę na deskę”, „Dobra robota”, „Ostatnia droga”, czy też „Mamo, dziadku choć zobacz jakie góry”. Marzeniem pana Władysława jest wydanie książki oraz tomiku wierszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~aa 8-03-2011 11:56
Trzeba popierać takie inicjatywy. Coraz mniej osób pisze o takich sprawach i o historii naszego regionu. Może jakieś wydawnictwo zainteresuje się tą ksiażką.
~iras 8-03-2011 12:15
Popieram zainteresowanie tego Pana.Przynajmniej ma cos do roboty na emeryturze a nie tylko biadolenie i plotkowanie.Kolejarz a cos potrafi i jeszcze zainteresuje innych-szacun!
~miran 8-03-2011 12:56
No wlasnie. Jak widac da sie zajac czyms ciekawym a nie tylko narzekac. To jest super sprawa. Zeby tak wszyscy mieli tyle zapalu... Gratuluje!
ebee 8-03-2011 16:38
Gdzie można dostać tą książkę ? Dlaczego nikt jej nie promuje ? EBEE ?
~mich 8-03-2011 18:49
Panie Wladyslawie!Duzy szacunek i uznanie za to co Pan robi. Pozdrawiam i zycze duzo zdrowia.
~IZA 8-03-2011 20:53
GRATULUJE POMYSLU NA ZYCIE...TAK TRZYMAC!!!!!!,MOZE NASI RAJCOWIE SIE ZAINTERESUJA TAKA PROMOCJA REGIONU...A NIE WYRZUCAC KASE NA BEZSENSOWNE I DROGIE REKLAMY...POWODZENIA!!
~Marcin77 8-03-2011 23:21
Brawo! Jako miłośnik kolei i Kotliny Jeleniogórskiej pozdrawiam Pana Władysława;-))
~ludź 8-03-2011 23:34
Z niecierpliwością będę wypatrywał książki Pana Władysława na półkach Księgarni :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group