Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5718
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Były kolejarz pisze o regionie, bo go kocha

Wtorek, 8 marca 2011, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Były kolejarz pisze o regionie, bo go kocha
Fot. Agrafka
Władysław Banach zajmuje się pisaniem opowiadań, wspomnień oraz wierszy dotyczących m.in. Kotliny Jeleniogórskiej. Pisze o Jelenie Górze, Cieplicach, Janowicach Wielkich, Wojcieszycach, Sobieszowie, Chojniku, Karkonoszach, czy też Śnieżce.

Będący już na emeryturze pan Władysław, z zawodu kolejarz, napisał książkę m.in. o swoich przygodach w Jeleniej Górze i okolicach, w której zamieścił zarówno historie z czasów powojennych, jak i sny o przyszłości naszego regionu i kraju, o drzemiącym, a nie wykorzystanym w pełni potencjale naszego miasta, o uzdrowisku w Cieplicach i właściwościach leczniczych wody.

– Pisanie o naszym regionie sprawia mi bardzo wiele radości. Na książkę składają się opowiadania o tematyce kolejowej, ponieważ pracowałem na kolei, zamieszczone są w niej także wątki polityczne lat powojennych, turystyczne oraz przygody z niemieckim narodem, który niegdyś bardzo licznie odwiedzał tereny Kotliny Jeleniogórskiej – wyznał Władysław Banach.

Przez historie, które niegdyś Władysław Banach opisywał o wydarzeniach na terenie Rosji, komunistyczna władza groziła mu bardzo przykrymi konsekwencjami. Opowiadania, które wysłał do jednej z krakowskich drukarni zostały zniszczone przez ówczesnych cenzorów, ale nie poddał się i pisał kolejne.

Od młodości pisze także wiersze zarówno białe, jak i rymowane, z których część dotyczy również Jeleniej Góry i okolic. Ich tytuły: „Co za góry”, „Koło gospodyń”, „Jadę na deskę”, „Dobra robota”, „Ostatnia droga”, czy też „Mamo, dziadku choć zobacz jakie góry”. Marzeniem pana Władysława jest wydanie książki oraz tomiku wierszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group