Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6011
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Było o szansach dla bezrobotnych, ale nie tylko…

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 czerwca 2013, 8:17
Aktualizacja: 8:31
Autor: Mea
Fot. Mea
Przedstawiciele instytucji rynku pracy z Niemiec, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Islandii oraz Polski spotkali się wczoraj (13.06.) w Książnicy Karkonoskiej na konferencji pn. „Jak rozwijać motywację, przedsiębiorczość i zdolność do zatrudnienia”, którą organizowało Prywatne Centrum Kształcenia Kadr w Jeleniej Górze.

- Międzynarodowy zespół szesnastu osób z krajów Unii Europejskiej przez dwa lata programu „Uczę się przez całe życie - Leonardo da Vinci”, w ramach projektu pn. Increase motivation and improve emloyability, zajmował się szukaniem sposobów na aktywizację osób dorosłych, zarówno bezrobotnych, czy niepełnosprawnych, jak i kadry np. nauczycieli. Celem jest poszerzanie ich umiejętności. Każda z organizacji ma swoje techniki i pomysły na lepszą pracę oraz wykorzystanie potencjału np. osoby bezrobotnej - mówiła Jolanta Ratyńska, dyrektor PCKK w Jeleniej Górze.

- Wymienialiśmy się doświadczeniami. Holendrzy szkolą nauczycieli, by ci mogli uczyć innych technik rozwoju. Z kolei Włosi zajmują się głównie aktywizacją osób niepełnosprawnych, tworząc spółdzielnie socjalne, gdzie osoby te pracują. Podobnie jest w Hiszpanii. My szkolimy zarówno bezrobotnych, jak i kadry nauczycieli – dodała.

Uczestnicy przedstawili wypracowane przez siebie metody kształcenia i rozwoju osób dorosłych, zwiększających ich motywację, kompetencje przedsiębiorcze oraz zdolność do zatrudnienia. – Zajmuję się projektami unijnymi w Neapolu dla grup wykluczonych z rynku pracy. Przede wszystkim wzmacniam motywację wśród tych ludzi, bo jest najważniejsza. Nowością na arenie europejskiej jest praca i nauka poprzez doświadczenie osób bez doświadczenia w konkretnym zawodzie z ludźmi wykształconymi w danym fachu. Są to branże od rolnictwa przez grafikę po zarządzanie odpadami - zaznaczył Lorenzo Scirocco z ASIS Consorzio Cooperative Sociali z Włoch.

W projekcie i konferencji brały również udział organizacje: Chancengleich In Europa e. V. z Niemiec, Simenntunarmidstödin a Vesturlandi z Islandii, Quarter Meditation z Holandii oraz The Ramon Rey Ardid Foundation z Hiszpanii.

- Wiele nauczyliśmy się od siebie. Islandczycy pokazywali nam jak współpracują z emigrantami. Tworzą dla nich specjalne kluby, gdzie spotykają się i uczą różnych zawodów oraz rozwijają umiejętności artystyczne w pracowniach, czego brakuje w naszym kraju. Dla młodzieży, która już nie uczy się w szkołach prowadzone są zajęcia np. z krawiectwa, czy robienia na drutach i młodzi ludzie chętnie tam przychodzą, a przy okazji odkrywają swoje drugie ja. Natomiast w Polsce niestety często zmusza się do kontynuacji nauki. Tymczasem bez dobrych chęci, żadna nauka nie przyniesie efektu – podkreślała Barbara Janic, koordynatorka projektu Leonardo da Vinci z PCKK w Jeleniej Górze.

- Włosi mają świetne techniki współpracy z niepełnosprawnymi. Są domy i plantacje, gdzie pracują np. osoby upośledzone umysłowo i mogą się realizować m.in. w ogrodnictwie, przetwórstwie, czy gastronomii. Byliśmy na pysznej kolacji, którą przyrządzili niepełnosprawni z produktów, które sami wyhodowali. W Polsce najczęściej osoby upośledzone umysłowo trafiają do zakładów, gdzie nie mają zbyt wiele szans na pracę.

Z kolei Holendrzy prowadzą dla bezrobotnych warsztaty artystyczne, co pozwala na ich aktywizację mentalną. W Polsce kieruje się na kursy spawacza, czy internetowe, które i tak nie pozwalają znaleźć pracy. W naszym centrum mieliśmy warsztaty samorozwoju, spotkania z kosmetyczką, czy z higienistką – dodała.

Efektem projektu jest przewodnik dla trenerów pracujących z ludźmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym, by wiedzieli w jaki sposób ciekawie można prowadzić zajęcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~/-/ 14-06-2013 8:56
Ale bzdety,wydano niepotrzebnie pieniądze otrzymane z UE. Kto w Jeleniej Górze zajmuje się osobami bezrobotnymi, a już o niepełnosprawnych zapomnieć. Musieli przyjechać aż z Włoch aby przekazać że u nich osoby niepełnosprawne pracują na plantacjach. Przecież istnieje internet, korespondencja i można wymieniać się informacjami. Tylko że u nas ci co zajmują stołki nadane przez UM to mają problemy z językami. Tylko można się śmiać z takich zjazdów towarzyskich. Bo efekty z tego żadne, nikt od tych obeznanych urzędników pracy nie otrzyma.Ale oni teraz będą jeździć z rewizytą, aby zobaczyć jak pracują niepełnosprawni przy oliwkach. Istny obłęd.
CН.W.D.P. 14-06-2013 9:54
BRAWO!! BEZROBOTNYM TRZEBA POMAGAĆ, BOWIEM BEZROBOTNYM CZŁOWIEK NIE ZOSTAJE BEZ PRZYCZYNY, A PRZYCZYNĄ JEST NAJCZĘŚCIEJ NIEPORADNOŚĆ ŻYCIOWA, DLATEGO BEZROBOTNYM TRZEBA POMAGAĆ, SKORO SAMI SOBIE NIE RADZĄ... JAK SAM TYTUŁ KONFERENCJI WSKAZUJE, BEZROBOTNI POZBAWIENI SĄ MOTYWACJI DO DZIAŁANIA, PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, CZYLI ZARADNOŚCI, JAK I W OGÓLE ZDOLNOŚCI DO ZATRUDNIENIA SIĘ DO PRACY, DLATEGO TRZEBA BEZROBOTNYM POMAGAĆ, BO MOGĄ UMRZEĆ Z GŁODU, BIEDACZKI... TAKI BEZROBOTNY BEZ POMOCY BOWIEM WEŹMIE Z GŁODU UMRZE, ALE ZA ROBOTĘ SIĘ NIE WEŹMIE, TYLKO SIEDZI I CZEKA, AŻ KTOŚ MU POMOŻE. DZIĘKUJEMY WIĘC PRZEDSTAWICIELOM BRATNICH KRAJÓW ZA ZORGANIZOWANIE TEJ NISKO OCENIONEJ KONFERENCJI...
~JELENI_OGÓR 14-06-2013 10:58
zamiast marnować pieniądze na jakieś p...lamento można by je spożytkować na stworzenie jakiejś firmy która by dała stałą pracę
~Mieszkanka 14-06-2013 12:48
Nie zgadzam sie ze to strata pieniedzy, wszystkie te organizacje wspolpacujam.in.nad tym samym projektem, i wazne jest zeby sie spotkali i poznali, znaja sie od lat, i naprawde pomagaja ludziom z problemami, wystarczy isc na zajecia do Mopsu z projektu 'postaw na siebie'. jest ciezko, ale oni naprawde pomagaja ludziom, a to ciezka praca, zwlaszcza kiedy pracuje sie z tak specyficzna grupa ludzi jak bezrobotni, niepelnosprawni itp. wiecej wiary,mniej bezsensownej krytyki kiedy nie ma sie pojecia o temacie
~ 14-06-2013 13:18
DOLNOŚLĄZAK. Dawniej to się nazywało praktyczna nauka zawodu, specjalistyczne kursy dokształcające dla sprawnych, niesprawnych, zacofanych i wykluczonych. Nic odkrywczego. Koment powyżej "p...lamento" w pełni oddaje celowość i zasadność konferencji. W całym przedsięwzięciu ważne chyba jest to, że zagraniczni uczestnicy przyobiecali sobie rewizyty i kontynuowanie dyskusji na terenie państwa każdego z dyskutantów. Zatem skutkiem konferencji może być rozwój turystyki. Do jakich absurdów można doprowadzić, realizując zadanie wg wysublimowanej wyobraźni organizatora. Pytania: 1. Jakie wykształcenie ma pani J.Ratyńska? 2.Jakim stażem pracy i gdzie o...tym się legitymuje? Kto sfinansował i w jakiej kwocie tę bzdurę?
~ 14-06-2013 13:40
Cd. z 13:18. 3. Jaki był cel konferencji? 4. Od kiedy istnieje i z czyjej inicjatywy powstało Prywatne Centrum Kształcenia Kadr? Gdzie jest jego siedziba? 7. Jaki jest status formalno-prawny Centrum? 8. Kto wydelegował i w jakim celu - do uczestnictwa w konferencji - magistrackiego duetu Korzeniewski - Domagała? 8. Jaki jest koszt wynajęcia sali w Książnicy Karkonoskiej prywatnemu podmiotowi ? DOLNOŚLĄZAK
~ 14-06-2013 13:54
Pani Ratyńska jest chyba wybitnym ekspertem w dziedzinie " emloyability".
~Grzesiek_1 14-06-2013 15:29
Zwłaszcza powinni nas interesować imigranci do Polski. Walą do nas drzwiami i oknami.
~Alina345 14-06-2013 23:50
w naszym rejonie stanowisk pracy jest o wiele mniej niż mieszkańców więc dla dużej liczby osób po prostu nie ma pracy no już chyba prościej nie da się tego wytłumaczyć wy ... fałszinteligeńci w garniturkach z pustego i Salomon nie naleje JAK NIE MA TO NIE MA i żadne dyskusje kursy itd nie pomogą, a turystyka to największe ... jakie może być bo kto ma ochotę zasuwać w hotelu w świątek i niedzielę albo wystawać na straganie z chińskimi pamiątkami fabryk potrzeba i to dużo, no ale wy o tym dobrze wiecie tylko udajecie że nie po to by marnować forsę na drogie zchadzki
~18 sqandal 17-06-2013 20:45
bzdury i jeszcze raz bzdury i durne te konferencje i po co? z tych konferencji to nie przybędzie miejsc pracy a te kursy internetowe na na psu bude . Ludzie po studiach informatycznych nie mogą dostać pracy a co dopiero po takim kursie , oj nie ma pracy i nie będzie pzy takim rządzeniu krajem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group