Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8065
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Było o Budnikach

Środa, 9 czerwca 2021, 9:19
Autor: WAC
Karpacz: Było o Budnikach
Fot. Miejskie Muzeum Zabawek
W Miejskim Muzeum Zabawek  ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu kilka dni temu odbyło się spotkanie z Teresą Kępowicz i Anną Kadłubowską-Pilich, autorkami wystawy "Dziedzictwo Budnik- testament kamieni".

Budniki to miejscowość, która znikła już z mapy geograficznej Kotliny Jeleniogórskiej, które jest miejscem wypraw. Zainspirowało też ono autorki wystawy, które poprzez sztukę przedstawiają  to zapomniane miejsce na nowo.

Obie artystki wypatrują śladów ludzi którzy tam mieszkali, przywołują dawne obrazy, powracają do opowiedzianych historii w przekonaniu, że być może nie wszystko zostało odczytane, zobaczone, zamknięte... - napisała w katalogu do wystawy Janina Hobgarska. - Być może  te niedomknięte historie krążą jak widma. A zawarte porozumienie słowa i obrazu pozwoli je wzmocnić, dopełnić i domknąć dając równocześnie nową wartość...

Anna Kadłubowska-Pilich urodzona w 1977 roku, studiowała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1996-2001. Kiedyś poważnie myślała o muzyce, jednak życie zawodowe związała ze szkołą. W swojej pracy ceni nieustanne podążanie za młodymi ludźmi, dzięki czemu nie ma czasu na myślenie o starości. Życie to dla niej spektakl małych przyjemności, z których rodzi się radość istnienia. W poezji najbardziej interesuje ją to, co niedopowiedziane, zawieszone między słowami.

Teresa Kępowicz urodzona w 1954 roku, studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1979-1984. Sercem i ciałem związana z Karkonoszami. Tu tworzy i szuka kolejnych inspiracji. Artystka wielu talentów i pasji, która gdyby nie wybrała malarstwa, prawdopodobnie byłaby świetnym geologiem, ogrodnikiem lub… archeologiem. Zapisuje językiem sztuki to, co w naturze najbardziej ulotne i nieuchwytne. Czyni to w sposób unikalny, tworząc swój oryginalny, charakterystyczny styl.

Wystawa będzie prezentowana do 24 września w Miejskim Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

Ekspozycja  powstawała dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszy małych projektów INTERREG Polska - Saksonia 2014 - 2022.

Twoja reakcja na artykuł?

16
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group