Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 5828
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

By żyło im się łatwiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 24 maja 2010, 9:57
Aktualizacja: 9:58
Autor: Angela
Fot. TEJO
Jak posługiwać się białą laską, igłą z nitką, ostrymi narzędziami przygotowując posiłki w codziennym życiu, rozpoznawać pieniądze na podstawie dotyku czy korzystać z komputera, korzystać z mocy zastępczej – tego nauczą się uczestnicy warsztatów, na które KSON otrzymał dofinansowanie w kwocie 40 tys. zł. Z warsztatów skorzystają też niepełnosprawni bezrobotni.

Jeden cykl warsztatów dla osób niepełnosprawnych, poszukujących pracy obejmie zajęcia z rozwoju zawodowego składające się z dwóch części: warsztatów komunikacji społecznej z elementami grupy wsparcia oraz grupowe poradnictwo zawodowe.

Drugi cykl będzie przeznaczony dla osób niewidomych i niedowidzących, którzy nauczą się poruszania na wózku inwalidzkim i o białej lasce. Przez okres pięciu miesięcy po trzydzieści godzin miesięcznie dziesięcioosobowa grupa przejdzie szkolenie z zakresu orientacji przestrzennej oraz czynności dnia codziennego.

Osoby uczestniczące w warsztatach nauczą się zasad bezpiecznego przygotowania posiłków, posługiwania się ostrymi narzędziami kuchennymi, korzystania z telefonu, igły z nitką czy płynnego liczenia pieniędzy przez dotyk. Trzecie działanie, które będzie się odbywać w domu uczestnika będzie dotyczyło szkoleń obsługi komputera z programem udźwiękawiającym. Będą też zajęcia nauki mowy zastępczej.

– Celem głównym tego projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna oraz poprawa funkcjonowania psycho- fizycznego osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych zamieszkałych głównie na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego, a także na terenie powiatów lubańskiego, złotoryjskiego, kamiennogórskiego i zgorzeleckiego – mówi Monika Żak z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, koordynator projektu.

Formularze zgłoszeniowe do projektu będą dostępne już niebawem na stronie internetowej Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Po ostatecznej dacie składania formularzy komisja rekrutacyjna wyłoni osoby zakwalifikowane do udziału. Zajęcia rozpoczną się w czerwcu i zakończą się w listopadzie br. Wartość całego projektu to niemal 46 tys. zł, z czego 40 tys. zł stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a pozostała kwota z pochodzi ze środków KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 24-05-2010 12:37
piszecie ze bedzie ze dadza ze robia ze byli...co z gora szybowcowa???gdzie te nauki
~Obywatel 24-05-2010 13:14
Takim ludziom potrzebna jest pomoc mimo nieświadomości większości obywateli że takich ludzi jest tysiące woku nich. Takim przykładem nieświadomości i krótkowzroczności społecznej może być p. M.Obrębalski który przez swoją gruboskórność nie dostrzega ponad 17% swoich obywateli praktycznie wykluczonych społecznie i istniejących formalnie dzięki takiej instytucji jaką jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, której siedziba zostaje dzięki niemu przeniesiona w miejsce do którego większość z niepełnosprawnych miałaby ograniczony -jak nie całkowity- brak dostępu do specjalistycznej opieki w budynku który zagraża zdrowiu nie tylko potrzebujących lecz też pracownikom KSON. :(
~Obywatel 24-05-2010 13:19
Takim ludziom potrzebna jest pomoc mimo nieświadomości większości obywateli, że takich ludzi jest tysiące woku nich. Takim przykładem nieświadomości i krótkowzroczności społecznej może być p. M.Obrębalski który przez swoją gruboskórność nie dostrzega ponad 17% swoich obywateli praktycznie wykluczonych społecznie i istniejących formalnie dzięki takiej instytucji, jaką jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, której siedziba zostaje dzięki niemu przeniesiona w miejsce do którego większość z niepełnosprawnych miałaby ograniczony -jak nie całkowity- brak dostępu do specjalistycznej opieki w budynku który zagraża zdrowiu nie tylko potrzebujących lecz też pracownikom KSON. :(
~Obywatel 24-05-2010 13:28
Polecam przeczytać jeżeli moderator nie wytnie: http://www.kson.pl/samorzady/samorzady.htm

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group