Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 4927
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Burzliwa dyskusja nad podwyżkami

Środa, 18 listopada 2015, 10:01
Aktualizacja: Piątek, 20 listopada 2015, 16:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Burzliwa dyskusja nad podwyżkami
Fot. Przemek Kaczałko
Ostatnia (17.11) sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry toczyła się w napiętej atmosferze. Służby prezydenta prowadziły z radnymi przeciwnych obozów niemal 5–godzinną dyskusję na temat zmian zaproponowanych przez Marcina Zawiłę. Ostatecznie wprowadzono kilka, których mieszkańcy mają praktycznie nie odczuć, a budżet Miasta ma się wzbogacić o ok. 800 tys. zł.

Na początek radni na wniosek prezydenta podjęli uchwałę w sprawie uchylenia Uchwały nr 120/XVIIl/2007 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 3 listopada 2007 roku w sprawie określenia dziennych stawek opłaty miejscowej. Tym samym, od 1 stycznia 2016 r. opłata miejscowa nie będzie już pobierana. Jak podkreślała skarbnik Miasta Janina Nadolska – rocznie do budżetu trafia z tego tytuły 50 tysięcy zł, z czego 8 tysięcy wydaje się na egzekucję, więc na czysto wychodzi 42 tys. zł.

Kolejny punkt porządku obrad powoli podgrzewał atmosferę. Wniosek prezydenta podnosił opłatę uzdrowiskową na 3,5 zł/ dobę, zaś przewodniczący RM Leszek Wrotniewski zgłosił poprawkę, by stawkę określić na maksymalnej wysokości dopuszczalnej ustawą, czyli 4,27 zł. - Opłata uzdrowiskowa nie była zmieniana od 2007 r. - podkreślali wnioskodawcy. Roczne wpływy do budżetu miasta to ok. 350 tys. zł i stanowią one do podstawę do uzyskania takiej samej kwoty z budżetu państwa na działalność uzdrowiskową (miasto uzyskuje równowartość pobranej opłaty uzdrowiskowej z budżetu państwa, którą może przeznaczyć na dowolny cel).

W odpowiedzi radni Prawa i Sprawiedliwości punktowali zapisy projektu. Ustawa mówi o opłacie na terenie miejscowości, a nie jej części – mówił Oliwer Kubicki, z którego opinią nie zgadzał się radca prawny Ratusza Roman Słomski. Na inny zapis zwrócił uwagę Józef Rypiński, z czym zgodzili się wszyscy zgromadzeni na sali. - Ustawa mówi o opłacie przy pobycie powyżej doby, a propozycja prezydenta dotyczy każdej rozpoczętej doby – zauważył radny. Po przerwie wykreślono zapis „za każdą rozpoczętą dobę”, więc zgodnie z ustawą opłatę liczy się powyżej doby.

W punkcie szóstym porządku obrad radni pochylili się nad uchwałą o opłacie targowej, o czym pisaliśmy we wczorajszym artykule. Następnie obradowano nad zmianami w opłatach od środków transportu, gdzie najlepiej obeznany w temacie był Wojciech Chadży przestrzegający przed odpływem przedsiębiorców np. do gminy Janowice Wielkie, gdzie opłaty z tego tytułu to zaledwie 30 proc. tego, co obowiązuje w Jeleniej Górze. - Na komisji okłamano nas, że mamy najniższe stawki w regionie – mówili oburzeni radni. Wojciech Chadży, który prowadzi firmę transportową przedstawił radnym jakimi stawkami Gmina Janowice Wielkie zachęca przedsiębiorców do rejestracji na ich terenie. W związku z tym zdecydowano pozostawić obecne stawki. - Była to próba przemycenia nieuzasadnionej podwyżki. Sekretarz gminy Janowice Wlk. sam obdzwania wszystkich przedsiębiorców, czyli robi dobry marketing i ściąga ich do siebie pokazując nową uchwałę z 29 października br., która ma podatki na poziomie 30 proc. jeleniogórskich – powiedział Wojciech Chadży dodając, że pozostawienie podatków od środków transportu na poziomie z ubiegłego roku i tak skazuje Jelenią Górę na ucieczkę przedsiębiorców.

W sprawie podatku od nieruchomości radni PiS złożyli wniosek o pozostawienie kilku stawek na starym poziomie, co według szacunków pani skarbnik dałoby znacznie mniejszy dochód. Emocje sięgały już w tym momencie zenitu. Prezydent zaznaczył, że są braki w edukacji i jest zagrożenie niższych dochodów jeśli zostanie obniżona kwota wolna od podatku.

- Powszechność tego podatku sprawia, że brak tych pieniędzy w budżecie będzie problemem, a dla podmiotów jest to np. przy 100 mkw. 10 zł więcej – podkreślał Marcin Zawiła. Po przerwie i rozmowach kuluarowych doszło do głosowania. Za propozycją PiS-u, czyli 0,74 zł za 1 mkw. (prezydent proponował 0,75 zł) zagłosowało 12 radnych (Chadży, Iwaniec, Kubicki, Ładziński, Łojek, Miedziński, Rypiński, Sikora, Szklarska, Szymański, Wrotniewski i Ziętek), nieobecny na sesji był Wojciech Łużniak, a pozostali głosowali za opłatą o 1 grosz wyższą. W sprawie propozycji prezydenta dot. stawki dla budynków i ich części pod działalność gospodarczą w wysokości 22,06 zł troje radnych (Iwaniec, Sikora i Szklarska) opowiedzieli się już głosem „za” - w odróżnieniu od poprzedniego głosowania. PiS wnosił tu o stawkę 21,32 zł. Z kolei przy głosowaniu o pozostawienie stawki dla parkingów wielopoziomowych na dotychczasowej wysokości – 21,32 zł (prezydent wnioskował o obniżenie o połowę) radni w identycznej konfiguracji, jak przy pierwszej poprawce zdecydowali się pozostawić stare stawki.

Poprawka PiS-u dot. podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej również uzyskała większość głosów (11 za, 9 przeciw, nie głosował J. Kusiak). W ostatniej poprawce mówiącej o podatku od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego zabrakło jednego głosu, by propozycja PiS (0,41 zł/ m kw.) weszła w życie (stosunek głosów 10 do 10, jeden wstrzymujący się (Krzysztof Kroczak). Za stawką proponowaną przez prezydenta (0,43 zł) byli: Bałkowska, Dziedzic, Iwaniec, Kusiak, Obaz, Paczóski, Ragiel, Sikora, Wachowicz-Makieła i Wójcik.

- Czekam na sesję budżetową po Bożym Narodzeniu. Wszyscy będą chcieli budować kolejne obwodnice, będą uważali, że wszystkich nauczycieli trzeba zatrudnić – na to trzeba wziąć pieniądze, to trzeba uczciwie ludziom powiedzieć – powiedział po sesji prezydent Marcin Zawiła, który stwierdził, że wyniki głosowania nie są najgorsze. Niech mieszkańcy pamiętają o tym głosowaniu w trakcie sesji budżetowej – dodał włodarz miasta.

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group