Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9899
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burza w kuflu piwa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 5 września 2010, 7:19
Aktualizacja: Środa, 8 września 2010, 19:21
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wizerunek naczynia z chmielowym napitkiem mógł stać się kością niezgody w promocji rozpoczynających się dziś w Jeleniej Górze Dni Kultury Czeskiej, które potrwają aż do nadchodzącej niedzieli. Ostatecznie organizatorzy zrezygnowali z umieszczenia na plakacie kontrowersyjnej u nas ikony Czech.

Czy można sobie wyobrazić naszych południowych sąsiadów bez kufla? Można, bo piwo to tylko jeden z elementów przebogatej kultury Czechów. Jednak ten napitek stanowi niemal nieodłączny atrybut czeskiej szeroko pojętej cywilizacji: od kuchni do literatury i sztuki. Wizerunek dzielnego Wojaka Szwejka z kuflem w dłoni, bohatera powieści Jaroslava Haszka, obiegł świat. Jan Hrabal, kultowy czeski pisarz, czerpał klimat swojej prozy z niepowtarzalnej atmosfery miejscowych piwiarni. W auli Podstawowej Szkoły Artystycznej w Libercu, gdzie dają koncerty dzieci i młodzież, wzrok przykuwa spora reklama Browaru „Konrad”. Nikogo to nie oburza: browar jest sponsorem placówki oświaty. Dlaczego zatem kufla z piwem nie mogłoby być na plakacie anonsującym pierwsze w historii jeleniogórskie czeskie święto?

– Rzeczywiście: był taki pomysł, ale po konsultacjach z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, zrezygnowaliśmy z niego zastępując piwo taśmą filmową. Uważam, że plakat jest całkiem udany – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Nie zgadzają się w nim niektórzy pracownicy (wolą pozostać anonimowi). – Gdybyśmy mieszkali w większym mieście, plakat z piwem przeszedłby bez żadnych kontrowersji. Wycofanie projektu to przejaw naszej zaściankowości – usłyszeliśmy. – Nie możemy promować imprezy tak, jakbyśmy zachwalali picie piwa – ucina Jarosław Gromadzki.

Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta stojący na czele Miejskiej Komisji Antyalkoholowej, podkreśla, że wizerunek piwa na plakacie jest niezgodny z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dni Kultury Czeskiej są imprezą otwartą, więc miasto mogłoby zostać posądzone o prowadzenie „piwnej kampanii”.

Tak oto „piwnego skandaliku” udało się uniknąć. Przypomnijmy, że dwa lata temu głośne w całej Polsce stało się zamierzenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury, które zaprosiło na Jarmark Średniowieczny grupę Czechów z pokazem „palenia czarownicy”. Oburzyły się środowiska liberalno-feministyczne głównie związane z Gazetą Wyborczą, która sprawie nadała wymiar ogólnopolskiej sensacji. Ostatecznie z widowiska, które w Czechach jest czymś normalnym, u nas zrezygnowano.

O Czechach i Polakach rzec można, że choć mieszkają obok siebie tak blisko, (zwłaszcza w naszym regionie), wciąż ich społeczne mentalności są skrajnie różne. W tym przypadku chyba ze wskazaniem na polski hermetyzm i czeską otwartość.

Ramówka Dni Kultury Czeskiej

5 września – niedziela
XIII Europejski Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans”
koncert chóralny w wykonaniu Svatováclavský sbor v Pasekách nad Jizerou pod dyrekcją Josefa Waldmanna, Eva Waldmann (organy); w programie: Antonín Dvořák (1841-1904): Msza D-dur op. 86, Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei 5 - godz. 18.30 w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, msza święta z udziałem chóru o godz. 18.00 (wstęp wolny)

8-9.09.2010r. (środa-czwartek) – sala widowiskowa JCK przy ul. Bankowej 28/30 – PRZEGLĄD FILMÓW CZESKICH.(wstęp wolny)

12.09.2010 r. (niedziela) godz.10.00 – 22.00, Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze „Czeski piknik” prezentacje czeskiego rzemiosła artystycznego, czeska gastronomia, prezentacje sceniczne i estradowe kultury czeskiej w wykonaniu m.in.: Ivana Mládka i Banjo Band.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 15.30 Książnica Karkonoska – Otwarcie wystawy pt. „Przekaz z ludzką twarzą”.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 16.00 – Plac Ratuszowy – Otwarcie wystawy plenerowej Pt. „Czeskie Naj”.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 16.00 – Biuro Wystaw Artystycznych. Spotkanie z Petrušką Šustrovą i Mirosławem Jasińskim. Prelekcja na temat historii stosunków polsko-czeskich (wstęp wolny).

13.09.2010 r. (poniedziałek) godz. 19.00 Scena studyjna Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Ul. Wojska Polskiego 38. Spektakl teatralny „Lakomá Barka“ („Skąpa Baśka“) autorstwa Jana Wericha w wykonaniu teatru Vlastík z Vrchlabí. (wstęp na zaproszenia - dostępne od 1 września w sekretariatach Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz bezpośrednio przed spektaklem w miarę wolnych miejsc)

14.09.2010 r. (wtorek) godz. 19.00 Sala Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze ul. Piłsudskiego 60, Koncert muzyki czeskiej w wykonaniu Czeskiej Orkiestry Kameralnej z Pragi (Český komorní orchestr)- wstęp wolny

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~oko 5-09-2010 8:06
Wystarczyło umieścić na kuflu krzyż, co zapewniło by mu nietykalność...
~paranoja 5-09-2010 8:21
Jeżeli wizerunek piwa jest sprzeczny z ustawą o wychowaniu w trzeźwości to jeśli jeszcze raz zobaczymy sponsora piwnego na imprezie kulturalnej to od razu idziemy do Pana Sajnoga, a jak nie zareaguje to pozywamy go do sądu...proste.
~ 5-09-2010 8:31
Krzyż na czole sobie umieść , tyle że odwrotnie - będzie określał Twoją przynależność .
GatoNegro 5-09-2010 8:52
A KIEDYŚ BYŁA REKLAMA MARIOLI OKOCIM SPOJRZENIU... KOMU TO PRZESZKADZAŁO... WARKA W TV TEŻ JAKOŚ LECI, TYSKIE O BABINCE CO POCHODZI Z CHRZANOWA RÓWNIEŻ NIEDAWNO MOŻNA BYŁO OBEJRZEĆ, A OSTATNIO DRUZJA Z POLSZY... SĄ BARDZIEJ PAPIESCY NIM SAM PAPIEŻ. JAKBY KTOŚ ZAPŁACIŁ MIASTU ZA REKLAMĘ SWOJEGO PIWA, TO BYŁOBY WTEDY OK?;-)
~Gość 5-09-2010 9:15
niech na plakat dazą Komorowskiego , wtedy im nie zabronią .co za głupi naród
~aaa 5-09-2010 9:20
Nasi "bracia mniejsi" powinni być dla nas przykładem. Mają efektywne rolnictwo, produkują samochody ciężarowe, osobowe, motocykle - wszystko pod własnymi rodzimymi markami. Mają mnóstwo zadbanych i wspaniale wyposażonych zamków, pałaców i innych zabytków. Niebywale zagospodarowane i wykorzystywane góry. Ogromne metro w przepięknej Pradze. Sieć autostrad i bardzo zadbane drogi. Lotnisko z którego latają na wszystkie kontynenty /z wyjątkiem Antarktydy/. Cywilizacyjnie wyprzedzają nas o lata świetlne. Ale to my jesteśmy "przedmurzem" i "ostoją". Głupich ustaw i jeszcze głupszych ludzi, którym kufel piwa nie przeszkadza pod Ratuszem, ale przeszkadza na plakacie. Panowie "decydenci" sio... .
~bezdomny 5-09-2010 9:42
Dni Kultury Czeskiej w JG wiec uszanujmy ich zwyczaje ich wizerunek i wszystko to co wiaze sie z Czechami Pokazmy wszystko to co Oni zaproponowali na obchody Dni Kultury Czeskiej Taka cenzura jest obrazliwa dla wystawcy.Szkoda ze Czesi nie zrezygnowali z tej promocji moze wtedy mozni wladcy JG przyszli by po rozum do swych glowek.Kufel piwa i tyle wstydu.Panie Sajnog panska decyzja doprowadzila wrecz do.....reklamy piwa Tak oto mamy przyklad rzadzenia JG przez nieodpowiednie osoby.Oby wybory na Prezydenta zmienily to wszystko.ZENADA !!!!!!!!!!
~.. 5-09-2010 9:47
ale obluda, parasole marek piwa zaslaniaja piekno naszego rynku po ktorym oprowadzane sa wycieczki szkolne i jakos nikt nie bulwersuje sie czyzby te akurat placowki poczuly sie zagrozone przez czeskie piwo, ktore jest naprawde dobre i nasze podwodnione piwo mogloby zostac wyparte przez czechow, czyzby anonimowi pracownicy JCk ktorzy za kolnierz nie wylewaja mieli swoje powody, osobisto- beaznesowe, bo sa tam tacy co to kreca wlasne lody bez zenady,
~do 08:31 5-09-2010 9:52
czemu ten krzyżak tak pyskuje ?
HankaOdRumcajsa 5-09-2010 10:04
...i bezdomny ma rację... Teraz to o kuflu wszyscy gadają i Dni Kultury Czeskiej w ten sposób reklamują.
~LRR 5-09-2010 11:02
Dwie myśli nasuwają mi się po przeczytaniu o tej sytuacji. Pierwsza to faktycznie kolosalna różnica w naszej mentalności, która przejawia się na wielu płaszczyznach i najprościej określić to pojęciami zaściankowość kontra otwartość. Druga rzecz: zdaniem UM najlepiej pokazać i promować Czechow tak jak sami wolimy ich widzieć i jak bezpieczniej ich widzieć, a nie takich jakimi są w rzeczywistości...
~???!!! 5-09-2010 11:04
Pytanie dot. "ustawy o wychowaniu w trzeźwości..." Jak (w metrach) określona jest minimalna odległość miejsc gdzie sprzedawany może być alkohol od placówek oświatowych? Jak ma się do tego stacja Statoil przy szkole na ul.Sudeckiej? I to 100 metrów pod nosem Urzędu Miasta!!! Pozdrowienia dla hipokryzji!
~expol 5-09-2010 12:23
Cały nasz ukochany kraj, to jeden wielki skansen gdzie już wkrótce za wypowiedzenie słowa PIWO na głos, będzie można zapłacić grzywnę, a za wypicie złotego płynu w tzw. miejscu publicznym będzie groziła kara wieloletniego więzienia...( i jak stąd nie spieprzać do innych krajów unii, już nie tyle za pracą, tylko po to by przez chwilę poczuć się normalnie )
~m. 5-09-2010 12:30
Jestem bardzo często w Czechach i sądzę , że trochę szkoda kojarzyć kulturę czeską tylko i wyłącznie z kuflem piwa. Ale jeśli jeleniogórzanie chcą postrzegać Czechów, Czechy i ich cały dorobek tylko w takim wymiarze, tylko poprzez jasne z pianką, to nie dziwię się, że bulwersuje fakt decyzji o zmianie plakatu.
~Europejczyk 5-09-2010 14:09
Polska to istny dom wariatów.
~Jeleniogórza 5-09-2010 15:28
Niestety. Czesi to naród otwarty,a polaczki to stare i ciemne społeczeństwo. Tak będzie dopóki nie wyginą obrońcy krzyża itp.
~ETOH 5-09-2010 16:28
Do ~???!!! |Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie określa (ani minimalnej ani maksymalnej) odległości gdzie może być sprzedawany alkohol od placówek oświatowych. Jeżeli nie raczyłeś zapoznać się z powyższą ustawą, to nie zabieraj głosu i nie obrażaj innych.
~jelgór 5-09-2010 17:25
plakat nieważny, ważne, że znów się będzie działo, naprawdę jelenia zaskakuje mnie pod tym względem coraz bardziej! gratulacje prezydentowi sajnogowi:)
~reno 5-09-2010 18:11
Ciemnogród i tyle.
~goprownik 5-09-2010 19:38
zawsze się wyłowi jakąś ciekawostkę: to Kolega Miłosz nie pija?!
~kasia ; ) 5-09-2010 19:43
; p
~zniesmaczony 5-09-2010 21:08
do jelgór z 17:25__Rozumiem, że masz napaćkane w głowie. Ale moje pytanie jest proste: czy piszesz z prywatnego kompa czy też "ze służbowego"????......
Piipi Jelonkowa 5-09-2010 21:47
~NAJlepsza będzie.. ( °°beczka°°) ! .. bo ona ma *klepki ! ~Hi, .. niektórym to brakuje tego "materiału" w głowie ! *
~ 5-09-2010 23:31
Sajnog sam chleje browary jak swinia a udaje świętego hahahahahhaha
Piipi Jelonkowa 5-09-2010 23:59
..do - [~Autora postu z godz.23:31 ..] .. dostarcz *mu beczkę ! ~Hi, ..*klepkową !
~błeeeeee... 6-09-2010 0:11
Dosyć mam tych wpisów Pipii... jelnokowej i każdej innej pipiii. Ani to mądre, ani ciekawe. Śmietnik...
~ 6-09-2010 9:44
Nie bede sie negatywnie wypowiadac, bo bedzie, ze nie znam narodu polskiego, a krytykuje. Chociaz pewne skojarzenia i mysli nasuwaja sie automatycznie. A co do okreslen: "Sajnog-swinia" to wlos sie na glowie jezy. Swiadczy bardzo zle o kulturze osobistej (niektorych) Polakow. Piszecie, ze Czesi, Niemcy itp. sa tacy-owacy, poczytajcie, co pisze sie na Jelonce i ocencie sami.....Polak potrafi!!!!!
Piipi Jelonkowa 6-09-2010 11:18
~Vikuśia ! ..Sarrazin jest mądzejszy ? On tylko napisał książkę,a w której "swoich" nazwał po imieniu !~Chociaz jego nazwisko *pachnie po francusku to jednak jest Niemcem !
~ 6-09-2010 11:56
Sarrazin jest niewiarygodny. Wywalili go wlasnie za jego durnowata ksiazke z cieplej posadki w banku. SPD/partia tez debatuje nad wydaleniem . Ksiazka pseudonaukowa, prawicowa, idiotyczna. Normalnie myslacy Niemcy potepiaja jego postawe. Ale jakkolwiek Sarrazin ma -moim zdaniem-bledne podejscie do sprawy, to nikogo nie nazwal "swinia". Nawet on trzyma fason. Szkoda, ze fasonu nie maja niektorzy czytelnicy Jelonki i szkoda, ze Pan Sajnog nie probuje kolesia z godz.23:31 przechwycic i podac do sadu za obraze. Tak dla przykladu. I szkoda, ze wszyscy wkurzaja sie na twoje niewinne wpisy, Piipi, a na taki, gdzie o publicznej osobie mowi sie "SWINIA" jest przemilczany.
Piipi Jelonkowa 6-09-2010 15:36
~Vikuśia ! .. pamiętasz ? ..gdy w dzienniku berlinskim "TAZ" ukazał się artykuł o Kaczynskich - "kartoflach" ? ~NAJSMUTNIEJSZE ..jest to,że książka Srrazina jest obecnie niemieckim "bestseller"
~wyszukane 6-09-2010 17:00
Lech Kaczyński w marcu dumnie przyjechał do Berlina, a w maju nie odpowiadał na uśmiechy niemieckiego prezydenta na warszawskich targach książki. Wiadomo jednak, że Kaczyński chełpił się tym, że przez lata żadnemu niemieckiemu politykowi nie podał nawet palca. Wystarczająco często trąbił, że w ogóle nie zna Niemiec poza spluwaczką w męskiej toalecie na lotnisku we Frankfurcie. Wiadomo, że urodzony w 1949 r. Kaczyński reprezentuje to trudne pokolenie, które jeszcze przed swoimi narodzinami zostało przez Niemcy ukąszone. Jest jasne, że w negatywnym światopoglądzie Kaczyńskiego od średniowiecza każdy Niemiec konno prze na Wschód. Ale w Niemczech uważa się takie poglądy za od dawna przestarzałe stereotypy i nikt nie pytał polskiego prezydenta podczas wizyty w Berlinie, z jakiego kraju pochodzi jego luksusowa limuzyna.
Piipi Jelonkowa 6-09-2010 23:36
..mama Kaczynskich wymagała od swoich dzieci,aby przed zaśnięciem odśpiewali Hymn Narodowy.To patriotyzm urodzony .. z bólu !
~ 7-09-2010 8:27
...ech...Piipi... babcia kazala mi sie przed zasnieciem modlic i tez nic z tego nie wyszlo.....Co do pseudoliteratury Sarrazina-bestseller nie musi byc dobry. Wystarczy, ze jest masowo czytany. Ja tez to przeczytalam-glupoty, przynajmniej w wiekszosci.A tak na marginesie-Piipi, ja widze, zes ty jestes "obcykana" kobita. Masz wiadomosci, interesujesz sie. Komplamant! jak ktos jeszcze raz na ciebie naskoczy, to ja go obuchem.....pozdrawiam.
Piipi Jelonkowa 8-09-2010 14:30
~Dziękuje ! .. w słowie jest *fajny dotyk dla .. mojego serduszak ! ~PA.*piipi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group