Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8545
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Burza w kuflu piwa

Niedziela, 5 września 2010, 7:19
Aktualizacja: Środa, 8 września 2010, 19:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Burza w kuflu piwa
Fot. TEJO
Wizerunek naczynia z chmielowym napitkiem mógł stać się kością niezgody w promocji rozpoczynających się dziś w Jeleniej Górze Dni Kultury Czeskiej, które potrwają aż do nadchodzącej niedzieli. Ostatecznie organizatorzy zrezygnowali z umieszczenia na plakacie kontrowersyjnej u nas ikony Czech.

Czy można sobie wyobrazić naszych południowych sąsiadów bez kufla? Można, bo piwo to tylko jeden z elementów przebogatej kultury Czechów. Jednak ten napitek stanowi niemal nieodłączny atrybut czeskiej szeroko pojętej cywilizacji: od kuchni do literatury i sztuki. Wizerunek dzielnego Wojaka Szwejka z kuflem w dłoni, bohatera powieści Jaroslava Haszka, obiegł świat. Jan Hrabal, kultowy czeski pisarz, czerpał klimat swojej prozy z niepowtarzalnej atmosfery miejscowych piwiarni. W auli Podstawowej Szkoły Artystycznej w Libercu, gdzie dają koncerty dzieci i młodzież, wzrok przykuwa spora reklama Browaru „Konrad”. Nikogo to nie oburza: browar jest sponsorem placówki oświaty. Dlaczego zatem kufla z piwem nie mogłoby być na plakacie anonsującym pierwsze w historii jeleniogórskie czeskie święto?

– Rzeczywiście: był taki pomysł, ale po konsultacjach z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, zrezygnowaliśmy z niego zastępując piwo taśmą filmową. Uważam, że plakat jest całkiem udany – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Nie zgadzają się w nim niektórzy pracownicy (wolą pozostać anonimowi). – Gdybyśmy mieszkali w większym mieście, plakat z piwem przeszedłby bez żadnych kontrowersji. Wycofanie projektu to przejaw naszej zaściankowości – usłyszeliśmy. – Nie możemy promować imprezy tak, jakbyśmy zachwalali picie piwa – ucina Jarosław Gromadzki.

Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta stojący na czele Miejskiej Komisji Antyalkoholowej, podkreśla, że wizerunek piwa na plakacie jest niezgodny z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dni Kultury Czeskiej są imprezą otwartą, więc miasto mogłoby zostać posądzone o prowadzenie „piwnej kampanii”.

Tak oto „piwnego skandaliku” udało się uniknąć. Przypomnijmy, że dwa lata temu głośne w całej Polsce stało się zamierzenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury, które zaprosiło na Jarmark Średniowieczny grupę Czechów z pokazem „palenia czarownicy”. Oburzyły się środowiska liberalno-feministyczne głównie związane z Gazetą Wyborczą, która sprawie nadała wymiar ogólnopolskiej sensacji. Ostatecznie z widowiska, które w Czechach jest czymś normalnym, u nas zrezygnowano.

O Czechach i Polakach rzec można, że choć mieszkają obok siebie tak blisko, (zwłaszcza w naszym regionie), wciąż ich społeczne mentalności są skrajnie różne. W tym przypadku chyba ze wskazaniem na polski hermetyzm i czeską otwartość.

Ramówka Dni Kultury Czeskiej

5 września – niedziela
XIII Europejski Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans”
koncert chóralny w wykonaniu Svatováclavský sbor v Pasekách nad Jizerou pod dyrekcją Josefa Waldmanna, Eva Waldmann (organy); w programie: Antonín Dvořák (1841-1904): Msza D-dur op. 86, Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei 5 - godz. 18.30 w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, msza święta z udziałem chóru o godz. 18.00 (wstęp wolny)

8-9.09.2010r. (środa-czwartek) – sala widowiskowa JCK przy ul. Bankowej 28/30 – PRZEGLĄD FILMÓW CZESKICH.(wstęp wolny)

12.09.2010 r. (niedziela) godz.10.00 – 22.00, Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze „Czeski piknik” prezentacje czeskiego rzemiosła artystycznego, czeska gastronomia, prezentacje sceniczne i estradowe kultury czeskiej w wykonaniu m.in.: Ivana Mládka i Banjo Band.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 15.30 Książnica Karkonoska – Otwarcie wystawy pt. „Przekaz z ludzką twarzą”.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 16.00 – Plac Ratuszowy – Otwarcie wystawy plenerowej Pt. „Czeskie Naj”.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 16.00 – Biuro Wystaw Artystycznych. Spotkanie z Petrušką Šustrovą i Mirosławem Jasińskim. Prelekcja na temat historii stosunków polsko-czeskich (wstęp wolny).

13.09.2010 r. (poniedziałek) godz. 19.00 Scena studyjna Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Ul. Wojska Polskiego 38. Spektakl teatralny „Lakomá Barka“ („Skąpa Baśka“) autorstwa Jana Wericha w wykonaniu teatru Vlastík z Vrchlabí. (wstęp na zaproszenia - dostępne od 1 września w sekretariatach Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz bezpośrednio przed spektaklem w miarę wolnych miejsc)

14.09.2010 r. (wtorek) godz. 19.00 Sala Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze ul. Piłsudskiego 60, Koncert muzyki czeskiej w wykonaniu Czeskiej Orkiestry Kameralnej z Pragi (Český komorní orchestr)- wstęp wolny

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group