Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 3231
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bursztynowa światłość w centrum miasta

Środa, 6 sierpnia 2008, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bursztynowa światłość w centrum miasta
Fot. TEJO
Nabierają tempa prace przy montażu systemu iluminacji zabytków na jeleniogórskiej starówce. Już we wrześniu niektóre z nich błysną po zmroku nowym światłem.

Nie będą to jednak ostre halogeny, które pożerają mnóstwo energii i nie są tanie w eksploatacji. Firma, która zajmuje się wykonaniem projektu (koszt 400 tysięcy złotych), instaluje reflektory diodowe nowej generacji. Mają bursztynową barwę światła i są energooszczędne.

Jednak nie cały trakt śródmiejski będzie iluminowany. Światło padnie tylko na najważniejsze zabytki: kościół prawosławny pw. Piotra i Pawła, Baszta Wojanowska, ratusz z przybudówką oraz Baszta Grodzka.

Efekt prowadzonych od końcówki czerwca prac będzie można podziwiać już 4 września podczas próby generalnej nowego systemu. Będzie on zaprezentowany oficjalnie podczas inauguracji obchodów Września Jeleniogórskiego, kiedy to Jelenią Górę odwiedzą burmistrzowie miast partnerskich.

Miasto planuje na przyszły rok realizację projektu szlaku, który ma wieść turystów od wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego do Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednak od pomysłu do przemysłu droga daleka: aby wszystko stanowiło zwartą całość, trzeba odgrodzić i objąć monitoringiem teren przy sanktuarium (dawny cmentarz) oraz dostosować dla potrzeb turystów samo wzgórze wraz z wybudowaną w 1911 roku wieżą „wilhelmowską”, po 1945 roku dedykowaną Bolesławowi Krzywoustemu. Całość ma powstać w 2012 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group