Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2813
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bursztynowa światłość w centrum miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 sierpnia 2008, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nabierają tempa prace przy montażu systemu iluminacji zabytków na jeleniogórskiej starówce. Już we wrześniu niektóre z nich błysną po zmroku nowym światłem.

Nie będą to jednak ostre halogeny, które pożerają mnóstwo energii i nie są tanie w eksploatacji. Firma, która zajmuje się wykonaniem projektu (koszt 400 tysięcy złotych), instaluje reflektory diodowe nowej generacji. Mają bursztynową barwę światła i są energooszczędne.

Jednak nie cały trakt śródmiejski będzie iluminowany. Światło padnie tylko na najważniejsze zabytki: kościół prawosławny pw. Piotra i Pawła, Baszta Wojanowska, ratusz z przybudówką oraz Baszta Grodzka.

Efekt prowadzonych od końcówki czerwca prac będzie można podziwiać już 4 września podczas próby generalnej nowego systemu. Będzie on zaprezentowany oficjalnie podczas inauguracji obchodów Września Jeleniogórskiego, kiedy to Jelenią Górę odwiedzą burmistrzowie miast partnerskich.

Miasto planuje na przyszły rok realizację projektu szlaku, który ma wieść turystów od wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego do Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednak od pomysłu do przemysłu droga daleka: aby wszystko stanowiło zwartą całość, trzeba odgrodzić i objąć monitoringiem teren przy sanktuarium (dawny cmentarz) oraz dostosować dla potrzeb turystów samo wzgórze wraz z wybudowaną w 1911 roku wieżą „wilhelmowską”, po 1945 roku dedykowaną Bolesławowi Krzywoustemu. Całość ma powstać w 2012 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

piipi 6-08-2008 11:02
..i DOBRZE !!.~Dodatkowo oswietlic kosciol protestancki pw.Piotra i Pawla,a to na pewno pomoze...tych okrutnych pijakow jelonkowych "ogladac" !.
~Maleństwo 6-08-2008 12:28
Znakomity pomysł z tym szlakiem, jednak trzeba by wcześniej wytępić plagę pijaków spod kościółka koło Handlówki a także odremontować grobowce koło Kościoła Garnizonowego... 4 lata na to są, powinno się udać...Ale biorąc pod uwagę podejście naszych władz (i to wszystko jedno kto będzie rządził), to może być z tym kiepsko.. Czy naprawdę tak ciężko zapakować tą ekipę spod kościoła do policyjnego busa i wywieźć pod Zieloną Górę? Może się nie zorientują gdzie są, w końcu wiecznie pijani a Zielona też ma w nazwie "Góra" ;) Jak policji nie stać na paliwo to mogę dać w jedną stronę na paliwo... Jeszcze sponsor na drogę powrotną i już w Jeleniej będzie kilka dni spokojniej... Chociaż ci panowie i panie potraktowaliby pewnie takie wywiezienie jak urlop finansowany przez miasto...
~zaczepiany 6-08-2008 13:14
Największą atrakcją tego traktu dla turystów różnych narodów będą faceci okupujący teren między cerkiewką a szkołą handlową. Takich scen rodzajowych, takich typów psychologicznych, takiego kolorytu w jednym, konkretnym miejscu o małej powierzchni nie ma w żadnym mieście.Dletego Policja i Straż Miejska tak hołubią to niepowtarzalne kuriozum.
HankaOdRumcajsa 6-08-2008 15:40
Maleństwo! Daje kase na droge powrotną!!
~ 6-08-2008 18:06
A zabobrzańskie osiedlowe uliczki toną w ciemnościach bo latarnie pamietające czasy świetności PRL-u, zamontowane na rozlatujących się betonowych słupach, dawno zapomniały jak wygląda światło. Panie Prezydencie - gospodarzu, co z tego że podświetli Pan główna ulicę...w tych bocznych, równie atrakcyjnych, stoją piękne ale strasznie brudne latarnie, które dobrego świadectwa Panu nie wystawiają.
~kmam 6-08-2008 19:45
Skoro już montuje się kable pod nawierzchnią (nawiasem mówiąc paskudną), to może zapytać się właścicieli nieruchomości wzdłuż jedynej ulicy miasta czy też chcą oświetlić okolice swojej posesji ( jednocześnie dopłacając do kosztów instalacji dodatkowego oświetlenia)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group