• Wtorek, 22 października 2019
  • Godz. 10:16
  • Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei
  • Czytających: 4903
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Burmistrz w odstawkę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 maja 2006, 0:00
Autor: Konrad
Fot. Konrad
Bronisław Andrzejewski, który po raz drugi pełni funkcję burmistrza Bolkowa, będzie musiał złożyć urząd. Tak zdecydował w środę jeleniogórski sąd okręgowy, który rozpatrywał apelację burmistrza, skazanego już w pierwszej instancji na półtora roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 7,5 tysiąca złotych grzywny oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji samorządowych.

Skład sędziowski nie dopatrzył się żadnych uchybień w wyroku wydanym przez Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze, który rozpatrywał zarzuty o narażenie gminy na straty w wysokości 1.300 tysięcy złotych. Sąd uznał, że burmistrz odpowiada za wadliwe wodociągi w Sadach Górnych oraz w Rochowicach. Za źle budowany dom komunalny, garaże oraz kompleks sportowy, które musiały być rozebrane. Wszystko wydarzyło się w czasie pierwszej kadencji burmistrza, w połowie lat `90.

Sędzia Andrzej Tekeli, który odczytywał uzasadnienie powiedział miedzy innymi, że nie można uznać działania burmistrza za świadome szkodzenie, należy wręcz założyć dobrą wolę. Jednak, zdaniem sędziego, na tak ważnym stanowisku jak burmistrz nie wystarczą dobre chęci, potrzebna jest jeszcze wiedza i kompetencje. Tych burmistrzowi wyraźnie zabrakło.

Od wyroku nie ma już odwołania, a prawomocny stanie się po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia. W tym momencie burmistrz z mocy prawa straci urząd. Nie odbędą się też przedterminowe wybory, gdyż do najbliższych wyborów samorządowych jest mniej niż pół roku. Na ten czas miastem będzie rządził komisarz wyznaczony przez premiera.

Bronisław Andrzejewski jest pierwszym burmistrzem, który wyrokiem sądowym traci stanowisko, ale nie ostatnim. Wkrótce jego los może podzielić burmistrz Kamiennej Góry, który został osądzony za jazdę po pijanemu a jeleniogórski sąd okregowy rozpatrzy wkrótce jego odwołanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~piterus 11-05-2006 18:33
A nie sądzicie, że o tym, kto ma sprawować władzę w mieście powinni decydować wyborcy, a nie Sąd ? Przecież wybory są bezpośrednie, to co za problem pozostawić sprawę osądowi mieszkańców. To przecież oni najlepiej znają swojego burmistrza.
~bolkowianka 3-06-2006 22:07
Zgadzam się, to wyborcy powinny zadecydować czy burmistrz ma pozostać czy nie. Oni wybrali go na swojego reprezentanta, pomimo stawianych mu zarzutów i sprawie w prokuraturze o czym wiadomo było dużo wcześniej przed wyborami (już o to postarał się obecny przewodniczący Rady Miasta - współtwórca oskarżeń). Kolejne wygrane wybory mówią chyba same za siebie - widocznie sprawdził się jako burmistrz i ludzie to zauważyli.
~rafal 18-12-2006 14:48
Ale wy chyba nie wiecie co piszecie. winny straty ogromne wiec wypad ze stolka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group