Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 4000
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Budżet miasta przyjęty

Środa, 30 stycznia 2019, 12:59
Aktualizacja: Czwartek, 31 stycznia 2019, 17:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Budżet miasta przyjęty
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (30.01) – po niemal czterech godzinach dyskusji – radni większością głosów przyjęli uchwałę budżetową Jeleniej Góry na rok 2019. Głosów "za" było 16, przeciw było 5, a 1 wstrzymujący się.

Zgodnie z projektem, dochody miasta w 2019 roku mają wynieść około 458 milionów złotych, a wydatki 468 mln zł, więc deficyt wyniesie ok. 10 mln zł. Nieco ponad 15 mln ma pochodzić z obligacji, a 4 mln z pożyczki. Na rezerwę ogólną zapisano 1,3 mln, a rezerwę celową 1,6 mln. Po przedstawieniu głównych wydatków przez prezydenta oraz szczegółów projektu przez skarbnika miasta, przedstawiono pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Następnie głos zabrali szefowie komisji stałych, które na swoich posiedzeniach wyraziły pozytywną opinię na temat autopoprawek prezydenta oraz całego projektu.

W czasie dyskusji nad projektem budżetu Hubert Papaj pytał m.in. o budowę hali widowiskowo-sportowej, podwyżki wynagrodzenia w oświacie, MOPS-ie, urzędników, a także o budowę basenu przy SP 10, budowę żłobka, czy mieszkań komunalnych i chronionych. Zwrócił też uwagę na błąd w planach bezpłatnej komunikacji MZK, gdyż według zapowiedzi miały być wykluczone dzieci w wieku 4-6 lat oraz powyżej 18. roku życia, jednak w odpowiedzi Jerzy Łużniak przyznał, że doszło do błędu i oczywiście będzie on poprawiony, aby z bezpłatnej komunikacji mogły korzystać dzieci, młodzież oraz studenci do 26. roku życia. Z kolei Mirosław Dębski pytał o program Mieszkanie Plus, a Paweł Piotrowicz m.in. o ulicę Drzymały, mimo że była o niej mowa w projekcie budżetu, ale radny PiS najwyraźniej nie doczytał...

W odpowiedzi Jerzy Łużniak mówił, że w sprawie hali kończy się dialog techniczny, a w budżecie są środki na program funkcjonalno-użytkowy. Z basenu przy Szkole Podstawowej Nr 10 prezydent zrezygnował, bowiem nie widzi sensu budowania za 10 milionów złotych (taka była cena w trzecim przetargu) obiektu z zaledwie czterema 16-metrowymi torami do pływania. Zaznaczył jednak, że większy nacisk będzie na remont basenu, wraz z szatniami i toaletami w Szkole Podstawowej Nr 11. W sprawie budowy żłobka zadeklarował, że po rozbudowaniu SOSW przy ul. Kruszwickiej zwolnią się obiekty przy ul. Wolności i Grottgera, a ten pierwszy z wymienionych będzie mógł być wykorzystany na przedszkole i żłobek. Była też mowa o świetlicy w Goduszynie (zadanie na 2 lata), którą prowadzić ma Stowarzyszenie Goduszyn. W sprawie smogu, poza korzystaniem z dofinansowania na wymianę źródeł ogrzewania z funduszy ochrony środowiska i rządowego programu Czyste Powietrze, jest szansa na współpracę z Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego, która ma przystąpić do innego programu. Jerzy Łużniak mówił również, że w przyszłym tygodniu spotka się z przedstawicielem Banku Gospodarstwa Krajowego ws programu Mieszkanie Plus, jednak zwracał uwagę na wysoką cenę za wynajem w Wałbrzychu. W odpowiedzi na pytanie R. Szymańskiego o geotermię mówił, że wniosek na odwiert jest złożony, ale musimy czekać na decyzję o dofinansowaniu. Ponadto prezydent nie przyjął poprawek zgłoszonych przez klub radnych PiS, którzy wskazali zwiększenia dochodów, które chcieli przeznaczyć na remont szatni i toalet przy basenie SP 11 oraz podwyżki dla pracowników MOPS.

Przed chwilą spotkałem się z panem, który od kilkudziesięciu lat filmuje posiedzenie Rady i powiedział, że ta rada jest całkiem inna, niż poprzednia. Też tak uważam, ta rada jest bardzo merytoryczna, a nawet jeśli niektórzy radni nie są przygotowani, to się uczą i mam nadzieję, że przez te 5 lat będziemy pracować merytorycznie - powiedział po głosowaniu nad budżetem Jerzy Łużniak.

Za przyjęciem budżetu głosowali radni „Koalicji Obywatelskiej” oraz Rafał Szymański, Piotr Paczóski, Zbigniew Ładziński, Piotr Miedziński. Wstrzymał się Hubert Papaj, a przeciw byli radni PiS.

Twoja reakcja na artykuł?

17
59%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
7%
Nudzi
1
3%
Smuci
4
14%
Złości
4
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group