Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3937
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budowa Focus Mallu ruszyła – VIDEO

Środa, 23 czerwca 2010, 14:11
Aktualizacja: Czwartek, 25 listopada 2010, 15:02
Autor: Angela/tejo
JELENIA GÓRA: Budowa Focus Mallu ruszyła – VIDEO
Więcej zdjęć i video – wkrótce
Fot. TEJO
– Na tę chwilę Jelenia Góra czekała 10 lat – mówił Tomasz Kammel, który dziś poprowadził symboliczną uroczystość rozpoczęcia budowy galerii handlowej w miejscu dawnego targowiska „Kiliński”. To największa inwestycja w mieście. Początek był huczny. Takiż – według inwestorów – ma być koniec. Za 24 miesiące progi Focus Mallu może przekroczyć nawet 80 tysięcy ludzi.

Inwestorzy, czyli spółka Parkdridge, zapewniają, że mają zabezpieczone pieniądze na całą inwestycję, która pochłonie 250 mln zł. Podczas budowy pracę znajdzie tam około 1200 osób, a po jej wybudowaniu, w 89 sklepach - około 750 osób.

Konferencję prasową z udziałem przedstawicieli firmy Parkridge Retail Developer, w tym prezesa Jarosława Fijałkowskiego oraz dyrektora Park Rigde w Polsce, Magdaleną Książek, prezydenta miasta Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego i jego zastępców, poprowadził Tomasz Kammel.

Dlaczego budowa Focus Mallu tak znacząco przesunęła sie w czasie? – Kryzys finansowy, jakie pojawił się na całym świecie, dotknął i nas, mieliśmy problem z pozyskaniem środków na budowę tej inwestycji – mówiła Magdalena Książek.

Prezes firmy Jarosław Fijałkowski zapewniał jednak, że obecnie nic już realizacji zadania nie zagraża. W minionym tygodniu przedstawił on władzom miasta źródło finansowania inwestycji. – Mamy zabezpieczone pieniądze na całą inwestycję. Podpisaliśmy umowy z bankiem na pożyczkę pieniędzy, zgromadziliśmy też na koncie 30 procent wkładu własnego – mówił Jarosław Fijałkowski. Firma pochwaliła się też swoimi osiągnięciami: wybudowaniem galerii i parku handlowego w kilku miastach w Polsce.

Obiekt, który powstanie w Jeleniej Górze wypełni lukę w zabudowaniach wzdłuż ulicy 1 Maja i stanie na powierzchni 40 610 mkw. Na trzech poziomach handlowych znajdzie się 89 sklepów, restauracji, kawiarni. Będzie też czterosalowe kino. – Z tego chyba mieszkańcy ucieszą się najbardziej – mówił prezes Fijałkowski. Kinem zajmie się jeden z dwóch operatorów. Do końca nie było pewne, czy ta placówka powstanie. Parking Focus Mallu ma pomieścić 276 aut, w tym będą też wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Galeria zostanie postawiona tak, aby w pełni wykorzystać 12-metrową skarpę i różnicę poziomów między ulicami Kilińskiego i 1 Maja. Parkdridge nie będzie pierwszy w realizacji takiego pomysłu. Przed 106 laty wykorzystano go przy budowie Domu Handlowego Schullera, którego naścienna reklama jest widoczna do dziś.

Po uruchomieniu galerii pracę w niej ma znaleźć około 750 osób, przez dwadzieścia cztery najbliższe miesiące przy budowie galerii zostanie zatrudnionych około 1200 osób – mówiła Magdalena Książek. Szefowa firmy podkreśliła, że spółce nie grożą na razie żadne kary związane z opóźnieniem budowy.

Nie będzie też kłopotu z dwiema spornymi działkami, które miasto musi przekazać spółce, aby Focus Mall mógł powstać. W zamian za te grunty przekazane zostaną inne działki. Umowa ma zostać zawarta latem.
Obecnie na placu budowy trwają prace związane z wymianą sieci. Po nich mają się rozpocząć prace konstrukcyjne. Całość ma być gotowa za 24 miesiące, jednak bliższa data otwarcia galerii nie jest jeszcze znana.

Po konferencji prasowej wszyscy udali się na ulicę 1 Maja, w pobliżu wejścia na dawne targowisko. Tu – w namiocie – odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Całość przypominała festyn. Inwestor ufundował mieszkańcom lody, przygrywała muzyka, a na gości czekał suto zastawiony stół.

Inwestycję pobłogosławił ks. proboszcz Bogdan Żygadło, a jedną z cegieł zamurowujących traktat włożony do tuby położył trzyletni Łukasz. W imieniu mediów jeleniogórskich cegłę wmurowała także Angelika Grzywacz, zastępczyni redaktora naczelnego Jelonki.
Firma Parkridge Retail Developer przekazała też sprzęt komputerowy i RTV dla miejskiego domu dziecka Dąbrówka i zapowiedziała, że takich gestów w stronę lokalnych ośrodków dla dzieci i młodzieży będzie więcej.

Focus Mall w Jeleniej Górze nie jest pierwszą galerią budowaną przez Parkridge Retail Developer. W 2007 roku firma wybudowała już galerie w Rybniku, a w latach kolejnych w Zielonej Górze czy Piotrkowie Trybunalskim. Ma też swoje inwestycje w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Wiadomo, że Parkdridge kupił także grunt na obrzeżach Jeleniej Góry. Zamierza postawić tam park handlowy o branży budowlanej i elektronicznej. O tym jednak w szczegółach nie chciano dziś mówić.

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (80)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
205
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group