Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2847
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Brzuchem do góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 10:00
Autor: rylit, TEJO
Fot. rylit
Topniejące lody odkrywają setki śniętych ryb. Tak dzieje się na trzech stawach w Cieplicach, popularnie zwanych ptaszyńskimi. Wędkarze obawiają się, że skala zjawiska będzie ogromna i obejmie większość płytszych akwenów w mieście.

Wiosenna temperatura spowodowała topienie grubej warstwy lodu i zaczęła odkrywać śnięte ryby. Skalę tego zjawiska będzie można ocenić dopiero za parę dni po całkowitych roztopach. Jednak już teraz widać różnej wielkości śnięte stworzenia, niektóre jeszcze zamrożone w lodzie.
Zimy nie przetrwały różne gatunki: od drobnych płotek po spore karpie.

Czy taki stan spowodowany jest wyłącznie przez zjawisko zwane przyduchą? To znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie powodujące wyginięcie organizmów, m.in. śnięcie ryb.

Wędkarze, których spotkaliśmy nad stawami, twierdzą, że winne są na pewno długotrwałe mrozy. – Spowodowały powstanie pokrywy lodowej grubości od 35 do 75 cm, co w płytkich stawach, na przykład na cieplickim „dużym”, mogło spowodować w pewnych miejscach zamarznięcie ich do samego dna – usłyszeliśmy. Nie dało to żadnych szans rybom.

Ale pomóc mógł człowiek. Dla ratowania rybnego pogłowia, trzeba było wykuć przeręble i umieścić w nich wiązki trzciny lub słomy, umożliwiające natlenienie wody.
Takich przerębli na Ptaszynie zabrakło, bo zimą to mało atrakcyjny wędkarsko akwen. Inaczej jest wiosną, latem i jesienią. Wędkarze poławiali tu całkiem spore karpie, liny i amury. Trafiały się sandacze i szczupaki. Wiele wskazuje na to, że ryby te częściowo wyginęły.

– Na pewno nie jest to wymarzony początek sezonu. Trudno jeszcze oceniać straty, ale na pewno są spore. Lód nie stopniał jeszcze na wszystkich stawach – usłyszeliśmy w biurze Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, który dzierżawi większość stawów i glinianek w mieście i okolicy.
Po zejściu lodów, trzeba będzie padłe ryby posprzątać, aby nie stworzyć zagrożenia zakażenia wody.

PZW już myśli o akcji zarybieniowej, która i tak w tym roku znacznie się opóźni. Jeszcze nie zdecydowano, czy pochodzące z hodowli ryby trafią do cieplickich stawów. Nawet jeśli tak, to niełatwo będzie odbudować rybostan, który sam się na pewno nie odtworzy.
Związek sprowadza ryby ze specjalnych akwenów z okolic Międzyrzecza (Lubuskie). Najdroższe są szczupaki, sandacze i pstrągi, najtańsze – płocie i wzdręgi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~grubber 3-04-2006 11:54
A może PZW zamiast zdzierać pieniądze na zarybianie dopilnowałoby wykonania przerębli, które zapewnią przeżycie rybom w okresie zimowym.
~Jan z Czarnolasu 3-04-2006 12:18
Maksi kiedy idziemy na kałpie ???
~Jasiu Kochanowski 3-04-2006 12:27
A my z Piotłkiem w Sobieszowie chodzimy na kałpie nad cegielnie. Taaaaakie biorą. Tylko trzeba mieć dobre spławiki. My mamy od znanego wszędzie Tadzia T. który opiekował sie cegielnią całą zime i dolewał zawsze troche uryny z worka po mleku do wody żeby nie zamarzły rybki. Martwi nas jedynie brak wielokrotnego mistrza cegielni znanego jako Rudziak bo nie pojawia sie on od jakiegos czasu na połowach. To tyle Narira do zobaczenia na tegorocznych zawodach w połowie rekordowego Kałpia nad Sobieszowskim akwenem
~Sklero 3-04-2006 17:02
Mam nadzieję że na stawach Kolejowych są żywe ryby
~Sklero 4-04-2006 14:14
Klaudiusz kiedy idzimy na okonie może w sobotę
~wedkarz 4-04-2006 14:47
stawy kolejowe sa plytkie - na pewno ryby sa w wojanowie i na balatonie ale to wciaz pod lodem jest

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group