Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6628
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bronią pociągu do Przemyśla

Wiadomości: REGION
Środa, 10 lutego 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: Ania
– Nie pozwolimy na to, żeby połączenia były zlikwidowane. Uważamy, że jest to minimum, jakie powinno mieć każde miasto, nawet najmniejsze – mówi Grzegorz Oleś.
Fot. TEJO
Członkowie Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych dowiedzieli się, że pociąg do Przemyśla może zniknąć z rozkładu jazdy po korekcie, nad jaką obecnie pracuje spółka PKP Intercity. Zmiany mają zacząć obowiązywać od marca.

Połączenie to zostało uwzględnione w rozkładzie jazdy na 2010 rok wraz z pociągiem do Warszawy i Gdyni. Była to w dużej mierze zasługa KODLK. Jego członkowie jesienią minionego roku zbierali podpisy wśród mieszkańców Jeleniej Góry, Legnicy oraz Wałbrzycha i nagłaśniali problem związany z brakiem połączenia stolicy Karkonoszy z Górnym Śląskiem i Małopolską. Akcję komitetu wsparło ponad dwa tysiące osób.

– Nie pozwolimy na to, żeby połączenia były zlikwidowane. Uważamy, że jest to minimum, jakie powinno mieć każde miasto, nawet najmniejsze – mówi Grzegorz Oleś, moderator działu międzyregionalnego KODLK. - Chcielibyśmy, żeby stolica Karkonoszy była atrakcyjna tak jak kilka lat temu, kiedy mogliśmy dojechać m. in. do Frankfurtu nad Menem – dodaje.

Członkowie KODLK ustali także, że codziennie w samej Jeleniej Górze do pociągu do Warszawy wsiada około dziewięćdziesięciu osób. To dużo biorąc pod uwagę fatalny stan linii kolejowej do Wrocławia. W stronę Przemyśla z Jeleniej Góry wyjeżdża ponad trzydziestu pasażerów.

PKP Intercity nie potwierdza informacji związanej z zamiarem likwidacji połączenia do Przemyśla. – Projekt korekty rozkładu jazdy będzie gotowy dopiero w przyszłym tygodniu. Wejdzie w życie z dniem pierwszego marca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

Cień 10-02-2010 11:07
A ja się pytam, dlaczego węgiel itp. dowozi się ciężarówkami na skład opału, gdzie są tory kolejowe? A później płaczą, że nie ma pieniędzy na remonty dróg. Kto mi napisze, jak mam to nazwać?
~axzez 10-02-2010 11:12
to są chyba żarty ze do pociągu do przemyśla wsiada 30 osób! Sobota 30 stycznia 7 osób w tym jedna do gryfowa śląskiego! Po co taki pociąg?
~Obserwator 10-02-2010 12:47
Do Cień. Można to nazwać wzorcami z zachodu.....tyle tylko, że oni tak robili w latach 60 i teraz odbudowują linie kolejowe bo okazało sie, że to jednak nie takie mądre, a my oczywiście musimy robić to co oni nawet jeśli to .... beznadziejnie głupie!!!
~niv 10-02-2010 13:12
axzez weź lepiej i zainwestuj w okulary , bo chyba tobie lekko wzrok szwankuje :)
wupe 10-02-2010 13:18
skoro walczyliśmy o pociąg do stolycy to dla czego nie do Przemyśla? z punktu widzenia warszawiaków jesteśmy (JG) prowincją
~Noema 10-02-2010 13:59
Ten pociąg z Węglińca powinien jeździć do Zgorzelca a nie Jeleniej Góry. Jelenia Góra ma już wystarczjąco dużo dalekobieżnych połączeń kolejowych! Beton PKP sukcesywnie pogarsza i tak już fatalną ofertę na linii zgorzeleckiej, dla nas każdy pociąg jest cenny. Chłopaki z KODLK kierują się prywatnym interesem, zapominając o dobru całej regionalnej kolei na Dolnym Śląsku! Jeszcze raz powtarzam: pociąg z Przemyśla do Jeleniej Góry to kolejny muchowóz i wyrzucanie pieniędzy w błoto! Ten pociąg od samego początku powinien jeździć do Zgorzelca a wtedy nie było by problemów z frekwencją.
~Abraxas 10-02-2010 14:08
Noema zajmij się linią zgorzelecką a nam zostaw decyzje w sprawie pociągów z naszego miasta,my nie ingerujemy w Twoja więc i nas zostaw w spokoju a pociąg bezwzględnie musi jechać z Jeleniej,a kto chce jechać ze Zgorzelca zawsze może dojechać do Węglińca.
~Noema 10-02-2010 14:58
Abraxas, tak się składa, że pociąg z Przemyśla większość swojej trasy pokonuje po linii zgorzeleckiej! Tylko przez fakt, że PKP IC nie ma lokomotyw spalinowych ten pociąg jedzie do Jeleniej Góry a nie do Zgorzelca, jak więc widzisz, za taką trasą nie szły żadne rozsądne kalkulacje ekonomiczne. To przez wasze nieodpowiedzialne działania mamy teraz pociągi, które jeżdżą puste i które przy pierwszej lepszej korekcie są kasowane, co zresztą przewidziałam juz dawno!
~alimeus 10-02-2010 15:19
Noema tylko tak się składa, że chłopaki z KODLK wysłali również adnotacje do MI w sprawie przywrócenia pociagu Zgorzelec- Warszawa i są bardzo duże szans na elektryfikację trasy Drezno- Gorlitz i dalej do Węglińca. Postulują o wydzierżawienie pieniążków z MI w tej sprawie. I kto tutaj myśli tylko sam o sobie??
~Noema 10-02-2010 16:09
Alimeus, nie broń chłopaków z KODLK, bo wszyscy wiemy, że oni walczą tylko o własne podwórko! Efekt jest taki, że nie tylko cały region na tym traci ale i oni sami, czego przykładem jest właśnie pociąg do Przemysla. Gdyby od samego początku jeździł do Zgorzelca, problemu by teraz nie było! Wiesz doskonale, że drut do Zgorzelca to mrzonka, na którą w obecnych realiach nikogo nie stać. Zamiast więc robić wodę z mózgu mieszkańcom, weźcie się w końcu za realne projekty!
~bang 10-02-2010 16:41
Noema całe PKP wyrzuca pieniądze w błoto...i szkoda że to nasze pieniądze...a ratowanie nierentownych pociągów jest czystą głupotą...bo czy nie można pojechać na śląsk i małopolskę z Wrocławia?czy przesiadka aż tak boli?... NAJPIERW NIECH ZAJMĄ SIĘ NORMALNYM CYWILIZOWANYM POŁACZENIEM Z WROCKIEM!!!a potem niech się zabierają za połączenia z odległymi regionami polski...
~adam2239 10-02-2010 18:15
Ja myślę, że Noema byłaby najbardziej zadowolona, gdybyśmy nie mieli żadnego połączenia dalekobieżnego i biernie przyglądali się, jak z Jeleniej Góry robią drugi Karpacz, czy też Zamość, gdzie już tylko można czekać na zaoranie torów. A to, że JG walczy o własne podwórko, nie powinno nikogo dziwić. Nie wiem, dlaczego - zamiast nas wspierać, jesteśmy nieustannie krytykowani. Zauważyłem, że wielu ludzi, którzy mieszkają w miastach, typu. Kraków czy Wrocław, mądrzy się, że w JG nie powinno być pociągów pospiesznych, tylko, jak to raczą ująć \"dogodne skomunikowania na pociągi do/z Wrocławia\". A czym Jelenia jest gorsza od takiego Wrocławia, poza tym, że jest mniejsza i biedniejsza? Ludzie, toż to rejon turystyczny! W pale się nie mieści, że niektórzy chcieliby i te ostatnie pośpieszne pozabierać. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy połączenia do Szczecina i Lublina (całoroczne), a teraz? Wielka łacha, bo przywrócili nam PODSTAWOWE połączenia. Poza tym, trzeba podkreślić jedno: po drodze są jeszcze takie miasta jak: Lubań, Węgliniec, Bolesławiec, Legnica, czy też od drugiej strony: Jaworzyna, Wałbrzych - gdzie ludzie też wsiadają. Fajnie jest ujadać, narzekać, a nie robić nic, by ten chory stan rzeczy, jakim jest brak dogodnych połączeń, zmienić.
~Noema 10-02-2010 18:53
Wiem, że pod różnymi nickami ukrywają się tu forumowicze z KODLK, ktorzy w ten sposób bronią swoich projektów! To przez wasze działania pociągu do Przemyśla nie będzie miał teraz ani Zgorzelec, ani Jelenia Góra! Czy o to Wam chodziło? Dlaczego nie potraficie wypowiadać się publicznie z otwartymi przyłbicami? Rozgrywacie swoje prywatne interesy, podczas gdy PKP IC udupia kolejne, ważne połączenia. Walczycie o pociągi widma, a nie widzicie, że linie z dużym potencjałem są coraz bardziej marginalizowane, czego najlepszym przykładem jest linia zgorzelecka.
~Abraxas 10-02-2010 19:38
Noema to fanatyk dobrze znany z forum InfoKolej gdzie jest moderatorem tam ujada na linię jeleniogórską jeszcze bardziej niż tu,dla niej najlepiej by było ,żeby każdy pociąg jechał ze Zgorzelca ,który jest zwykłą dziura przy Jeleniej ,która generuje duży ruch turystyczny.Ta sama Noema publicznie wypowiedziała się,że jej do szczęścia starczy DB i KD a PKP nie potrzebuje w żadnej postaci. teraz ma czego chciała więc nie rozumiem po co te nerwy koleżanko ,zostaw Jeleną i jej pociągi w spokoju ,zresztą masz swoje dziadowskie IR z Legnicy więc w czym problem:)
~adam2239 10-02-2010 19:43
Ale dlaczego piszesz tak, jakby to od nas zależało, że taki i taki pociąg pojedzie, bądź nie? Nie bardzo rozumiem. Tak samo nie rozumiem atakowania nas. W gruncie rzeczy, gramy w jednej drużynie, cel walki mamy wspólny, a tymczasem robi się z nas wrogów, oszołomów i Bóg wie, kogo jeszcze. To jest zupełnie niepotrzebne. A degradację linii zgorzeleckiej dostrzegam, trwa to juz dobrych kilka lat, a cyrki w postaci pociągów (Oleńka, Łużyce, Sudety) - chyba każdy widział. Więc proszę Cię, nie wyżywaj się na nas, zwykłych ludziach, za to, że od tego RJ, Zgorzelec nie ma już żadnych połączeń dalekobieżnych. Swoje żale i frustracje kieruj do śmietanki, w postaci ludzi, takich jak Engelhart, Celiński, a nie do Bogu ducha winnych mieszkańców. Zresztą, sam na forum proponowałem niegdyś wieczorny pociąg JG-Lublin, z trasą przejazdu przez: Węgliniec i Bolesławiec, to wszyscy przyklasnęli. Teraz, jak pojawił się pociąg, zahaczający o "zgorzelecką", okazuje się, że raptem nikt go nie chce, nie potrzebuje i tylko "banda zarozumiałych jeleniogórzan" walczyła o niego, kosztem innych. PS: Moim prywatnym interesem nie jest to, ażeby jeździł pociąg do Przemyśla, gdyż ja z niego osobiście nie korzystam. PS2: Nie należę do KODKL i nie czuję się zobligowany do udzielania wypowiedzi w imieniu stowarzyszenia.
~Noema 10-02-2010 20:07
Abraxas, masz rację, teraz to już nikt u nas nie chce w Zgorzelcu PKP, wystarczy nam DB i KD, zresztą nie mamy wyboru. Samo PKP do tego doprowadziło, więc teraz nie narzekajcie, że pociągi IC z Węglińca w kierunku Wrocławia i dalej jeżdżą puste. Adam2239, jak nie należysz do KODKL to nie wiesz o polityce jaką prowadzi ten komitet, którego członkowie realizują swoje prywatne ambicje, kosztem kolei w całym regionie! To oni wywalczyli, żeby pociąg z Przemyśla kończył bieg w Jeleniej Górze i efekt widzimy wszyscy. Pociąg woził muchy i od najbliższej korekty nie pojedzie już ani do Jeleniej Góry, ani do Zgorzelca! Jak chłopaki z KODLK mają tak samo spieprzyć inne dalekobieżne połączenia IC to niech lepiej siedzą w domu i nic więcej nie robią!
~xyz 10-02-2010 22:08
co za oszołomskie wypowiedzi. Pospieszny do Jeleniej Góry do oczywista oczywistość, ale powinien jezdzić trasą Podsudecką przez Nysę i Wałbrzych. Niestety trasa przez Węgliniec to naokoło i omija Wałbrzych,a to duże miasto. No ale jeśli jest ten jeden pociąg jaki jest to powinien zostać a noema to jakaś oszołomka która chyba niewie co pisze
~alfonso 10-02-2010 22:45
Noema lecz się!!!
Cień 11-02-2010 0:41
ludzie!!! Pistolety wam dać? Postrzelacie do siebie, będzie mniej hałasu.
~gosc niedzielny 11-02-2010 7:58
Hola...! po co i o co ten spór?! Wiadomo przecież że połączenia dalekobieżne są potrzebne. Ale doskonale wiadomo, że tak naprawdę, jest to temat zastępczy, bo nie najważniejsza rzecz w tym, by czas przejazdu na trasie Jelenia Góra Wrocław był jak najkrótszy! To jest clou i takiego kierunku działań należy się trzymać. Skutkiem czego winniśmy wszyscy dążyć np do rewitalizacja połączenia Jeleniej Góry z Wrocławiem, najlepiej przez Bolków, Strzegom... czy zdajecie sobie sprawę, że składy z parowozami pokonywały tą trasę w niecałe 2 godziny?! Nie mam też nic przeciwko rewitalizacji linii przez Świebodzice... Ja podsumuję ten wątek jednym zdaniem. Nie odzyska się pasażerów na żadnej linii kolejowej, jeśli czas i warunki przejazdu będą się wydłużały i pogarszały. A w tej chwili tak jest, zamiast lepiej, to z roku na rok coraz gorzej.
~Noema 11-02-2010 14:23
Gościu Niedzielny, spór ciągnie się juz od dłuższego czasu na forum kolejowym Infokolej.pl. Wszystko przez to, że chłopaki z KODLK, którzy w samej nazwie mają ochronę kolei na całym Dolnym Śląsku, od pewnego czasu zaczęli realizować swoje prywatne interesy. Jaki jest tego efekt - każdy widzi! Dlatego właśnie zdecydowałam się informować mieszkańców na róznych forach kto jest za taki stan rzeczy odpowiedzialny. Koniec z oszołomstwem na kolei! Bez zdecydowanych działań nie powstrzymamy dalszej degradacji kolei w naszym regionie.
~Bart.246 20-02-2010 18:25
Noema masz rację. Nie daj się. Każde miasto czy to Zgorzelec czy to Wałbrzych czy Legnica powinno mieć swoje dalekobieżne połączenia. Koniec z dziadostwem i tu przyznam rację. Trzeba by chłopakom podsunąć pomysł niech jeszcze lotnisko wybudują w tej Jeleniej. Niedługo jeszcze zaproponują przeniesienie tam stolicy co może być możliwe bo mają układy w Pisie i to nie złe.
~Bart.246 20-02-2010 18:33
Noema masz rację. Nie daj się. Każde miasto czy to Zgorzelec czy to Wałbrzych czy Legnica powinno mieć swoje dalekobieżne połączenia. Koniec z dziadostwem i tu przyznam rację. Trzeba by chłopakom podsunąć pomysł niech jeszcze lotnisko wybudują w tej Jeleniej. Niedługo jeszcze zaproponują przeniesienie tam stolicy co może być możliwe bo mają układy w Pisie i to nie złe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group