Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6592
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Brońcie swego Westerplatte! Wyzwania przed beatyfikacją Ojca Świętego

Środa, 27 kwietnia 2011, 14:48
Aktualizacja: Czwartek, 28 kwietnia 2011, 7:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Brońcie swego Westerplatte! Wyzwania przed beatyfikacją Ojca Świętego
Fot. TEJO
Skromnym, ale nasyconym ważną treścią apelem uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze zauważyli dziś zbliżającą się ceremonię beatyfikacji Jana Pawła II, polskiego papieża, który w nadchodzącą niedzielę w Watykanie zostanie wyniesiony na ołtarze.

Postać Jana Pawła II została ukazana poprzez pryzmat słowa, śpiewu i obrazu. Prezentację multimedialną z życia i pontyfikatu zmarłego 2 kwietnia 2005 roku papieża Polaka zilustrowała Jego biografia, którą niekonwencjonalnie opowiedzieli uczniowie. Całość uzupełnił pieśniami chór, któremu przewodziła Dorota Malczewska, licealistka z I LO. Wszystko w kameralnej atmosferze, przy świecach i z wizerunkiem Ojca Świętego w tle. Nad przedstawiającymi poznane przed sześcioma laty zawołanie – „Santo subito!” – Święty natychmiast!

W prezentacji zabrzmiały z archiwalnych papieskie słowa z niektórych homilii. Wielce znaczący był apel, który Jan Paweł II skierował podczas Liturgii sprawowanej w 1987 roku w Gdańsku, na Zaspie, do młodzieży. Papież przypomniał wówczas heroiczną obronę Westerplatte z 1939 roku i rozwinął myśl przyrównując wyzwania, które rzeczywistość stawia każdemu, do tamtej walki. – Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu tez jakieś swoje „Westerplatte”. /…/ Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować” – mówił 12 czerwca 1987 roku Jan Paweł II.

Homilia w Gdańsku uważana jest za jedno z ważniejszych przesłań papieża Jana Pawła II do Polaków. Z całą pewnością słowa te pobudziły przemiany, co z kolei skutkowało wydarzeniami z czerwca roku 1989 roku. Apel w I LO im. Żeromskiego pomogły przygotować panie: Ewelina Wyszyńska (polonistka) oraz Małgorzata Bak (nauczycielka katechezy). W wydarzeniu, które odegrano dwukrotnie, uczestniczyła zarówno młodzież z gimnazjum jak i z liceum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group