Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5697
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Boże Ciało w Cieplicach

Wtorek, 15 czerwca 2021, 13:01
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Boże Ciało w Cieplicach
Procesja Bożego Ciała w Średniowieczu
Fot. Archiwum S. Firszta/fot. Internet
W tym roku, 3 czerwca, minęło 700 lat od pierwszych w naszym regionie obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), które odbyły się w 1321 roku w Cieplicach.

Wszystko zaczęło się w XIII wieku, kiedy to przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornilon w pobliżu Liége, św. Julianna z Carnilon miała widzenie o obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i konieczności uświęcenia tego faktu.

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa wprowadził biskup Robert z Thourotte w 1246 roku zarządzeniem dla diecezji Liége. To on jako pierwszy przewodniczył tym obchodom. Święto miało wówczas jeszcze charakter lokalny. Dopiero dwadzieścia lat później papież Urban IV, związany wcześniej jako biskup, z diecezją w Liége, 1 sierpnia 1264 roku ogłosił bullę, którą wprowadził Festum Corporis Christi (Święto Ciała Chrystusowego) nakazując, aby wierni tego dnia powstrzymywali się od pracy. Tą uroczystość liturgiczną w Kościele katolickim ustalono na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Święto to nie od razu przyjęło się w całym Kościele. Po śmierci papieża Urbana IV było zaniedbane. Dopiero kiedy w 1317 roku papież Klemens V bullą ponownie ogłosił to święto i wprowadzono je w całym Kościele. Niemal natychmiast dotarło ono wtedy do Polski, w czasach sprawowania urzędów przez kolejnych arcybiskupów gnieźnieńskich: Jakuba Świnki (1281-1314), Borysława (1283-1317) i Janisława (1317-1341). Pierwszy raz Święto obchodzono w 1320 roku w diecezji krakowskiej, po wprowadzeniu go na synodzie w Krakowie przez biskupa Nankiera. W tym czasie biskupem diecezji wrocławskiej był Henryk I z Wierzbna (1302-1319), któremu sakry biskupiej udzielił arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka, a który jako pierwszy biskup wrocławski używał tytułu książęcego. Po nim na czele kościoła wrocławskiego, staraniem króla Władysława Łokietka, został w 1326 roku krakowski biskup Nankier.

Święto Bożego Ciała, jak wspomniano wyżej, odbyło się w Cieplicach pierwszy raz w 1321 roku, czyli rok po Krakowie. Odbyło się z całą pewnością za zgodą Biskupa Henryka I z Wierzbna w parafii, którą wówczas zarządzali joannici (od 1281 roku).

Nie można zapomnieć, że przed jonitami w Cieplicach gospodarzyli augustianie sprowadzeni tu przez księcia Śląskiego Bolesława II Rogatkę, a więc zakon, z którego wywodziła się św. Julianna z Cornilon, od której narodziło się Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Faktem jest, że Święto Bożego Ciała w Cieplicach obchodzone jest od samego początku wprowadzenia go na ziemiach polskich, tuż po Krakowie.

Twoja reakcja na artykuł?

13
62%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
4
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
513
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię suschi, ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Pałac w Bukowcu pięknieje
 
Aktualności
Święto Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group