Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6258
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bój o indeksy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 lipca 2007, 10:10
Autor: anzol
Fot. Archiwum
Zdana matura, czas na walkę o miejsce na studiach.

Rozgrzały się uczelniane serwery: absolwenci szkół średnich drogą elektroniczną szukają wolnych miejsc na wybranych kierunkach studiów. Nie wszyscy dostaną indeks wymarzonej uczelni, bo tłok jest niemały, a pierwszeństwo mają lepsi.

– W tym roku tegoroczni maturzyści rejestrują się tylko on line – mówi Justyna Gwiaździńska z jeleniogórskiego Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Mają czas do 6 lipca. Potem uczelniana komisja przeliczy maturalne punkty i prześle zainteresowanym wiadomość, czy zostali studentami AE. – Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nowy kierunek zarządzanie – dodaje J. Gwiaździńska. Na studia stacjonarne stopnia I (kierunek ekonomia) przewidziano 192 miejsca. AE zakłada, że przyjmie na kierunek zarządzanie 128 kandydatów.

Akademia Ekonomiczna przeprowadzi także rekrutację na studia niestacjonarne (od 10 do 19 lipca). Będzie też nabór we wrześniu.
W nieco gorszej sytuacji są maturzyści z lat ubiegłych, którzy chcą dostać się na AE. Muszą komplet dokumentów dostarczyć na uczelnię osobiście.

W Kolegium Karkonoskim rekrutacja przeprowadzana jest w tradycyjny sposób. – Potrwa do połowy lipca, w zależności od instytutu – usłyszleiśmy w KK. Podstawą przyjęcia na uczelnię będzie konkurs świadectw oraz ranking kandydatów.
Trwa także nabór do zamiejscowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej.

Wielu niedawnych maturzystów nie chce jednak studiować w Jeleniej Górze. Najczęściej wybierają Wrocław. Tu już jest duży tłok na najbardziej oblegane kierunki. Rekordy bije dziennikarstwo (15 osób na jedno miejsce), stosunki międzynarodowe (9 osób) oraz prawo (7 kandydatów).
Tylko w ciągu minionego weekendu na UW zarejestrowało się aż 2200 kandydatów, oczywiście z całego Dolnego Śląska i innych części Polski.

500 osób okazało zainteresowanie studiami na Politechnice Wrocławskiej. Tam najbardziej obleganym kierunkiem jest teleinformatyka (5,5 zgłoszeń o jeden indeks). Na wydziale budownictwa na jedno miejsce przypada ponad trzech chętnych.

Jeleniogórzanie chcą także studiować w innych ośrodkach akademickich. Z przeprowadzonego przez nas sondażu wynika, że najczęściej wybierany jest Poznań, później Kraków. Sporo zainteresowanych zamierza kontynuować naukę w Zielonej Górze. Nie brakuje chętnych na studia w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~student 2-07-2007 11:59
Polecam serdecznie Zieloną Górę czas dojazdu bardzo zbliżony do wrocka ale ceny stancji znacznie niższe.
~Wrr 2-07-2007 13:41
Tak konkurs swiadectw...W beznadziejnej sytuacji są maturzyści z lat ubiegłych ale to wszystko przez Pana Giertycha bo to, co teraz się dzieje to prawie tragedia narodowa
~:) 2-07-2007 13:45
Odradzam Zieloną Górę.Poza tym ceny biletów PKS cały czas rosną...więc powodzenia Drodzy Studenci
~er 2-07-2007 19:15
W zielonej gorze chba nie ma prawa co? A 15 osob na dzienikarstwo to jest dziwne bo studia sa o niczym,mielenie w miejscu. najlepszymi dziennikarzami są prawnicy :)
~pomysl 2-07-2007 19:18
chyba nie sadzisz, ze ktos bedzie codziennie tam dojezdzal autobusem... zgodze sie ze ceny stancji sa znacznie nizsze, ale cos za cos..
~aaa 4-07-2007 21:16
oj śmieszne, jakoś czas dojazdu do zielonki w ogóle nie jest zbliżony do wrocka. Do zielonje jedzie się gdzie 3 godziny a do Wrocka krychą można dojechać w godzinę
~bbb 10-07-2007 0:39
krycją jedzie się 1h 50 minut

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group