Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7474
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bój o indeksy

Poniedziałek, 2 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 lipca 2007, 10:10
Autor: anzol
Jelenia Góra: Bój o indeksy
Fot. Archiwum
Zdana matura, czas na walkę o miejsce na studiach.

Rozgrzały się uczelniane serwery: absolwenci szkół średnich drogą elektroniczną szukają wolnych miejsc na wybranych kierunkach studiów. Nie wszyscy dostaną indeks wymarzonej uczelni, bo tłok jest niemały, a pierwszeństwo mają lepsi.

– W tym roku tegoroczni maturzyści rejestrują się tylko on line – mówi Justyna Gwiaździńska z jeleniogórskiego Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Mają czas do 6 lipca. Potem uczelniana komisja przeliczy maturalne punkty i prześle zainteresowanym wiadomość, czy zostali studentami AE. – Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nowy kierunek zarządzanie – dodaje J. Gwiaździńska. Na studia stacjonarne stopnia I (kierunek ekonomia) przewidziano 192 miejsca. AE zakłada, że przyjmie na kierunek zarządzanie 128 kandydatów.

Akademia Ekonomiczna przeprowadzi także rekrutację na studia niestacjonarne (od 10 do 19 lipca). Będzie też nabór we wrześniu.
W nieco gorszej sytuacji są maturzyści z lat ubiegłych, którzy chcą dostać się na AE. Muszą komplet dokumentów dostarczyć na uczelnię osobiście.

W Kolegium Karkonoskim rekrutacja przeprowadzana jest w tradycyjny sposób. – Potrwa do połowy lipca, w zależności od instytutu – usłyszleiśmy w KK. Podstawą przyjęcia na uczelnię będzie konkurs świadectw oraz ranking kandydatów.
Trwa także nabór do zamiejscowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej.

Wielu niedawnych maturzystów nie chce jednak studiować w Jeleniej Górze. Najczęściej wybierają Wrocław. Tu już jest duży tłok na najbardziej oblegane kierunki. Rekordy bije dziennikarstwo (15 osób na jedno miejsce), stosunki międzynarodowe (9 osób) oraz prawo (7 kandydatów).
Tylko w ciągu minionego weekendu na UW zarejestrowało się aż 2200 kandydatów, oczywiście z całego Dolnego Śląska i innych części Polski.

500 osób okazało zainteresowanie studiami na Politechnice Wrocławskiej. Tam najbardziej obleganym kierunkiem jest teleinformatyka (5,5 zgłoszeń o jeden indeks). Na wydziale budownictwa na jedno miejsce przypada ponad trzech chętnych.

Jeleniogórzanie chcą także studiować w innych ośrodkach akademickich. Z przeprowadzonego przez nas sondażu wynika, że najczęściej wybierany jest Poznań, później Kraków. Sporo zainteresowanych zamierza kontynuować naukę w Zielonej Górze. Nie brakuje chętnych na studia w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group