Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6993
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bój na mocne słowa prozą i wierszem pisane

Piątek, 23 marca 2012, 14:16
Aktualizacja: Sobota, 24 marca 2012, 8:07
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Bój na mocne słowa prozą i wierszem pisane
Fot. RED
Ciekawe i prowokujące do refleksji teksty prozatorskie oraz poezję różnych epok – także w wydaniu śpiewanym – można było usłyszeć dziś w wykonaniu licealistów w sali przy ul. Bankowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury podczas miejskich eliminacji 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Cykliczną imprezę, która w tym roku odbyła się w nieco mniej licznej obsadzie, podzielono na trzy turnieje: poezji śpiewanej, “wywiedzione ze słowa” oraz recytatorski. Na estradzie JCK stanęli więc zarówno ci, którym najlepiej wychodzi kontemplowanie poezji muzyką, jak i ci, którzy na podstawie prezentowanych tekstów zbudowali etiudy aktorskie. Nie zabrakło także klasycznych recytatorów. Wszystkich przywitała Maria Szubart z JCK, członki jury i organizatorka konkursu.

W Turnieju Poezji Śpiewanej swoje możliwości wokalno-intepretacyjne pokazało czworo wykonawców. Karolina Więcek z I LO zaśpiewała “Niech żyje bal” z repertuaru Maryli Rodowicz, oraz “Kocham cię, życie” znane z wykonania Edyty Geppert. Sylwia Martyniak z III LO przypomniała przebój “Kasztany” oraz piosenkę “Tańczące Eurydyki”. Gabriela Kowalewska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych dostała oklaski za “Tango Tendresse” i “Rozmowę poety z komornikiem” (słowa Agnieszka Osiecka). Z kolei Konrad Boznański z Zepołu Szkół Rzemiosł Artystycznych zafascynował się twórczością Jana Kaczmarka (“Mucha w szklance lemoniady” oraz “Do serca przytul psa”).

Wśród prezentacji “wywiedzionych ze słowa” Weronika Kołodziejska z II LO przypomniała fragment “Ferdydurke” Gombrowicza, Karolina Maciąg z I LO przedstawiła Monolog Królowej z gombrowiczowskiej “Iwony Księżniczki Burgunda”. Jakub Mieszała z I LO wczuł się w rolę pogubionego duchownego we fragmentach tekstu “Wściekły pies” W. Tochmana, zaś Konrad Boznański opracował zgrabną i dynamiczną etiudę na podstawie “Płonącej Żyrafy” Stanisława Grochowiaka.

Ciekawych, prowokujących i bardzo śmiałych tekstów nie zabrakło też w części recytatorskiej. Paulina Gac z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych przedstawiła fragmenty tekstu “Wyszedł z domu” Tadeusza Różewicza, oraz wiersz “Kłucie w sercu” Trzacińskiego. Patrycja Czekil z III LO znalazła inspirację w twórczości Augustra Strindberga oraz Bolesława Leśmiana. Adriana Ciupka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych zaprezentowała dzieła Agnieszki Osieckiej i Richarda Paula Evansa. Justyna Stachura z III LO recytatowała framenty “Tajemniczego ogrodu” Burnetta oraz wiersz Osieckiej “Upij się ze mną na wesoło”.

Jakub Mieszała (w świetnej formie) wybrał “Ocalonego” Tadeusza Różewicza oraz frywolno-erotyczną prozę z głębią treści “Uwaga orgazm” Jury Aleszowskiego. Piotr Gajek recytował wiersz “Charakter” Mariana Załuckiego i prozę “Świat dysku” Pratcheta. W swojej intepretacji barwą i dopracowaną modulacją głosu rozbawił do łez widzów, a także jurorów. - W życiu czegoś takiego nie słyszałam – śmiała się Maria Szubart.
Oklaskiwano także Iwonę Malinowską z I LO (“Nad przepaścią” Asnyka i fragment “Biegunów” Olgi Tokarczuk), oraz Martę Teklińską (także z I LO), która zaprezentowała wiersz “Córka tęskniąca do ojca” Karpińskiego i fragment prozy brazylijskiego pisarza Paulo Coelho z książki “11 minut”.

Kto wywalczył awans do następnego etapu? Wkrótce poinformujemy. Uczestnicy dostali dyplomy, a laureaci – cenne nagrody książkowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group