Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3546
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bohaterom w hołdzie. Minie 70 lat od powstania Armii Krajowej

Poniedziałek, 13 lutego 2012, 9:47
Aktualizacja: 12:13
Autor: Es
JELENIA GÓRA: Bohaterom w hołdzie. Minie 70 lat od powstania Armii Krajowej
Fot. ...
We wtorek, 14 lutego, w 70. rocznicę powstania Armii Krajowej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii podczas II Wojny Światowej, jeleniogórzanie złożą hołd pamięci żołnierzom AK.

Pierwsze oddziały partyzanckie AK rozpoczęły walki z Niemcami na przełomie 1942/1943. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie. Po klęsce powstania jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 1 stycznia 1945 roku. Straty wśród akowców wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych, np. w Riazaniu, Borowiczach i Ostaszkowie. Po wojnie żołnierzy Armii Krajowej spotkały liczne prześladowania i represje. Wielu tych, którym udało się przeżyć koszmary wojny, zginęło skazanych na śmierć przez komunistyczne władze.

W 70. rocznicę utworzenia AK zainteresowani jeleniogórzanie przejdą w okolicznościowym marszu sprzed ratusza pod pomnik Wolność i Niepodległość przy Kościele Łaski, gdzie nastąpi złożenie wieńców i kwiatów. Nie zabraknie patriotycznych pieśni i wspomnień. Zbiórka na placu Ratuszowym o godz. 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group