Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 9146
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Bóg mordu”. Pierwsza premiera w Nowym Roku

Piątek, 21 stycznia 2011, 9:23
Aktualizacja: 14:25
Autor: Accipiter
JELENIA GÓRA: „Bóg mordu”. Pierwsza premiera w Nowym Roku
Fot. TEJO
Na dużej scenie teatru im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się dziś premiera komediodramatu autorstwa wybitnej współczesnej dramatopisarki francuskiej Yasminy Rezy „Bóg mordu” w reżyserii Bogdana Kocy.

„Bóg mordu” w oryginalnym języku „Le Dieu du carnage” („Bóg rzezi” – dosłownie) najpierw wystawiany był 8 grudnia 2006 r. w Zurychu w reżyserii Jürgena Goscha, a w styczniu 2008 roku w Théâtre Antoine przyniósł rozgłos Isabelle Huppert. 25 marca 2008 r. po raz pierwszy w języku angielskim w tłumaczeniu Christophera Hamptona trafił na deski słynnego londyńskiego West Endu w Gielgud Theatre, gdzie zagrali Ralph Fiennes, Tamsin Greig, Janet McTeer i Ken Stott. Co ciekawe, na premierze spektaklu z powodu awarii zasilania pokaz musiał odbywać się w oświetleniu awaryjnym.

W 2009 roku sztuka wystawiona na Broadwayu przyniosła twórcom prestiżowe nagrody teatralne takie jak Tony Award w kategoriach najlepsza sztuka, najlepszy reżyser (Matthew Warchus) i najlepsza aktorka (Marcia Gay Harden) czy Laurence Olivier Award jako najlepsza nowa komedia.

Uwolniony z aresztu domowego w Szwajcarii Roman Polański w Paryżu rozpoczął zdjęcia do filmowej adaptacji „Boga mordu” z Jodie Foster, Kate Winslet, Christophem Waltzem, Johnem C. Reilly i Mattem Dillonem. „Bóg mordu” miał swoją premierę w polskich teatrach: Polskim w Szczecinie, Powszechnym w Łodzi, im. Słowackiego w Krakowie, Śląskim w Katowicach oraz Ateneum w Warszawie. Wielokrotnie wystawiana i nagradzana sztuka w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej zagości dziś na jeleniogórskiej scenie teatru im. Norwida. Reżyserii najbliższego premierowego spektaklu podjął się Bogdan Koca. Kolejne przedstawienia: 22, 29 i 30 stycznia.

Rzecz działa się będzie w salonie pewnej rodziny z klasy średniej. Po bójce Daniela i Frédérica - dwóch jedenastolatków, spotykają się ich rodzice: właściciel hurtowni artykułów gospodarstwa domowego Michel (Jarosław Góral) i pisarka Véronique (Elwira Hamerska-Kijańska) oraz prawnik Alain (Piotr Konieczyński) i gospodyni domowa Annette Reille (Małgorzata Osiej-Gadzina).

Obydwie pary chcą w kulturalny sposób wyjaśnić okoliczności zajścia bójki synów. Jednak z czasem ich dialog zamienia się w otwarty konflikt, ujawnia pierwotne instynkty i odsłania hipokryzję, a w efekcie prowadzi do nieoczekiwanego finału.

Gościem premiery będzie tłumaczka dzieła Barbara Grzegorzewska, a bezpośrednio po przedstawieniu odbędzie się mała uroczystość wręczenia nagrody aktorskiej 40. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Jej laureatem został Karol Śmiałek, otwórca głównej roli w sztuce "Szyc".

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group