Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 7058
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bo się zawali

Wtorek, 13 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 13 marca 2007, 12:11
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Bo się zawali
Fot. Archiwum K. Piotrowski
Zagrożony stan jednego z najstarszych zabytków w regionie.

Wkrótce minie rok od zawalenia się części murów pochodzącego z XIII wielu Zamku Lenno obok Wlenia. Dostępu do fortecy nie ma, bo w każdej chwili może runąć. I nie zanosi się, aby w nadchodzącym sezonie przywrócono turystom tę niecodzienną atrakcję.

Gminy Wleń nie stać na przeprowadzenie fachowych prac konserwatorskich w zrujnowanych fortyfikacjach. Wleń traci na wartości, bo to właśnie Lenno było celem dla wielu miłośników starych zamków. Turyści rezygnują z odwiedzenia miasteczka, skoro najważniejszy w bezpośredniej okolicy obiekt jest zagrodzonony i nikt nie może tam wejść.

Pomóc gminnym samorządowcom chce radny Sejmiku Wojewódzkiego Marcin Zawiła. Pragnie przekonać samorządowców we Wrocławiu, że warto przekazać część pieniędzy na przeprowadzenie badań geologicznych i zabezpieczenie zamku, aby bezpiecznie można było go zwiedzać.

Zdaniem radnego nie wystarczy postawić kilka kamieni i uznać problem za rozwiązany. Lenno jest najstarszym zamkiem warownym na całym Dolnym Śląsku. – Cały region powinien zadbać o takie budowle – uważa M. Zawiła
O środki na remont fortecy można zabiegać nie tylko w funduszach unijnych. Pieniądze można by także znaleźć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Tymczasem w opinii jeleniogórskich radnych wciąż wygrywa „wrocławiocentryzm” i stolica Dolnego Śląska bardziej dba o siebie niż o ważne, ościenne atrakcje. Znalazły się pieniądze na jubileusz 100-lecia Hali Ludowej we Wrocławiu, ale środków na umocnienie najstarszego, liczącego kilkaset lat.

Na nadchodzący sezon włodarze Lwówka Śląskiego, na którego terenie znajdują się ruiny Lenna, planują promocję swojego regionu. Będą to, między innymi, przejażdżki pociągiem retro na trasie Jelenia Góra – Lwówek – Zebrzydowa. To właśnie przy tym trakcie leży Wleń. Wiele wskazuje na to, że turyści nie będą mieli po co tam wysiadać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group