Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 7404
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bliżej Holandii: festiwal „Rozdroża”

Poniedziałek, 12 października 2009, 9:58
Aktualizacja: 14:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bliżej Holandii: festiwal „Rozdroża”
Fot. Organizator
Niezwykle bogaty program mają tegoroczne Dni Holandii, które rozpoczynają się w 19 października. Będą spotkania z pisarzami, konferencja, koncerty i projekcje filmowe.

Dlaczego na takie wydarzenie wybrano nasze miasto? – Jelenia Góra zawdzięcza swój szczególny urok połączeniu politycznej rzeczywistości bycia „centrum migracji” z mitami i legendami pobliskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz sztuką licznych osiadłych tu artystów i pisarzy, inspirowanych rozdrożnym duchem wolności i zmian – tłumaczą organizatorzy festiwalu z Fundacji Nemo. Z kolei Holandia kojarzona jest jako symbol otwartości. Poprzez częste wizyty Holendrów w regionie jeleniogórskim, Jelenia Góra i okolice zyskały wiele dobrego w oczach mieszkańców Niderlandów.

Uroczyste otwarcie Tygodnia Kultury Holenderskiej zaplanowano 19 X (poniedziałek) w klubie Kwadrat Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej na godz. 18. Z okazji festiwalu „Rozdroża”, do stolicy Karkonoszy zaproszono holenderskich pisarzy migrantów. Yasmine Allas (Somalia), Vamba Sherif (Liberia), Rodaan Al Galidi (Irak) będą rozmawiali z z polskimi pisarzami: Olgą Tokarczuk, Nataszą Goerke, Ignacym Karpowiczem o literaturze, korzeniach i wykorzenieniu problematyce przesiedleń i migracji.

W Kolegium Karkonoskim odbędzie się też okolicznościowa konferencja „Holenderscy i polscy pisarze transgraniczni”. Jednym z punktów programu będzie prezentacja Petra Spruijta z Fundacji Nemo, który przedstawi lokalną legendę o demonach rozdroża (aula KK, wtorek 20 X). Po południu - otwarte spotkanie z twórcami w Książnicy Karkonoskiej (w godz. 17 - 19. 30).

Będzie można zapoznać się z twórczością zaproszonych literatów oraz zobaczyć filmy nakręconych wg ich twórczości. 19 października o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej odbędzie się projekcja obrazu pt. „Bliźniaczki“ (Tessa de Loo), a w czwartek (22 X) o tej samej porze – „Minoes“ (Annie M.G.Schmidt.

Muzycznym akcentem festiwalu będą koncerty chóru holenderskiego „Vocaal Ensemble Groningen“, który w dniach od 21 do 24 października wystąpi kolejno w kościołach w Kopańcu i w Wojcieszycach, w Hali Spacerowej w Świeradowie-Zdroju oraz w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze.

Szczegółowy program na www.nemoland.org
Imprezę zorganizowała Fundacja Nemo przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów, Fundacji dla Produkcji i Tłumaczenia Literatury Holenderskiej oraz Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group