Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6224
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: „Bieg na Igrzyska” 2012 startuje w Szklarskiej Porębie

Środa, 11 stycznia 2012, 17:14
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2012, 12:52
Autor: red.
Polska: „Bieg na Igrzyska” 2012 startuje  w Szklarskiej Porębie
Fot. logo
Trasy biegowe na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie będą pierwszą areną zmagań młodych biegaczy i biegaczek narciarskich w trzeciej edycji Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska”.

Podczas dwudniowej imprezy zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować ze sobą w biegach interwałowych, zarówno w stylu klasycznym, jak i dowolnym. Tradycyjnie, za uplasowanie się w pierwszej „30” startujący otrzymają punkty, przydzielane na takich samych zasadach, jak w Pucharze Świata FIS. Zdobycze punktowe sumowane będą w klasyfikacjach generalnych poszczególnych kategorii wiekowych oraz w klasyfikacji klubowej.

Piątek 13 stycznia upłynie pod znakiem „klasyka”. Kolejność startów ustalona została na podstawie długości dystansów przewidzianych dla poszczególnych kategorii wiekowych – od najdłuższych do najkrótszych. Zawody rozpoczną zatem seniorzy wraz z juniorami A, którzy będą mieli do pokonania 10 km. Połowę tego dystansu (5 km) przebiegną seniorki, juniorki A, juniorzy B i juniorki B. Młodsi zawodnicy pokonają 3 km (junior C, juniorka C, junior D), a najmłodsi – 2 km (juniorka D, junior E, juniorka E). Początek rywalizacji zaplanowany jest na godzinę 9:30.
W drugim dniu startów (14 stycznia) królować będzie styl dowolny. Zmienią się także dystanse, na których zmierzą się ze sobą zawodnicy. Dystans 10 km będą mieli do pokonania nie tylko seniorzy i juniorzy A, ale także seniorki, juniorki A, juniorki B i juniorzy B. Dla juniorów C i juniorek C przewidziano dystans 5 km, a dla juniorów D i juniorek D – 3 km. Dzieci z kategorii junior E i juniorka E pobiegną na dystansie 2,5 km. Zawody rozpoczną się, tak jak w dniu poprzednim, o 9:30.

Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” jest ogólnopolskim programem sportowo-społecznym, zainaugurowanym w sezonie 2009/2010, adresowanym do młodzieży uprawiającej narciarstwo biegowe. Ambasadorem programu jest Justyna Kowalczyk – złota, srebrna i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich oraz zdobywczyni Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w 2009, 2010 i 2011 roku oraz trzykrotna z rzędu triumfatorka Tour de Ski.

W sezonie 2012 Bieg na Igrzyska będzie składał się z ośmiu dni rywalizacji, po zakończeniu cyklu 8 biegów zorganizowana zostanie konferencja prasowa, podczas której najlepsi zawodnicy otrzymają atrakcyjne nagrody. Do 10 najlepszych klubów w klasyfikacji generalnej 2012 trafi, tak jak w zeszłym sezonie, 100 kompletów profesjonalnego sprzętu biegowego. Uroczystość uświetni swoją obecnością Justyna Kowalczyk.

W sezonie 2011 w Biegu na Igrzyska wzięło udział łącznie ponad 800 młodych zawodników i zawodniczek, zrzeszonych w 72 klubach sportowych. Wśród juniorów B zwycięzcami zostali: Konrad Motor (UKS Regle Kościelisko/SMS Zakopane) i Marzena Maciulewicz (MUKN „Pod Stróżą” Miszkowice/SMS Szczyrk). Najlepszymi juniorami C okazali się: Tomasz Jurczak (MUKN „Pod Stróżą” Miszkowice) i Małgorzata Żółkiewska (MULKS Tomaszów Lubelski). Najwięcej punktów wśród juniorów D zebrali: Wojciech Fojcik (UMKS Marklowice) i Agata Warło (również UMKS Marklowice). Najmłodszymi zwycięzcami zostali: Mateusz Dragon (NKS Trójwieś Beskidzka) i Izabela Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne). Klasyfikację klubową wygrał MULKS Tomaszów Lubelski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group