Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3116
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Białe plamy na torowisku

Środa, 7 kwietnia 2010, 8:12
Aktualizacja: 13:18
Autor: TEJO
REGION: Białe plamy na torowisku
Fot. Archiwum Autora
Pasjonat kolejnictwa na co dzień zamieszkały w Wielkiej Brytanii przygotowuje opracowanie dotyczące kolei w Szklarskiej Porębie. Poszukuje „bratnich dusz”, którzy wsparliby go wiedzą oraz fotografiami.

Dominik Kara, bo o nim mowa, przysłał do nas prośbę o nagłośnienie jego apelu, co niniejszym czynimy.
– Pomimo ponad stu lat funkcjonowania kolei w Szklarskiej Porębie, literatura jest w tym temacie uboga: o ile w języku niemieckim temat jest opisany dość szeroko, ale raczej z punktu widzenia całej sieci zelektryfikowancyh linii kolejowych na Śląsku, o tyle piśmiennictwo polskie ogranicza się do kilku krótkich artykułów w specjalistycznych periodykach – zauważa pan Dominik.

– W świetle zbliżania się kolejnego rozdziału w dziejach linii, celowe wydawało się podsumowanie dotychczasowych wydarzeń, szczególnie w okresie powojennym, gdzie kolej w Szklarskiej Porębie z jednej strony wydawała się rzeczą oczywistą, z drugiej jako „obiekt strategiczny” w obszarze przygranicznym nie mogła być należycie udokumentowana, w efekcie sprawiając, że dziś jej historia zaczyna jawić się jako biała plama – czytamy.

Autor swoją publikację kieruje zarówno do turystów, dla których zawartość książki może być zaskakującą ciekawostką, a także do pasjonatów kolei w ogólności, a szlaków dolnośląskich szczególnie. – Ograniczenie zagadnienia do obszaru Szklarskiej Poręby z jednej strony pozwala zmniejszyć zakres informacji technicznych, wciąż przekazując wiele reprezentatywnych dla całej linii z Jeleniej Góry do granicy państwa, z drugiej umożliwia jeszcze większy wgląd w szczegóły – pisze Dominik Kara.

Książka zawierać będzie kilkadziesiąt niepublikowanych dotąd widokówek ze zbioru autora, zdjęć z archiwum kolejowego, oraz zdjęć i widokówek ze zbiorów prywatnych. Oprócz funkcji okolicznościowej, publikacja ma na celu rozpowszechnienie tematu i zachętę do współpracy przy opracowaniu pełniejszego, bardziej szczegółowego opracowania dotyczącego linii.

Każda informacja wnosząca do wiedzy o kolei, szczególnie z okresu wczesnopowojennego, jest bezcenna, stąd autor zwraca się do osób posiadających historyczne zdjęcia, bilety i inne dokumenty, lub mogących zrelacjonować wydarzenia o kontakt. Dominik Kara poprosił także o pomoc samorządowców ze Szklarskiej Poręby. Osoby, które są w stanie pomóc pasjonatowi, prosimy o kontakt: dkara@zackenbahn.de

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group