Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3125
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Biała laska” w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Wiadomości: Region
Czwartek, 29 października 2015, 7:58
Aktualizacja: 14:04
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
Ponad 50–osobowa grupa członków Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku wraz z Karkonoskim Klubem Seniora i Wolontariusza działającym przy Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych uczciło dzień białej laski wyprawą turystyczną do Doliny Pałaców i Ogrodów.

Biała laska to symbol osoby niewidomej, wymyślony przez brytyjskiego ociemniałego fotografa Jamesa Biggsa w 1921 roku. To również narzędzie pomagające osobie niewidomej lub słabowidzącej w rozpoznawaniu otoczenia, a szczególnie uskoków terenu, krawężników, schodów, itp. - Takich barier – mówi pani Krystyna Binias z zarządu SIW - jest coraz mniej, ale ciągle istnieją. – Powoli, ale skutecznie akceptowany jest nasz pomysł oznaczenia osoby słabowidzącej przez żółtą plakietkę z trzema czarnymi punktami. Można ją zdobyć w KSON - dodaje.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili pałace w: Wojanowie, Łomnicy, Mysłakowicach, Miłkowie oraz Staniszowie. Poza zwiedzaniem samych zabytkowych budowli, można było delektować się widokiem przypałacowych parków i ogrodów, które wyglądają bajkowo w jesiennej scenerii. Dodatkowo w Mysłakowicach uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć tamtejszy kościół, w którym dwie z wbudowanych kolumn pochodzą z Pompejów.

A na zakończenie było spotkanie w Western City, gdzie Jerzy Pokój zafundował pokazy tańców indiańskich, muzyki dzikiego zachodu, pojedynek kowbojów i napad na bank.

Resztę spotkania zebrani spędzili przy ognisku na pieczeniu kiełbasek i śpiewach. - Warto dodać - mówi pani Krystyna Binias - że dzień białej laski w Stowarzyszeniu Inwalidów Wzroku zorganizowaliśmy sobie z własnych składek, bez jakichkolwiek dotacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~gluś 29-10-2015 10:31
tak powinno być, że członkowie stowarzyszeń i organizacji umilając sobie aktywnie czas powinni sami za to płacić lub ze środków organizacji od sponsorów a nie z pieniędzy publicznych, te powinny wspierać systemowe działania np. powstawanie i utrzymanie WTZ, domów seniora itp.
~tak 29-10-2015 22:19
po co plakietki, wygrawerować na czole-będzie taniej,wygrawerować tym , co na to wpadli,pomysł pożal się boże,nasi koledzy żydzi nosili już takie plakietki...w obozach też byli " naznaczeni" ...dlaczego niewidomy ma być postrzegany jako gorszy? czy ktoż zastanawiał się nad tymi plakietkami?a może by tak do sądu podać pomysłodawców????sma jestem niepełnosprawnym wzrokowcem, i nóż mi się otwiera jak czytam takie bzdury!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group