Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6758
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezrobotni przeciwni podwyżkom cen wody i ścieków

Poniedziałek, 11 stycznia 2016, 8:38
Aktualizacja: Wtorek, 12 stycznia 2016, 7:58
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Bezrobotni przeciwni podwyżkom cen wody i ścieków
Fot. Archiwum
W związku z planowanymi podwyżkami cen wody i ścieków przez spółkę Wodnik, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych wysłało pisemny sprzeciw do radnych i posłanki Marzenny Machałek. Stowarzyszenie zapowiada, że podejmie wszelkie kroki prawne nie wykluczając referendum, w celu ukrócenia zapędów spółki Wodnik, która swoimi działaniami doprowadza do ubożenia mieszkańców miasta.

Poniżej treść pisma:
„Spółka Wodnik jest monopolistą naturalnym na rynku zaopatrzenia w wodę w Jeleniej Górze, gdyż jest dysponentem jedynej występującej sieci wodno-kanalizacyjnej w związku z powyższym nie spotyka się więc z żadną konkurencją a oferowane przez nią usługi produktowe nie posiadają bliskich substytutów, w związku z czym zajmuje niekwestionowaną pozycję dominującą. Posiada zatem na tym rynku siłę ekonomiczną, przy użyciu której może zapobiegać nie tylko efektywnej konkurencji, ale i działać w dużym stopniu niezależnie od zachowania swych konkurentów, kontrahentów i konsumentów, a w szczególności eksploatować swoją dominującą pozycję rynkową ich kosztem.
Umowy zawierane przez mieszkańców z Wodnikiem są umowami adhezyjnymi, gdzie dostawca jednostronnie ustala warunki świadczenia usług, odbiorca w ramach szeroko rozumianej swobody umów ma prawo przyjąć ofertę bądź umowy nie zawrzeć i w tym właśnie zakresie można mówić o tym, ze dostawca usług narzuca jej treść kontrahentowi.
Spółka WODNIK znajduje się więc w sytuacji uprzywilejowanej w stosunku do odbiorców wody, którzy nie mając możliwości wyboru zmuszeni są korzystać z jej usług, a co za tym idzie do akceptowania niekorzystnych dla nich zapisów . Tak mała firma jaką jest WODNIK nie jest w stanie skutecznie optymalizować swoich działań inwestycyjnych, co przekłada się na brak możliwości wykorzystywania tzw. "efektu skali".” Z powodu braku „efektu skali” WODNIK ponosi dużo wyższe koszty.
Paradoksalnie, na wzrost cen wody może wpływać jej spadające z roku na rok zużycie - eksperci oceniają, że największy procent ceny wody stanowią koszty stałe, niezależne od ilości dostarczanej wody czy odprowadzanych ścieków. Tym samym, im mniejsze zużycie wody, tym większy procent kosztów stałych w metrze sześciennym, co może przekładać się na chęć podwyższenia cen, by zyski firmy pozostały na stałym poziomie. Sytuację tą mogłaby poprawić konsolidacja na rynku dostawców usług wodno-kanalizacyjnych.
W związku planowaną podwyżką cen wody i ścieków przez Spółkę WODNIK informujemy Pana, że podejmiemy wszelkie kroki prawne nie wykluczając referendum w celu ukrócenia zapędów Spółki Wodnik, która swoimi działaniami doprowadza do ubożenia mieszkańców miasta.
Prosimy o udzielenie pisemnej odpowiedzi.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group