Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9219
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bezrobotni nie chcą pomocy w spłacie kredytów

Wtorek, 8 września 2009, 7:08
Aktualizacja: 7:22
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bezrobotni nie chcą pomocy w spłacie kredytów
Fot. TEJO
Tylko dwóch bezrobotnych z Jeleniej Góry złożyło wnioski o pomoc w spłacie kredytu hipotecznego, jaką oferuje rząd. Pozostali boją się niejasnych zasad pobierania pieniędzy od państwa i jednoczesnej podwójnej spłaty kredytu państwu i bankowi.

Olga Jurkiewicz i jej mąż o własnym M4 marzyli od lat. Nigdy nie było ich jednak stać na odłożenie jakiejkolwiek kwoty na ten cel. Mieli tylko jedno wyjście – kupno mieszkania na kredyt hipoteczny. Oboje pracowali więc doszli do wniosku, że lepiej jest spłacać własne mieszkanie niż płacić za wynajem obcym ludziom. Nie przelewało im się, ale uznali, że jakoś dają sobie radę. Plan był podobny jak u wielu innych małżeństw – jedna pensja miała być na kredyt i opłaty, druga na życie. Tak też robili...do czasu. Wszystko legło w gruzach, kiedy Olga z dnia na dzień otrzymała wypowiedzenie z pracy z powodu redukcji etatów. Innej pracy nie znalazła do dziś, jest bezrobotna.

- Wysyłałam podanie o pracę wraz ze swoim CV do kilkunastu zakładów pracy – mówi. Wszędzie słyszałam, że moje kwalifikacje są zbyt wysokie by przyjąć mnie na stanowisko fizyczne, a nie mają wolnych etatów dla pracowników biurowych. Innym razem okazywało się, że mam za dużo lub za mało lat, albo inne od wymaganych kwalifikacji.

Ta sytuacja trwa już trzy miesiące. Olga nie może znaleźć pracy, a raty kredytu hipotecznego trzeba spłacać na bieżąco. Mimo tego, kobieta nie planuje korzystać z pomocy jaką oferuje rząd.

- Myśleliśmy o tym z mężem, ale ta forma pomocy jest dla nas dość niejasna – mówi. Pożyczone pieniądze kiedyś przecież trzeba będzie oddać. Nawet jeśli znajdę pracę, nie będzie nas przecież stać na spłatę pożyczki państwu i bankowi jednocześnie. Na razie jakoś sobie radzimy, troszkę pomagają nam rodzice. Mam nadzieję, że w końcu znajdę zatrudnienie i problem się rozwiąże.

Jak się okazuje podobnie myślą też inni bezrobotni, na których ciąży spłata kredytów hipotecznych. Do jeleniogórskiego urzędu pracy, który przyjmuje wnioski na pomoc oferowaną przez rząd, od 5 sierpnia br. wpłynęły tylko dwa zgłoszenia.

- Obydwa wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i dwie osoby skorzystały z pomocy w spłacie kredytu hipotecznego – mówi Urszula Filipczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze.

Pomoc osobie bezrobotnej w spłacie kredytu hipotecznego polega na przekazywaniu przez maksymalny okres 12 miesięcy określonej kwoty pieniędzy (nie wyższej niż 1200 zł) przez Bank Gospodarstwa Krajowego do instytucji kredytującej. Przy czym miesięczna kwota pomocy nie może być wyższa od raty kredytu.

- Decyzję o przyznaniu pomocy w spłacie kredytu hipotecznego Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze doręcza uprawnionej osobie, a kopie przekazuje Bankowi Gospodarstwa Krajowego we Wrocławiu oraz instytucji kredytującej – tłumaczy Urszula Filipczuk.
Osoba, która skorzysta z rządowych pieniędzy będzie musiała je oddać po 24 miesiącach od przekazania bankowi ostatniej raty pomocy. Spłata odbywa się przez 8 kolejnych lat w równych, nieoprocentowanych, miesięcznych ratach.

Kto może ubiegać się o taką pomoc?
Osoba, która po dniu 1 lipca 2008r. utraciła pracę lub zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej jako przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników oraz zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku dla bezrobotnych i w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy posiada status osoby bezrobotnej – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze. W przypadku gdy kredytobiorcą jest jeden z małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, a kredytobiorca nie utracił pracy, pomoc może być przyznana, jeżeli małżonek niebędący kredytobiorcą spełnia powyższy warunek.

Pomoc państwa dotyczy spłaty kredytu mieszkaniowego zabezpieczonego hipoteką, udzielonego osobom fizycznym na: budowę domu jednorodzinnego, nabycie prawa własności domu jednorodzinnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na kredyt udzielony na spłatę kredytu mieszkaniowego.
Ostateczny termin składania wniosków przez osoby bezrobotne upływa w dniu 31 grudnia 2010 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group