Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6960
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezrobotni chcą darmowych przejazdów MZK

Wtorek, 12 lutego 2013, 6:56
Aktualizacja: Środa, 13 lutego 2013, 7:33
Autor: Angela
Jelenia Góra: Bezrobotni  chcą darmowych przejazdów MZK
Fot. Angela
Od kilku dni Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych zbiera podpisy pod wnioskiem o bezpłatne przejazdy autobusami MZK dla osób pozostających bez zatrudniania. – Chodzi o osoby bezrobotne tylko z Jeleniej Góry zarejestrowane w urzędzie pracy i przejazdy od poniedziałku do piątku, bo to da im szansę szybszego znalezienia zajęcia – mówi Janusz Jędraszko, prezes Stowarzyszenia.

Jak tłumaczy Janusz Jędraszko, brak pieniędzy na przejazdy autobusem jest jednym z głównych problemów w poszukiwaniu pracy przez osoby bezrobotne. Stąd pomysł by zebrać pół tysiąca wymaganych prawem podpisów i złożyć je z wnioskiem radnym Rady Miejskiej do głosowania.

- Moim zdaniem zwiększy to aktywność w poszukiwaniu pracy – mówi Janusz Jędraszko. – Patrząc na to co się dzieje w Tallinie, gdzie komunikacja miejska jest za darmo dla wszystkich, nie widzę problemu by takie udogodnienie dla bezrobotnych wprowadzić w Jeleniej Górze. Jest potężny fundusz tzw. „korkowy” i uważam, że do tych pieniędzy można sięgnąć. Miasto ma służyć mieszkańcom, a im więcej osób bezrobotnych znajdzie pracę, tym lepiej dla całego społeczeństwa i rozwoju Jeleniej Góry – dodaje Janusz Jędraszko.

Co o tym pomyśle sądzi radny Leszek Wrotniewski, przewodniczący komisji Zatrudnienia i Rynku Pracy?

- Obecnie wszystkie osoby bezrobotne posiadają prawo bezpłatnego przejazdu do Powiatowego Urzędu Ppracy, które finansowane jest przez Miasto Jelenia Góra – twierdzi szef komisji Leszek Wrotniewski. - Bardzo cenię działalność JSOB i pana Janusza Jędraszki dla społeczeństwa Jeleniej Góry, a szczególnie środowiska osób bezrobotnych. Nasze dotychczasowe rozmowy i dyskusje dążyły zawsze do uzyskania kompromisu i oczekiwanych efektów. Szkoda, że pomysł JSOB nie został przedyskutowany szerzej na posiedzeniu naszej komisji, która została powołana m.in. dla tego typu spraw. Nie znam szczegółów inicjatywy JSOB, ale uważam, że taka inicjatywa nie jest możliwa do zrealizowania w obecnej sytuacji budżetowej. Na tą inicjatywę potrzeba, szybko licząc... ok. 4 mln 400 tys. zł. Niebagatelną tę kwotę, trzeba by znaleźć najpewniej w budżecie MOPS i radykalnie ograniczyć inne działania osłonowe miasta (zasiłki, zapomogi, dodatki itp.) lub zwiększyć podatki (na każdą osobę pracującą wypada 123zł/rok). Nie bardzo wierzę też w skuteczność takiego narzędzia. Ze społecznego, ekologicznego znaczenia najbardziej sprawiedliwe i sensowne, byłoby wprowadzenie bezpłatnej, powszechnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry, ale na to też potrzeba 27 mln zł, czyli 27 zł miesięcznie od każdego mieszkańca.
Na ostatnim posiedzeniu naszej komisji uzyskaliśmy wiele informacji dotyczących poziomu bezrobocia i jego struktury. Mnie najbardziej uderzyła wiadomość, że 62,5% bezrobotnych to osoby z wykształceniem zawodowym i niższym, dlatego osobiście uważam, że tak duże pieniądze skuteczniej byłoby przeznaczyć na ich edukację –dodaje L. Wrotniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (148) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group