Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6592
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Bezpłatne testy na nowotwora jelita grubego

Poniedziałek, 2 listopada 2020, 12:11
Autor: WAC
Mysłakowice: Bezpłatne testy na nowotwora jelita grubego
Fot. UG Mysłakowice
Gmina Mysłakowice dołączyła do dolnośląskiego programu profilaktyki nowotworów jelita grubego. Odpowiednią umowę w tej sprawie popisali Marcin Krzyżanowski - wicemarszałek województwa dolnośląskiego i wójt gminy Michał Orman.

Realizatorem programu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, które przekazało gminom testy na krew utajoną w kale. Są one wykorzystywane we wczesnym etapie diagnostyki przesiewowej raka jelita grubego. Testy można odebrać w SP ZOZ w Mysłakowicach. Jeżeli wyniki testów okażą się pozytywne mieszkańcy zostaną skierowani na dalsze badania.

Projekt zakłada udostępnienie nieodpłatnych testów na krew utajoną – jako nieinwazyjnego narzędzia mogącego wskazać niepokojące zmiany w obrębie jelita. Skierowany jest zwłaszcza do osób w wieku 40-65 lat.

Badanie kału na krew utajoną  to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Twoja reakcja na artykuł?

45
83%
Cieszy
2
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group