Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8646
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bezpieczni w drodze do szkoły przez ruchliwą "trójkę"

Czwartek, 2 września 2010, 7:18
Aktualizacja: Piątek, 3 września 2010, 7:29
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bezpieczni w drodze do szkoły przez ruchliwą "trójkę"
Fot. Angela
Kamizelki odblaskowe, pogadanki z policją i praktyczne ćwiczenie prawidłowego przechodzenia przez jezdnię – to elementy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Wczoraj policjanci z Mariuszem Synówką odwiedzili podopiecznych Domu Dziecka Nadzieja. Była to pierwsza w tym roku szkolnym akcja prewencyjna, kolejne odbędą się w szkołach i innych placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

Wczoraj najpierw posłuchały pogadanki na temat bezpiecznej drogi do szkoły, a następnie otrzymały od Mariusza Synówki z Fundacji Jeleniogórskiej Akcji Bezpieczna Droga kamizelki odblaskowe, w których będą maszerować do szkoły.

– W tym roku do tej placówki przekazaliśmy ponad 30 kamizelek odblaskowych. Nie byliśmy tu od dwóch lat, dzieci zdążyły w tym czasie podrosnąć i zmienić się, więc trzeba było je doposażyć. To pierwsza placówka, która w tym roku otrzymała od nas koszulki, ale odwiedzimy kolejne. Dzieci z domu dziecka przy ulicy Sobieskiego, idąc do szkoły przechodzą przez drogę krajową o dużym natężeniu i posiadającą cztery pasy ruchu, są więc w dużym zagrożeniu. Uważam, że im więcej zabezpieczeń tym lepiej – mówi Mariusz Synówka, prezes Fundacji Jeleniogórska Akcja Bezpieczna Droga.

Fakt, że droga do szkoły podopiecznych placówki jest wyjątkowo niebezpieczna potwierdza również dyrekcja domu dziecka.
– Panuje na niej bardzo duży ruch. Pomimo ograniczenia prędkości, kierowcy jeżdżą bardzo szybko, nie uważają i nie przepuszczają naszych dzieci, wyprzedzają też przed przejściem dla pieszych. Dlatego tak ważne jest nauczenie ich prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i uważnego obserwowania drogi. Dodatkowo dzieci z klas 0 – 3 będą codziennie chodziły do szkoły w przekazanych im dzisiaj kamizelkach – mówi Żaneta Babul, dyrektor Domu Dziecka Nadzieja w Jeleniej Górze.

Jak ważne są te zajęcia i chodzenie do szkoły w kamizelkach, wiedzą też sami podopieczni.
– Droga, przez którą przechodzimy do szkoły jest bardzo niebezpieczna. Kiedyś jeden kierowca wymijał innego przed pasami i potrącił dwóch chłopców. Myślę, że w kamizelkach będziemy bezpieczniejsi, bo kierowcy łatwo nas zauważą – mówiła Krysia.

Dzieci z Domu Dziecka Nadzieja w Jeleniej Górze znają już prawie wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Zostały bowiem także przeszkolone przez mł. asp. Danutę Razmysłowicz z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz innych policjantów, również z Wydziału Ruchu Drogowego.

Podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji dodała, że był to pierwszy cykl prelekcji, z jakimi w najbliższych miesiącach policjanci z prewencji pojawią się w innych placówkach, w tym w szkołach i placówkach opiekuńczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
505
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group