Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6044
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bezmyślność będzie słono kosztowała turystów

Wiadomości: REGION
Sobota, 28 lutego 2009, 8:03
Aktualizacja: Niedziela, 1 marca 2009, 8:18
Autor: TEJO
Fot. Archiwum GOPR
Kto idzie na górską eskapadę w lakierkach lub szpilkach, schodzi z wyznaczonych szlaków i w ten sposób kusi los i powoduje wypadek, będzie musiał pokryć koszty ewentualnej akcji ratunkowej. Odpowiednie regulacje prawne przygotowuje resort spraw wewnętrznych.

Pisze o tym w weekendowym wydaniu „Dziennik”. To dobra wiadomość dla ratowników górskich. Wiele akcji, które prowadzą goprowcy, wynika z zaniedbań turystów. Kiedy przepisy wejdą w życie, wycieczkowicze będą musieli poważnie zastanowić się, zanim wyjdą w góry. Zostaną obarczeni kosztami akcji ratunkowej, jeśli sami przyczynią się do sytuacji, w której niezbędne jest wsparcie ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gazeta wylicza przypadki, w których za akcję trzeba będzie płacić: wypadek spowodowany przez brak odpowiedniego ubioru, złamanie regulaminu trasy narciarskiej lub szlaku oraz wyjście w góry i wspinaczka mimo nieodpowiedniej kondycji fizycznej. Zdaniem goprowców takie przepisy obudzą w turystach świadomość, że ich bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nich samych.

Podobne regulacje prawne obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Tam turyści, aby nie narażać się na ryzyko ogromnych kosztów ewentualnej akcji ratunkowej, wykupują polisy ubezpieczeniowe od następstw nieszczęśliwych wypadków w górach. Ale – jak zaznacza Dziennik – nie są one wypłacane w przypadku rażących zaniedbań ze strony turysty, który doprowadził do sytuacji kryzysowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~EM 28-02-2009 8:34
Dobry przepis na nierozważnych i nieodpowidzialnych turystów, ale znając życie zawsze GOPR będzie doszukiwał się rażących zaniedbań i turyści będą się bali dzwonić po pomoc.
~RALLYACTION 28-02-2009 9:17
Będą podrzucać lakierki i szpilki na miejsce akcji:) Wtedy-zero kosztów własnych:)
~kgb 28-02-2009 9:40
Możliwe, że niektóre interwencje są wynikiem bezmyślności turystów,ale czyż nie jest to dobry trening dla GOPR-owców?
piipi 28-02-2009 12:41
..z tymi szpileczkami *fajnie !.Niektorzy mysla,ze Liczyrzepa urzadza tam w gorach..DISCO-tance !.
~Yogi do EM 28-02-2009 12:46
Widac ,ze nie znasz specyfiki pracy Gopru , nie znasz ludzi ratujących, to czemu oceniasz. , po pomoc w sytuacji naprawdę cięzkiej zadzwoni każdy. zanim coś napiszesz zastanów sie trochę,
FORUMJG 28-02-2009 13:29
i bardzo dobrze, pierwsza ustawa, która może mi się spodobać
~S... 28-02-2009 13:33
No nareszcie :)))) do kgb A czy przypadkiem nie byłes ostatnio w czołówce tych co tak strasznie domagali się takiego własnie przepisu? ;) Ćwiczenia ćwiczeniami ale przecież zawsze w tym samym czasie może w innym miejscu ktoś bardziej będzie potrzebował pomocy? A przez takiego wytrawnego turystę w "klakierkach" tej pomocy na czas nie otrzyma?
kwakwa 28-02-2009 15:04
do GOPR-owców i bardzo dobrze, za bezpodstawne wezwanie pogotowia czy straży pożarnej także się płaci, może wreszcie ludzie zrozumieją że góry to żywioł i trzeba się odpowiednio przygotować nawet na niedzielny piknik...
~Przeciwko głupocie 28-02-2009 16:44
No i nareszcie. Może nie będzie już w górach widać amatorów w szpileczkach albo w gajerkach. Ludzie są po prostu nieodpowiedzialni. Jak i im się będzie kazać płacić za głupotę to troszkę wysilą szare komórki. Dużo chodzę po górach i wiele widziałem. W takich górach jak Karkonosze i Tatry powinni to egzekwować ze zdwojoną siłą. Pod samą Śnieżką się nieźle obłowią!!!
~EM do Yogi 28-02-2009 17:16
Bardzo dobrze rozumiem ciężką pracę GOPR-owców popierającc przepis w moim komentarzu, ale mam wątliwości jak się ma do rzeczywistości - to jak wezwiesz pogotowie ratunkowe do człowieka który traci przytomność na wskutek wysokiej gorączki. Dyspozytorka przyjmując zgłoszenie uświadamia, że osoba wzywająca pogotowie do takiego przypadku pokryje koszt przyjazu pogotowia ratunkowego. A przecież korzystając z pomocy nie umiemy ocenić sytuacji czy sobie sami poradzimy.
~ago od kosmosu 28-02-2009 19:41
~AP. 28-02-2009 20:25
Ludzie są potrzebni aby za wszystko płacic . Niech oddadzą wszystko co mają, Pozabierać prawa jazdy ,zamknąć szpitale, ogrodzić góry.a jak się nie podoba to zawsze można powiedzieć "spieprzaj dziadu."nawet jak bez szpilek.
~ABE 28-02-2009 20:28
Jak zwykle ktoś skomplikował rzecz, która powinna być prosta i jasna a stanie się zagmatwana bo kto i jak będzie oceniał np "wyjście w góry i wspinaczka mimo nieodpowiedniej kondycji fizycznej" ??? Odpłatność za akcje GOPR powinna być bezwarunkowa a przy tym powinny być dostępne tanie polisy ubezpieczeniowe na taką okoliczność.
rymcycymcy 28-02-2009 21:14
Każdy narciarz może przecież zabrać jakiś plaster, trochę bandarzu, woreczek gipsu i po temacie :) Goprowcy nie będą gmerać w naszych portfelach ! A jak zobaczycie, że zbliża się jakaś hiena w czerwonym kubraku i z takim znakiem - krzyż w gałęziach, to zwiewać ile siły ! ;) ...na tej nodze, co jeszcze cała ;)
~campos 28-02-2009 21:28
ok tylko, że wszystko będzie można podciągnąć pod zaniedbania turystów. To, że śniegu nie przewidzieli, to że pogody w telewizji nie oglądali, to że obuwie jest za mało górskie żeby wychodzić w nich w góry. A czy to czasami nie kolejny poroniony pomysł naszych polityków jak skubnąć polskiego obywatela po kieszeni. Pewnie nie ma kasy w budżecie na tego typu akcje i szuka się wyjścia z sytuacji co?I najlepiej będzie obarczyć winą i kosztami turystów, bo zawsze im się wmówi, że nie byli odpowiednio przygotowani. Po pierwsze niech ta cała ustawa reguluje słowo "nieodpowiednio"tzn. opisze rodzaj obuwia i inne rzeczy do których ewentualnie będzie się można przyczepić po przeprowadzonej akcji. Ale znając życie to nic takiego nie będzie i każdy turysta na polskich szlakach będzie nieodpowiedni przygotowany do eskapady. Czyż nie mam racji polscy durnowaci politycy?:)
~ago od kosmosu 28-02-2009 22:30
a to wszystko za nasze podatki ;->
~Tomy M. 28-02-2009 22:52
Bardzo się cieszę że w końcu PAŃSTWO PRZESTANIE SPONSOROWAĆ GOPR. Obecnie 80% kosztów ich utrzymania ponosimy MY PODATNICY. Uważam że od wprowadzenia tych przepisów rząd NIE MA PRAWA udzielać jakiejkolwiek pomocy materialnej PRYWATNEJ FIRMIE GOPR.
rymcycymcy 1-03-2009 0:01
*bandażu ...ops ;)
mesjah 1-03-2009 5:41
dobry przepis,jestem za;) ale co jesli facet wejdzie w szpilkach? ;p no i jakie kryteria wyznacza ową szpilkowatość? czy np. słabsze firmy produkujące buty górskie będą miały problemy? dobry półbut alpinusa ale przed kostke juz sie nie bedzie klasyfikował? długość szalika to 1,40 m,mniej odpada? okrycie tylko polarowe czy ortalion? może jeszcze apteczka na stanie w plecaku? taka jak w aucie? no i jaka wydolność tlenowa juz klasyfikuje tężyznę fizyczna? pomiary na spirometrze? wszystko okej,tylko moze najpierw zanim wprowadzac przepisy,troche sie zastanowic...
~... 1-03-2009 7:49
... wyjście w góry, mimo nieodpowiedniej kondycji fizycznej... tak, tylko kto będzie decydował o tym, czy ta kondycja jest odpowiednia, czy też nie? tabelkę kondycyjną zrobią... bo to przecież raczej jest jest pojęcie względne. Człowiek człowiekowi nie równy... No, ale faktycznie... szpileczki tylko na disko...
~Ludź 1-03-2009 13:05
RYMCYCYMCY jesteś zwykłym a...lfabetą i nieukiem. Otwierasz paszczę tylko po to by w ogóle pojawił się twój nędzny nick. Pojęcia nie masz o tym kto i w jakim stopniu finansuje GOPR. Żadna inna instytucja w Polsce nie jest tak zaradna. Zróbcie dotacje takie jak dla GOPR w innych komórkach MSWiA to padną po pół roku.
~pawels 1-03-2009 13:46
apropo's apteczki - MUSI znajdować się na wyposażeniu każdego turysty i to bez żadnych prawnych nakazów. Zresztą - gdy komuś jej kiedyś zabraknie, zrozumie, że to podstawowe wyposażenie.
~pawels 1-03-2009 13:46
apropo's apteczki - MUSI znajdować się na wyposażeniu każdego turysty i to bez żadnych prawnych nakazów. Zresztą - gdy komuś jej kiedyś zabraknie, zrozumie, że to podstawowe wyposażenie.
~ago od kosmosu 1-03-2009 16:30
Powinny być do tego jakieś przepisy wykonawcze jasno określające szczegóły tego co należy rozumieć pod określeniem "właściwy ubiór" i "odpowiednie obuwie" (nie chodzi o podanie marki odzieży, ale określenie w przybliżeniu - z czego ma być wykonana, a obuwie na jakiej podeszwie lub ew. jakie dodatkowe wyosażenie należy ze sobą mieć) i oczywiście jakie będą wymogi co do badań lekarskich, które trzeba przeprowadzić (i w jakim rodzaju przychodni lub lekarza) przed udaniem się w góry. Bo jeśli tego nie będzie - to zawsze będzie wtedy dowolnść uznania dla firm ubezpieczeniowych lub instytucji, która będzie określała, czy dane udzielenie pomocy będzie płatne czy nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group