Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6256
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezkresni oddali krew

Czwartek, 12 lipca 2018, 12:23
Aktualizacja: Piątek, 13 lipca 2018, 7:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bezkresni oddali krew
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (11.07) na Placu Ratuszowym została zainaugurowana akcja zbiórki krwi pamięci Kresów. Akcja pod hasłem "Bezkresni" została zorganizowana przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu i 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
- Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian i 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości chcieliśmy, aby ta akcja miała swój początek w Jeleniej Górze, a w przyszłości rozwijała się na całą Polskę - powiedział Mariusz Gierus, prezes stowarzyszenia, który zauważył, że jest potrzeba łączenia akcji społecznych z wydarzeniami historycznymi.

Organizatorzy podkreślali, że nazwa akcji również nie jest przypadkowa.

- To bezkres możliwości ludzkiego organizmu, czego symbolem jest krew. Kresy Południowo-Wschodniej Polski, gdzie 75 lat temu miało miejsce ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów, łączą się z kulturą ziem zachodnich, gdzie dzisiaj żyjemy. Szczególnie Jelenia Góra jest takim miejscem, gdzie żyje wielu potomków Kresowian. Idea bezkresni.pl wpisuje się pięknie w t0 przedsięwzięcia związane z darem krwi i pamięcią historyczną - dodał M. Gierus.

Chętnych do oddania krwi było wielu, ale z różnych powodów nie każdy mógł tego dokonać. W sumie udało się pozyskać ponad 8 litrów krwi.

- Na Wołyniu nasi rodacy byli mordowani tylko dlatego, że byli Polakami. Moja babcia i ojciec pochodzą z Kresów, byli świadkami tych wydarzeń, więc tematyka rzezi wołyńskiej nie jest mi obca i warto o tym przypominać, żeby to się więcej nie wydarzyło - powiedział Jarosław Tarnowski, który posiada legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Kolejna akcja prawdopodobnie 11 listopada.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group