Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2791
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bez niepodległości nie ma radości

Piątek, 7 listopada 2008, 11:28
Aktualizacja: 21:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bez niepodległości nie ma radości
Fot. TEJO
Pod tym hasłem: kolorowo i wesoło, ale też nie bez podniosłego nastroju, świętowano już dziś 90. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę w Gimnazjum nr 1. Rozmach świętowania robił wrażenie i zadał kłam twierdzeniom, że pojęcie patriotyzmu obce jest młodym ludziom.

Parada orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej podczas uroczystego apelu na rozpoczęcie Polskiego Dnia uświetniła uroczystość. Jolanta Piasecka, dyrektor szkoły, nawiązała do historii i tamtych dni listopada 1918 roku. Przemawiał też ks. prałat Józef Stec, duszpasterz jeleniogórskiej oświaty, który wspomniał o wciąż żywym duchu patriotyzmu wśród młodzieży.

Później imprezom nie było końca. Każda klasa przygotowała prezentacje ilustrujące poszczególne epizody historii Polski: od czasów świętego Wojciecha, poprzez wojny, dziejowe perypetie wieków, aż do XX wieku z całą masą wydarzeń: zaborami, powstaniami w XIX wieku, II Wojną Światową, Powstaniem Warszawskim, latami Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, buntem i strajkami w Sierpniu 1980 roku i czasami współczesnymi.

Prezentacje pomysłowe, barwne i radosne. Zgodnie z hasłem: bez nieodległości nie ma radości. Młodzi ludzie odrzucili pompatyczność i zrozumieli niezawisłość po swojemu dając temu wyraz w przygotowaniu poszczególnych prezentacji. Były też formy plastyczne przekazu: plakaty i gazetki. – Na wykonanie wszystkiego gimnazjaliści mieli około dwóch tygodni – mówi Jolanta Piasecka. Zadania potraktowali serio i ich realizacja udała im się znakomicie. Wiele w tym zasługi pomysłodawczyni imprezy Mirosława Wiśniowska.

Nie zabrakło też konkursów, w których głównym akcentem była polskość: polskie tańce, polskie wiersze i piosenki, historia Polski, polskie tradycyjne wypieki i wreszcie polska flaga: im dłuższa, tym lepsza.. Polski Dzień nie mógł obejść się bez Wojska Polskiego. Żołnierze przyjechali z jednostki z Bolesławca z wyrzutnią rakietową (bez rakiet) oraz z potężnymi kotłami prawdziwej wojskowej grochówki.
Pojazd wojskowy nie zmieścił się na podwórku Gimnazjum nr 1, wjechał na teren sąsiedniej „dwójki”, czym sprawił sporą niespodziankę uczniom tej placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group