Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 6975
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Betlejem w Zdrojowym – wielki sukces małych artystów!

Poniedziałek, 22 grudnia 2008, 18:17
Aktualizacja: Wtorek, 23 grudnia 2008, 22:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Betlejem w Zdrojowym – wielki sukces małych artystów!
Fot. TEJO
Burzliwą owacją i gratulacjami nagrodzono młodych aktorów, którzy dziś w Teatrze Zdrojowym wystąpili w popisowej premierze widowiska „Biegnijcie do Betlejem”. Kto nie był, niech żałuje. Kto widział, szybko o tym nie zapomni.

Premiera była zwieńczeniem warsztatów teatralnych grupy twórczej „Kwiat paproci”, która od października przygotowała jasełkowe przedstawienie z myślą o Bożym Narodzeniu. Kto jednak pomyśli, że chodzi tu o sztampowe jasełka, grubo się pomyli. Sztuka to głębokie przesłanie radości z efektami – prostymi, acz wymownymi – które daje teatr.

Są tu zarówno elementy tragedii, jak i komedii. Ciekawie opowiedziana historia Narodzenia Pańskiego z wykorzystaniem symboliki ludowej, jak i antycznego teatru cieni. Wreszcie – świetna warstwa muzyczna i kolędy żywiołowo wyśpiewane przez młodych twórców. Podstawą do sztuki jest tekst E. Wojnarskiego. Nad inscenizacją pracowały aktorki Sceny Animacji Teatru Jeleniogórskiego: Bogna von Woedtke i Lidia Lisowicz.

– Dziękuję wszystkim za poświęcenie: dzieciom, które przecież w czasie przygotowań musiały chodzić do szkoły, oraz rodzicom, którzy systematycznie przywozili swoje pociechy na próby – mówił Bogdan Nauka, dyrektor naczelny Teatru Jeleniogórskiego. – Na pewno tej przygody dzieci nie zapomną do końca życia – podkreśliła Małgorzata Nauka, współautorka projektu i opiekunka warsztatów.

Na zakończenie sztuki młodzi aktorzy zaśpiewali spontaniczne „Sto lat!” Bognie von Woedtke, która dziś ma urodziny (wszystkiego najlepszego od Jelonki!). Później B. Nauka wręczył certyfikaty ukończenia warsztatów. Na koniec wszyscy zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Dziewczęta i chłopcy nie chcieli zejść ze sceny! Fragmenty przedstawienia będzie można zobaczyć jutro, po godz. 17 w namiocie Kiermaszu Świątecznego w Rynku podczas Wigilii z prezydentem miasta Markiem Obrębalskim.

Jak zaznaczają same dzieci, bardzo chętnie brały udział w przygotowaniach i już z niecierpliwością czekają na następne zajęcia. – Połknęły bakcyla teatru jeszcze latem podczas działania Teatrzyku Jelonka Górskiego, który podczas wakacji wystawił premierę „Z legend naszego miasta”. Trzon „Kwiatu paproci” to właśnie młodzi aktorzy, którzy wzięli udział w letnich działaniach pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie.

– Mamy kolejne projekty i będziemy startowali w konkursie na organizację następnych warsztatów. Liczymy także, że dostaniemy środki na działanie z budżetu miasta. Dzieci bardzo tego pragną – usłyszeliśmy w Teatrze Zdrojowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group