Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 4242
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie się działo w BWA!

Środa, 24 października 2018, 13:21
Autor: BWA
Jelenia Góra: Będzie się działo w BWA!
Fot. Archiwum BWA
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na dwie imprezy w ramach projektu Przystań dla sztuki już w najbliższy czwartek (25 października). O godzinie 11.00 rozpocznie się wernisaż wystawy prac zrealizowanych na warsztatach z malarstwa. O godz. 12.00 – spotkanie z prof. Rafałem Jakubowiczem. Wstęp wolny.
- Zapraszamy na otwarcie wystawy prac malarskich zrealizowanych na warsztatach z Sewerynem Swachą i Piotrem Machłajewskim, które odbyły się w Osiedlowym Domu Kultury. W warsztatach wzięła udział młodzież z Liceum Plastycznego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i technicznych oraz I Liceum Ogólnokształcącego. W wystawie udział biorą: Weronika Binkowska, Patryk Dziarkowski, Justyna Dżaman, Anna Juszczyk, Miriam Koper, Marta Kubiak, Martyna Majda, Katarzyna Mosiądz, Emil Pochner, Julia Pelo, Dominika Tarka, Lidia Żeromska - zachęcają do udziału organizatorzy wydarzenia.

A o godz. 12.00 - Artysta w dobie mediów sieciowych. O gentryfikacji i artwashingu, czyli spotkanie z prof. Rafałem Jakubowiczem. Prowadzenie: Michał Guz.

Wyobrażenia rozwoju miasta przeważnie opierają się na wizji centrum, jako przestrzeni o wybitnych walorach estetycznych i wypełnionej nowoczesną architekturą. Marzenia decydentów i mieszkańców zajmują zwykle apartamentowce, galerie handlowe i artystyczne. Pociągająca obietnica luksusu ukryta w przepychu czy minimalizmie. Odnowiona materia industrialna nasycona sztuką, design’em i modnymi klubami. Centra biznesu, nowych technologii, lofty mieszkalne, pracownie, show room’y, concept store’y, art cafe. W blasku wielkich projektów kryją się słabo dostrzegalne cienie.

Nierozważna modernizacja może wykreować nowe problemy i wzmocnić społeczne podziały, które wcześniej obumierające serce miasta zamienią w piękną protezę ze szkła i betonu. O procesie gentryfikacji i udziale w nim artystów oraz przedstawicieli art-world’u opowie profesor Rafał Jakubowicz.

Rafał Jakubowicz (ur. 1974). Absolwent Wydziału Wychowania Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (specjalność: hebraistyka). Zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie na Wydziale Edukacji Artystycznej prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej. W latach 2016-2018 wspólnie z Katarzyną Czarnotą oraz Zofią Małkowicz z Instytutu Socjologii UAM, we współpracy z Pracownią Pytań Granicznych UAM, prowadził interdyscyplinarne konserwatorium/warsztat, pt. Sztuka jako narzędzie krytyki społecznej. Rola artysty w procesie gentryfikacji. Projekt realizowany był dzięki dotacji z IS UAM (rok akademicki 2016/2017) oraz finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na naukę w latach 2017/2018 jako projekt badawczy. Jakubowicz jest autorem artykułu pt. O praktykach artwashingu oraz kulturze i sztuce jako narzędziu penalizacji biedy i gentryfikacji („Nowa Krytyka”, 2018).

Imprezy zorganizowano w ramach projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury. Kurator: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kutury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
305
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla Antka
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group