Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 7253
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie pomoc dla poszkodowanych mieszkańców Maciejowej

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:25
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2012, 8:03
Autor: UM Jelenia Góra
Około 700 tys. zł przekaże Wojewoda Dolnośląski na usuwanie skutków nawałnicy w Maciejowej, gdzie już wiadomo, że straty ponieśli mieszkańcy 120 budynków. Miasto szuka również innych źródeł pieniędzy na ten cel.

- Służby miejskie i kataklizmowe prowadzą równolegle w Maciejowej swoje działania – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Trzy zespoły pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dokonały oględzin wszystkich domów, które na skutek przyboru wód uległy uszkodzeniu. Te odwiedziny były niezbędne, by rodzinom poszkodowanym w powodzi udzielić pomocy finansowej ze środków publicznych. Otrzymamy ok. 700 tys. zł od Wojewody Dolnośląskiego na ten cel, będziemy starać się uruchamiać także inne źródła środków, by pomoc była możliwie najskuteczniejsza, ale obowiązuje nas precyzyjna procedura weryfikacji wniosków. Pracownicy MOPS będą pomagali je wypełniać wszystkim poszkodowanym.

Szacuje się, że w różnym stopniu na skutek przyboru wody, głównie z potoku Radomierka w granicach Maciejowej straty ponieśli mieszkańcy ponad stu budynków.

- Sama akcja ratownicza była wyjątkowo trudna i zaangażowała mnóstwo ludzi i sprzętu – powiedział M. Zawiła. – Tylko OSP i Państwowa Straż Pożarna skierowało do niej 19 aut ratowniczych i ponad 100 ratowników (po ok. 35 osób na każdej zmianie). Straż wystawiła też dwie łodzie, samochód i łódź skierowało WOPR.

Ponad 100 osób brało udział w akcji z innych służb, w tym Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Fundacji Brata Alberta, Straży Miejskiej, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Policji.

- Najbardziej kłopotliwe z ogólnego punktu widzenia – powiedział W. Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM – są zniszczenia 4 mostów. Poza głównym w Maciejowej na drodze krajowej A-3, jeden uległ zniszczeniu na drodze powiatowej (w ciągu ulicy Kaczawskiej) i dwa na drodze gminnej (w ciągu ul. Niećki).

- Otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu z rezerw strategicznych konstrukcji składanej mostu typu MS-54, w trzech odcinkach – jeden o długości 50 m, i dwa o długości 35 m każdy – powiedział M. Zawiła. – Służby drogowe ustalają z firmami budowlanymi i saperami harmonogram zadań niezbędnych do ustawienia tego mostu. Przede wszystkim bowiem należy oczyścić koryto rzeki z pozostałości po starej przeprawie, żeby można było bezpiecznie ustawić nową. Decyzja o przyznaniu tego mostu nie oznacza też, że w ciągu najbliższych godzin będzie stawiany, choćby dlatego, że elementy konstrukcji należy przywieźć z odległych miejscowości w Lubuskiem.

Służby socjalne zostały zobowiązane także, by w ciągu najbliższych godzin ustalić liczebność grupy dzieci z Maciejowej, które będzie można skierować na obozy i kolonie, m.in. ze względu na to, iż pilnie należy przeprowadzić remont domów, w których mieszkają.
- Miałem okazję rozmawiać z mieszkańcami Maciejowej w niedzielę rano i jestem pod wrażeniem działań sąsiedzkich, wzajemnej życzliwości ludzi tam mieszkających, którzy bezinteresownie pomagają swoim sąsiadom – powiedział M. Zawiła. – Zrobimy wszystko, by zniwelować maksymalnie te uciążliwości, które spotkały mieszkańców dotkniętych powodzią.
- Dziś rano wysłaliśmy pocztą elektroniczną zweryfikowany wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o wypłatę zasiłków – poinformował dyrektor MOPS, Wojciech Łabun. – Wniosek dotyczy 120 gospodarstw domowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group