Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 4169
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie polowanie na jelenie

Czwartek, 18 września 2008, 10:03
Aktualizacja: 10:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Będzie polowanie na jelenie
Tasiemcowa kolejka po jelenie 1 maja, w pierwszym dniu emisji. Czy w sobotę po lokalne dukaty ustawią się podobne ogonki?
Fot. TEJO
Gratka dla numizmatyków i chętnych na łatwy zarobek. Już w sobotę będzie można nabyć dukaty lokalne – jelenie płatnicze drugiej emisji. Monet będzie więcej, więcej nominałów i więcej placówek, w które będą je honorowały. Jelenie będą ważne do końca października, ale ich wartość kolekcjonerska wciąż będzie rosła.

W sobotę od godziny 16 na placu Ratuszowym będą mieli swoje stoisko przedstawiciele Karkonoskiego Domu Numizmatycznego, firmy która razem z Urzędem Miasta Jelenia Góra organizuje całą akcję. Stoisko będzie prawdopodobnie czynne aż do późnych godzin wieczornych.

– Zarezerwowaliśmy większą ilość dukatów niż w maju dla Mennicy Polskiej i mamy nadzieje, że będziemy w Rynku aż do ostatniej zainteresowanej osoby - Jak mówi Szymon Kurowski, organizator całego przedsięwzięcia.

Pierwsza emisja jeleni płatniczych okazała się strzałem w dziesiątkę. 1 Maja na pniu wymieniono na złotówki cały „nakład”, a dukaty stały się przedmiotem pożądania mieszkańców i turystów.

Po sukcesie pierwszej akcji zapadły decyzje o reemisji. W obiegu znajdą się dwa rodzaje dukatów lokalnych, które będą ważne jako środek płatniczy w Jeleniej Górze do końca października 2008 roku. Na cele 900-lecia Mennica Polska wyprodukowała 20.000 „4-jeleniówek” oraz 30.000 „3-jeleniówek”.

Na jeleniogórskich dukatach znajdzie się poza jeleniem, ratusz wraz z miejską fontanną Neptuna. „4-jeleniówka” będzie miała średnicę 27mm, natomiast „3-jeleniówka” średnicę 22mm. Oba dukaty będą wykonane w mosiądzu.

Od przedostatniego weekendu września poza pierwszym dniem emisji Jelenie będzie można zdobywać także w ponad trzydziestu specjalnie oznaczonych punktach miasta (lista znajdzie się na stronie Urzędu Miasta oraz na stronie www.dukat-lokalny.pl). Jeleniami będzie można płacić, zdobywać je w formie reszty oraz zamieniać jako równowartość 4 lub 3 złotych, w zależności od nominału – pełnią funkcje bonu towarowego.

Wielu nabywców wystawia także jelenie na aukcjach internetowych. Monety cieszą się popularnością wśród numizmatyków i osiągają spore ceny.

Dla kolekcjonerów została zarezerwowana na pierwszy dzień emisji także wersja srebrna reemitowanego dukata wyprodukowana przez Mennice Polską w nakładzie 500 sztuk. Srebrny Jeleń o wielkości 38,61mm posiada dodatkowo ozdobne zamszowe pudełko, certyfikat oraz numerowany rant. Wprowadzeniu do obiegu dukatów drugiej emisji towarzyszyć ma występ znanych kabaretów podczas Kabaretonu zorganizowanego na jubileusz 25-lecia Kabaretu Paka. Wydarzenia ma transmitować telewizyjna „dwójka”.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group