Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1920
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie obwodnica

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 listopada 2009, 16:55
Aktualizacja: 23:33
Autor: Mar
Fot. Mar
Piętnastu radnych za, sześciu wstrzymujących się, taki wynik to zdecydowana przewaga zwolenników podpisania umowy z urzędem marszałkowskim o dofinansowaniu budowy obwodnicy południowej. Dwa tygodnie temu, 20 października większość była temu przeciwna.

Teraz do radnych PO, trzech z SLD i Zofii Czernow dołączyła trójka radnych klubu Jelenia Góra XXI i radny PiS, Józef Zabrzański.
Dyskusja, jaka odbyła się przed głosowaniem, nie miała już tej temperatury, jak na poprzedniej sesji. Po oficjalnym objęciu stanowiska zastępcy prezydenta przez Miłosza Sajnoga było oczywiste, że klub JG XXI również poprze uchwałę o podpisaniu umowy.

Radny Wiesław Tomera z PO, nawoływał do poparcia tej uchwały, ponieważ droga ta jest, według radnego, dla rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta wprost niezbędna, a pieniądze na nią potrzebne, będą dużo mniejsze niż to wynika z kosztorysu inwestorskiego.

– Standardem staje się, że wartość podpisanych umów na roboty drogowe to nawet kilkadziesiąt procent mniej. Wrocław inwestycję wycenioną na ponad 120 milionów wybuduje o 50 milionów taniej. Jeśli tak będzie u nas, to wartość dofinansowania wyniesie nie 38,5 procenta, jak jest liczone obecnie, a może osiągnąć 50 lub nawet 60 procent całości inwestycji. Wtedy wkład własny miasta będzie zdecydowanie niższy – argumentował radny Tomera.

Głos zabrała radna Grażyna Malczuk z SLD, która ponownie mówiła o zagrożeniu miejskiego budżetu przez zbyt duże jego zadłużenie. – Według projektu umowy, ma to być procentowy udział, czyli jeśli zapłacimy mniej, to i dofinansowanie będzie mniejsze, według stawki 38,5 procenta. Jeśli jednak, uda się utrzymać kwotę 46 milionów złotych, to zmienia postać rzeczy.

- Rozmawiałem z trzema prezydentami należącymi do stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI, z Bolesławca, Lubina i Wrocławia i wszyscy potwierdzają, że wartość każdego przetargu, jaki się w tej chwili rozstrzyga, jest znacznie poniżej wartości kosztorysowej – mówił zastępca prezydenta, Miłosz Sajnog.

O konieczności budowy obwodnicy dla rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta mówił dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Czesław Wandzel. Jego zdaniem cena budowy będzie niższa od kosztorysowej co najmniej o 20 milionów. Mówił też, że to nie jest jedynie rozładowanie tłoku na Wojska Polskiego. Duża część samochodów jadących na południe, w kierunku Karpacza wybiera trasę przez Konstytucji 3 Maja, Jana Pawła II, skrzyżowanie z Grunwaldzką i przez centrum miasta.

- Nieustannie mówimy o obwodnicy, jakby ta droga była w stanie po wybudowaniu rozwiązać problemy komunikacyjne – polemizował Jerzy Pleskot – tymczasem na planie miasta widać, że chodzi o fragment trasy, która dopiero w przyszłości może stać się prawdziwą obwodnicą, jak powstanie jej drugi etap, znacznie droższy niż ten obecny.

- Ta część obwodnicy, która ma powstać teraz, przejmie cały ten ruch i trochę uwolni trasę średnicową, jaką stała się aleja Jana Pawła II. Teraz rozpiszemy przetarg na wybudowanie obwodnicy i gdzieś w marcu może być rozstrzygnięty – wyjaśniał Cz. Wandzel – bez wybudowania tego odcinka nie będziemy mogli występować o pieniądze na dokończenie całości.

- Stare powiedzenie mówi, że jak ktoś daje to trzeba brać. Mamy dostać jedno z największych dofinansowań na Dolnym Śląsku. Tak duże pieniądze na drogi są do wzięcia tylko teraz – dopowiedział zastępca prezydenta, Jerzy Lenard.

Głosowanie było już tylko formalnością.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~jelgór 10-11-2009 17:15
Drogi to priorytet, fajnie że nowy prezydent wspiera ideę budowy kolejnego kawałka niezłej drogi.
~ja 10-11-2009 17:25
ciekawe czy byłaby obwodnica gdyby Miłosz nie został zastępcą...poziom tego miasta sięgnął dna. Kupczenie stanowiskami jak na jakimś targu pietruszką. Obwodnica owszem przyda się...ale nie robi się tego w taki sposób. Wstyd i tyle. Mam tylko nadzieję, że wyborcy pójdą po rozum do głowy i pogonią to całe towarzystwo...
~Nikt 10-11-2009 17:39
,,Ta część obwodnicy, która ma powstać teraz, przejmie cały ten ruch i trochę uwolni trasę średnicową, jaką stała się aleja Jana Pawła II." Ciekawa wieść. Ruch na ,,obwodnicy" północnej kieruje się(pomijając wewnątrzmiejski) głównie w stronę Jakuszyc (E65), do Wrocławia (DK3, DK5), i do Zgorzelca (DK30). 1 Etap będący drogą wojewódzką będzie tylko skrótem do Karpacza ze strony Wrocławia i na odwrót. Tak więc inwestycja nie jest aż tak ważna jakby się wydawało. Swoją drogą odcinek ten będzie przekroju 2 na 2 i będzie bezkolizyjny(pomijając skrzyżowanie końcowe, które jak mi się zdaje przebudowane zostanie podczas 2 etapu)? Przepraszam za chaotyczne pisanie.
~gość portalu 10-11-2009 17:45
No i dobrze. To krok we właściwym kierunku. Budować, budować, budować. A argument, że turyści będą w tej sytuacji omijać Jelenią Górę jest niedorzeczny. Jeśli nie widzą w naszym mieście nic ciekawego, to po co zmuszać ich do wizyty brakiem nowoczesnych dróg. Czy brak obwodnicy Wrocławia sprawia, że podróżni odwiedzają Sukiennice ? Nie ! I Wrocław (podobnie jak teraz Jelenia) kojarzy się z koszmarem błądzenia po dziurawych ulicach i stania w korkach. Czyste i spokojne miasto bez niekończących się sznurów samochodów jest bez wątpienia bardziej atrakcyjne dla turystów niż zakorkowany labirynt ulic.
~ 10-11-2009 18:28
NO I KAŻDEGO MOŻNA KUPIĆ .WETO , WETO , STOŁECZEK I ZGODA. JA JUŻ WIEM NA KOGO NIE MOGĘ GŁOSOWAĆ. WSTYD PANIE RADNY.
~ 10-11-2009 19:18
Drodzy Państwo ! Byłem uczestnikiem dzisiejszej Sesji RM. Uznałem bowiem, iż mając inne zdanie w sprawie tzw. "OBWODNICY " , dowiem sie co spowodowało, że po trzech tygodniach Pan Prezydent postanowił ponownie wnieść projekt pod obrady. W całej swojej naiwności - pmyślałem, że NAPEWNO wynegocjowano nowe /lepsze/, warunki FINANSOWANIA !!!!! No i cóż sie okazało !? NIC Z TEGO ..... Zmienilo sie tylko to, że KUPIONO GLOSY Klubu Polska XXI za stanowisko dla Pana Milosza Sajnoga !!!!! Trafnie rozpoznał to GRENDAL w swoim wpisie - moje gratulacje !!!! Drodzy Jeleniogórzanie !! Tak oto nasz wspaniały " EKONOMISTA " zafundował nam inwestycje na miarę wynalazku FILIŻANKI DLA MAŃKUTA - Z uchem po lewej stronie !!!!! Pytacie o co chodzi ???? To proste .... podam przykład !!! Wyobrażcie sobie, że tą " OBWODNICĘ " , wybudowano w całosci, /co jest oczywiście fikcją w najblizszym 50-cio leciu/, i przez Mciejową przciskają sie dwa wielkie TIRY. I dojechały /nie pozbywszy sie lusterek/, do Grabarowa .... To ten praworęczny kierowca, pojedzie - JANA PAWŁA , a ten mańkut - lewą stroną, czyli tą bajerancką obwodnicą !!! Po to, by po ok. 10-ciu kilometrach, SPOKAĆ SIĘ PONOWNIE W PIECHOWICACH i dalej do Jakuszyc, przeciskać się WĄSKĄ KRĘTĄ DROGĄ PRZEZ ŚRODEK SZKLARSKIEJ PORĘBY !!!! Czy widzicie tu jakiś sens ????? To byloby nawet i śmieszne, gdyby nie kosztowało nas podatników 125 mln !!!!! A swoją drogą, to zastanawiam sie, ile jeszcze Sesji RM zwołał by " NASZ UKOCHANY PRZYWÓDCA "- ile STANOWISK by rozdał, ażeby zrealizować swoje marzenia , ZA NASZE mozolnie zanoszone do kasy w RATUSZU pieniądze !? Kiedy przysłuchiwałem sie dzisiejszej dyskusji, uswiadomiłem sobie, że tak naprawde, to niewielu z tych WYBRAŃCÓW , zdawało sobie sprawę z tego, jak lekką rączką wydają /tak wielkie/, PUBLICZNE pieniadze !! To przecież NIE ICH PIENIADZE !!!! Kto ZA Kto Przeciw, Kto się wstrzymał - I POSZŁO !!!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ...
~pisiorek 10-11-2009 19:33
~gargulec 10-11-2009 19:51
No to ex radny nieporadny Gajewski rozpoczyna kampanie. A obwodnica nawet w takiej dziwnej formie jest miastu potrzebna.
~nareszcie 10-11-2009 19:54
Super !!! Mamy już "Focus Park", akwapark, a teraz będziemy mieli obwodnicę !!!
~Jelonek...do Pana DRODZY PAŃSTWO 10-11-2009 20:00
Widać,ze nie którym naprawde wszystko zwisa...tak,po co budowac...lepiej dac sobie siana... i nic nie robic...prosze nie pisac takich rzeczy i nie wypowiadac sie na takie tematy...pewnie ma Pan 60 lat i jest pan radnym który nie lubi zmian lub gdy ktoś chce coś zrobić dla innych...nie ma pan ochoty na zmiany w Jeleniej Górze?...prosze nie przeszkadzac innym...nowy prezydent?ja nie znam człowieka,ale gdy chce coś w naszym mieście zrobic to kochane Ludki pomużcie mu i nie przeszkadzajcie...a będzie nam się żyło napewno lepiej...
~Tomy M. 10-11-2009 20:29
Jeszcze tylko Multikino ... piórko w d*pkę i mam y KOSMOS w JG. Proponuję mieszkańców Jeleniej Góry wysiedlić, podwyższyć zaporę na Bobrze i ZALAĆ TĄ KOTLINĘ WODĄ ... będzie fajne jezioro i ekologiczny prąd? KTO ZA?
~ 10-11-2009 20:57
ja! lubię nurkować :-)
~:) 10-11-2009 20:58
Marku - doceniamy Twoją strategię :)
~Filomat 10-11-2009 21:12
To skandal , aby warunkiem przeglosowania budowy potrzebnej obwodnicy byla szantażowana posada utworzona dla Sajnoga jako vicka prezydenta ! przeciez do rady idą ponoć ludzie którzy chcą dokonać czegoś pożytecznego dla miasta i spoleczeństwa. Okazuje sie , ze na pierwszym planie stawia sie wlasny egoizm , interes , żerując na glosowaniu ważkich spraw dla miasta traktując to jako prywatny przetarg. Obrzydliwe poczynania i metody. Pierwsze glosowanie nie przeszlo ,bo nie spelniono warunkow posady dla Sajnoga - jak usadzono na posadzie - to przeglosowano budowe obwodnicy. Czyste - draństwo !
rymcycymcy 10-11-2009 21:22
A kto nabył działeczki na południe od Maciejowej ? ..hmm ? ...no zgadnijcie obrońcy obwodnicy ;)
~DLACZEGO 10-11-2009 21:22
DLACZEGO nie będzie realizowany prawidłowy pierwotny projekt aby ta obwodnica miała faktycznie na całej długości przekrój 2 na 2. DLACZEGO ul. Wincentego Pola stanie się częścią tej obwodnicy, choć pierwotnie zakładano wybudowanie nowej drogi na północny zachód od istniejącej. DLACZEGO estakada nad torami będzie tylko po 1 pasie w każdym kierunku, a nie jak zakładano po 2. DLACZEGO nie będzie bezkolizyjnego skrzyżowania z ul. Wincentego Pola - tylko czekać aż za kilkanaście lat okaże się, że rezygnacja z pierwotnych planów będzie miała taki skutek, jak rezygnacja z projektu budowy estakady w ciągu Jana Pawła II aż do mostu nad Bobrem... DLACZEGO zrezygnowano z budowy obwodnicy Maciejowej?
stylcken 10-11-2009 21:55
270-km kwadratowych do zalania czystą i dobra wodą zróbmy to doskonały pomysl. Odszkodowanie da UE bez łachy ! Markety , galerie , obwodnice , tunele , świńska grypa - to pryszscz na D. BAJKAŁ KARKONOSKI - to jest projekt !!!!!!
~zabobrzanin 10-11-2009 23:24
Dzięki za zdjęcia. Ciekawe studium portretu...
~do rymcycymcy 10-11-2009 23:59
Kler?????????bo z drugiej strony obwodnicy napewno.
~włochaty 11-11-2009 0:46
Co tam obwodnica! Oto przypadkiem dowiadujmy sie, że Miłosz wygryzł Zbysia ! I co to zmienia - przecież obaj są łysi !!! koalicja łysych trzyma się mocno!
~papek 11-11-2009 8:37
G... mnie interesuje, kto kogo wygryzł i kto kim jest, 95% polityków to źli ludzi, a pozostałe 5% staje się nimi po pewnym czasie przebywania wśród złych... Jeżeli jeleniogórscy kierowcy nauczyli by się dynamiczniej ruszać ze świateł, to niepotrzebna by była obwodnica. W tym mieście normalne jest, że na cyklu przejeżdżają 3 auta!
~hasia 11-11-2009 11:30
A Czernow jest w Platformie Obywatelskiej to i w Klubie PO. Myslę że nie należy jej wymienieć oddzielnie.
~Zbynek 11-11-2009 15:40
Kupczenie to jedna z zasad naczelnych tego towarzystwa.
~mieszkaniecJGA 12-11-2009 15:10
Panie Gajewski, obwodnicy chcemy i potrzebujemy.
~ 12-11-2009 15:46
Jak Wy Mieszkaniec ta obwodnica potrzebujecie, to Wy Mieszkaniec sobie ta obwodnica wybudujcie za swoje pieniądze. Nawet do USA z tego JGA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group