Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 8932
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie hala produkcyjna i etaty

Wtorek, 27 września 2011, 7:39
Aktualizacja: Środa, 28 września 2011, 10:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będzie hala produkcyjna i etaty
Fot. Angela
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy budowie nowej hali produkcyjnej firmy OPSO , która teraz funkcjonuje na terenie ZREMB–u przy ul. Sobieskiego w Jeleniej Górze. Wczoraj prezes firmy odebrał od władz miasta zgodę na budowę obiektu w strefie przemysłowej. Docelowo zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie co najmniej 50 osób, czyli o 20 osób więcej niż dotychczas.

Firma OPSO (Odlewy Polimerobetonowe i System Odwodnień) produkująca elementy do odwodnień liniowych została założona w Jeleniej Górze w 2008 roku, jednak przetrwała tylko rok. Po bankructwie odkupiło ją belgijskie konsorcjum Joris Ide, które w pierwszym roku reanimowało produkcję, a już w 2010 roku zaczęło czerpać z niej korzyści. Teraz firma rozpoczyna budowę nowej siedziby, która stanie w strefie przemysłowej miasta. Cały koszt inwestycji to około 1 mln euro.

– Obiekty, które dzierżawimy od ZREMB-u , nie nadają się już do remontu i najprawdopodobniej będą wyburzane, a teren zostanie sprzedany pod obiekty wielkopowierzchniowe. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przenosinach naszej firmy i budowie nowej siedziby. Kupiliśmy teren w strefie ekonomicznej nieopodal zakładu Zorka. Przy dużym wsparciu ze strony władz miasta i urzędników dzisiaj odbieramy pozwolenie na budowę budynku – powiedział Jacek Ratasiewicz, prezes zarządu firmy OPSO.

Hala produkcyjna stanie u zbiegu ulic Objazdowej i Spółdzielczej, a narożniku przed wjazdem do Zorki. Powierzchnia hali to 1200 m kw., a części biurowej z zapleczem socjalnym dla pracowników około 500 m kw. Prace rozpoczną się tuż po uprawomocnieniu się zgody na budowę. W tym roku przedsiębiorcy planują wykonać całą infrastrukturę ziemną czyli położyć instalację wodną, kanalizacyjną, elektryczną, ciepłowniczą oraz rozpocząć układanie fundamentów. Nowa siedziba ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

– Produkujemy elementy do odwodnień liniowych czyli do zagospodarowania wód deszczowych. Zgodnie z nowym prawem budowlanym każdy musi zagospodarować te wody we własnym zakresie. Produkt znany jest od 50 lat. Wprowadzamy konkurencję dla niemieckiej firmy, która posiada w Polsce quasi-monopol – dodał Jacek Ratasiewicz.

Firma OPSO należy do konsorcjum Joris Ide, które posiada około 50 firm, a jego inwestycje sięgają poziomu 0,5 mld euro. W całej grupie pracuje około 3 tys. ludzi. Największą polską firmą należącą do konsorcjum jest Balex Metal z miejscowości Bolszewo koło Wejherowa.

– Miasto potrzebuje wielu małych i średnich firm, to daje gwarancję jego rozwoju. OPSO to firma z ciekawym produktem, który Jelenia Góra nawet dla własnych potrzeb kupowała od firm zagranicznych. Myślę, że w przyszłości OPSO może być dla nich konkurencyjne. Poza tym dla miasta są to nowe miejsca pracy, ale i dochód w formie podatku od nieruchomości czy prowadzonej działalności. Ważne jest również to, że kolejna firma stanie w dzielnicy przemysłowej, gdzie przybywa przedsiębiorców. Być może już niedługo będziemy mogli poinformować o kolejnych przedsięwzięciach. Inna belgijska firma, która produkuje tworzywa sztuczne jest na dość dobrze zaawansowanym poziomie rozmów z miastem – podsumował Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1767
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Karkonosze
Sztuczne płuca po wycieczce na Śnieżkę
 
Aktualności
Licytowali w KANS
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group