Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7532
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie dobrze bobrom w Bobrze?

Wtorek, 11 maja 2010, 12:20
Aktualizacja: Środa, 12 maja 2010, 7:53
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będzie dobrze bobrom w Bobrze?
Fot. Archiwum
Nikt nie pamiętał, kiedy w Jeleniej Górze widziano ostatnio bobra. Do wczoraj, kiedy to obsługa marketu Tesco napotkała rano dorodnego przedstawiciela tego gatunku, który przyszedł na parking i schował się pod jednym z samochodów.

Skąd i w jakim celu bóbr mógł podejść pod market? Tego nie wie nikt. Można przypuszczać, że trafił tu z pobliskiego Bobru. Rzadkim gryzoniem, od którego bierze nazwa naszej rzeki, zajęli się pracownicy schroniska dla małych zwierząt. Odłowienia zwierzaka nie było łatwe. Okazało się, że bóbr jest łagodny jedynie w bajkach. Podczas akcji stał się bowiem bardzo agresywny.

Spokorniał dopiero w klatce. Pracownicy schroniska przewieźli go do rzeki Kamiennej i wypuścili go w okolicy dawnego Aniluxu. Tam zwierzak szybko dał nura w nurt i tyle go widziano.

– Mamy rzekę Bóbr, w której kilkaset lat temu tych bobrów było tysiące. W samej Jeleniej Górze od lat ich żerowisk nie odnotowywaliśmy. Mamy jednak sygnały o ich występowaniu w okolicznych miejscowościach – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze i prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Obecność bobra w Jeleniej Górze może świadczyć o tym, że woda w naszych rzekach jest coraz czystsza. Gryzonie wędrują do nas w poszukiwaniu nowych żerowisk. Są one pod ścisłą ochroną, co sprzyja ich rozmnażaniu i jest ich coraz więcej. Dla ludzi bobry nie są niebezpieczne pod warunkiem, że ich nie łapiemy. Pod wpływem strachu bóbr może bowiem złapać swoimi ostrymi jak brzytwa zębami za dłoń i odgryźć palec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group