Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9581
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie cieplej pod koniec lutego

Piątek, 12 lutego 2010, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będzie cieplej pod koniec lutego
Skuty lodem Bóbr przy ulicy Wiejskiej. Podczas odwilży może tu być niebezpiecznie.
Fot. TEJO
Centrum zarządzania kryzysowego w Jeleniej Górze pozostaje w gotowości na wypadek powodzi, której ryzyko przyniesie odwilż. Póki co roztopy nam nie grożą, ale w trzeciej dekadzie miesiąca ma się ocieplić i śnieg może zacząć masowo topnieć.

Póki co, zima nie ustępuje. Opady śniegu i niskie temperatury będziemy odczuwali co najmniej do końca tygodnia, a i później najchłodniejsza pora roku nie da za wygraną. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na śliskie nawierzchnie dróg i chodników. Do tego więcej pracy z usuwaniem śniegu z dachów będą mieli zarządcy, właściciele i administratorzy budynków.

– Pokrywa śnieżna ma wynieść do 20 cm, wiatr do 25 – 30 km/h w porywach do 50 km/h. Ja mam nadzieję, że te prognozy spełnią się w niewielkim stopniu. Jednak z chwilą kiedy będzie padać wychodząc z domu trzeba uważać na śliskie jezdnie i chodniki. Na dachach też będzie zalegał śnieg. W związku z tym apeluję do wszystkich zarządców, właścicieli i administratorów budynków żeby te prognozy pogodowe uwzględnili w swojej działalności – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
Powiatowy nadzór budowlany przez cały czas prowadzi kontrole odśnieżania dachów. Osoby, które nie dopełniają swoich obowiązków, mogą się więc spodziewać surowych kar finansowych.

Jest jednak i dobra wiadomość. Według prognoz cieplejsze dni mają być już w trzeciej dekadzie miesiąca.
- W dzień mają być temperatury dodatnie do 6- 8 stopni Celsjusza, natomiast w nocy w granicach zera. Jak będzie? Czas pokaże – mówi Włodzimierz Belta. Na pewno w przypadku gwałtownych roztopów wzrośnie ryzyko lokalnych podstopień, a nawet powodzi. Rzeki są skute lodem i kiedy zacznie płynąć kra, mogą wystąpić zatory spiętrzające wodę. W ekstremalnych przypadkach ratownicy liczą na pomoc saperów, a mieszkańcy terenów zagrożonych zalaniem liczą, że roztopy nie będą gwałtowne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1174
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group